Nasz matematyczny Wszechświat. W poszukiwaniu prawdziwej natury rzeczywistości

Max Tegmark
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Nasz matematyczny Wszechświat. W poszukiwaniu prawdziwej natury rzeczywistości
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Najodważniejsza hipoteza współczesnej fizyki teoretycznej. W swojej książce Max Tegmark przedstawia zapewne najodważniejszą hipotezę współczesnej fizyki teoretycznej - hipotezę matematycznego Wszechświata. Tegmark zabiera czytelników w zapierającą dech w piersiach podróż w przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, w której przedstawia rozległe obszary fizyki, astronomii i matematyki stanowiące podstawę jego hipotezy, mówiącej, że nasza fizyczna rzeczywistość jest strukturą matematyczną. Z kunsztem omawia przełomowe odkrycia i przybliża zdumiewające teorie, jednocześnie z ogromną szczerością dzieląc się z czytelnikiem swoimi zadziwiającymi koncepcjami. "Nasz matematyczny Wszechświat" to wspaniała lektura, wciągająca od pierwszej do ostatniej strony, książka już wywołała ogromne zainteresowanie najbardziej uznanych fizyków i matematyków. Klarowna, wciągającą prezentacja rozważanych obecnie przez fizyków teorii wielu wszechświatów, od multiświata teorii kwantowej po wizjonerską koncepcję samego Tegmarka. David Deutsch, profesor fizyki Autor książki "Nasz matematyczny Wszechświat" śmiało stawia czoło najważniejszym pytaniom z niezwykle płodnego pogranicza fizyki i filozofii: Dlaczego matematyka tak doskonale nadaje się do opisu kosmosu? Dzięki barwnemu językowi i niezwykle przejrzystym przykładom Max Tegmark - jeden z czołowych fizyków teoretyków na świecie - prowadzi czytelników w kierunku możliwej odpowiedzi i wyjaśnia, w jaki sposób odpowiedź ta, jeśli jest poprawna, może całkowicie odmienić nasze rozumienie samej rzeczywistości. Brian Greene, profesor fizyki, autor "Piękna Wszechświata" i "Ukrytej rzeczywistości" Śmiała, radykalna, nowatorska. Punkt zwrotny w historii nauki. Jeśli profesor Tegmark ma rację, to jego koncepcja doprowadzi do zmiany paradygmatu w relacjach między fizyką i matematyką, zmuszając nas do napisania wszystkich podręczników na nowo. Lektura obowiązkowa dla każdego, komu bliski jest los Wszechświata. Michio Kaku, profesor fizyki, autor "Fizyki przyszłości"
Data wydania: 2015-05-14
ISBN: 978-83-8069-010-3, 9788380690103
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Seria: Na ścieżkach nauki
Stron: 592

Autor

Pozostałe książki:

Nasz matematyczny Wszechświat. W poszukiwaniu prawdziwej natury rzeczywistości Życie 3.0. Człowiek w erze sztucznej inteligencji
Wszystkie książki Max Tegmark

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Nasz matematyczny Wszechświat. W poszukiwaniu prawdziwej natury rzeczywistości nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
9 /10
Przeczytane Astronomia_2 Fizyka_2 Posiadam

Spośród kilkudziesięciu przeczytanych książek popularnonaukowych o tematyce fizyczno-matematyczno-astronomicznej, ta pozycja zasługuje na moje wyróżnienie.
Autor skupia się na dwóch filarach własnej naukowej pracy: kosmologii wczesnego Wszechświata i interpretacji mechaniki kwantowej.

W pierwszej części pracy, bardzo ciekawie opisuje aktualny stan kosmologii, ze szczególnym uwzględnieniem modelu inflacyjnego i konsekwencjami pomiarów reliktowego promieniowania tła (CMB). W sposób niestandardowy, ale jednocześnie zrozumiały dla uważnego laika, podaje szczegóły techniczne (na przykład multipolowe pomiary fluktuacji CMB), które doprowadziły do bardzo dokładnego oszacowania wieku Wszechświata.

W części drugiej klarownie przedstawia zręby tzw. standardowego modelu cząstek elementarnych. Następnie przechodzi do fundamentalnego problemu, tzw. dekoherencji podczas kwantowego pomiaru i niewyjaśnionych pytań wynikających z kanonicznej kopenhaskiej interpretacji. Prezentuje konkurencyjną i ostatnio reaktywowaną interpretację wielu światów H. Everetta. Podaje jednocześnie własne rozwiązania problemu pomiaru, będące jednym z około dwudziestu tzw. interpretacji mechaniki kwantowej (nazwanej kosmologiczną interpretacją).

W ostatniej części prezentuje bardzo spekulatywne, ale i fascynujące fizyków, pytania o czas, rzeczywistość, świadomość i informację. Ostatecznie wysuwa tezę o matematyczności Wszechświata.

Ogólnie pracę mogę polecić każdemu, kto l...

× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Nasz matematyczny Wszechświat. W poszukiwaniu prawdziwej natury rzeczywistości. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl