Nauka i mądrość

Jacques Maritain
1 /10
Ocena 1 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Nauka i mądrość
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
1 /10
Ocena 1 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

"Nie ma innego rozwiązania dla historii świata, jak tylko w ustroju chrześcijańskim, bez względu na to, jakim by on był. Wszelkie stworzenie powinno być naprawdę szanowane w swoim związku z Bogiem, ponieważ wszystko otrzymało od niego: a więc humanizm, ale humanizm teocentryczny, humanizm integralny, humanizm Wcielenia. Temu humanizmowi w wybitny sposób odpowiada, stanie się także okresem, w którym ukształtuje się filozofia naprawdę chrześcijańska, i którym ona przybierze właściwe sobie rozmiary - Jacques Maritain. Należy wracać do myślicieli nieco już zapomnianych, takich jak Jacques Maritain. Ten filozof tomista w prezentowanym właśnie dziele niezwykle ostro apeluje, by w kwestiach najbardziej fundamentalnych natury człowieka, istnienia Boga, podstaw myślenia o wartościach czy nawet ewolucji gatunku ludzkiego odwoływać się nie do zmiennej, relatywnej i z gruntu ograniczonej tylko do pewnego języka i pewnego systemu nauki, ale do. filozofii klasycznej, do mądrości Greków, Rzymian, Ojców Kościoła i scholastyków. Nauka nie daje człowiekowi odpowiedzi na pytania o sens życia, o przeszłość i przyszłość człowieczeństwa, o to, kim jest człowiek czy kim/czym jest Bóg. Ona nie odpowiada nawet na pytanie o to, dlaczego istnieje świat, dlaczego istniejemy, dlaczego byt jest a niebyt a niebytu nie ma. A właśnie owo, ""dlaczego"" jest pytaniem, które wprowadza w przestrzeń zagadnień fundamentalnych, istotnych dla człowieczeństwa - ze wstępu T.P. Terlikowskiego."
Data wydania: 2005
ISBN: 978-83-922344-4-9, 9788392234449
Wydawnictwo: Fronda
Seria: Arcydzieła Wielkich Myślicieli
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Jacques Maritain Jacques Maritain
Urodzony 18 listopada 1882 roku we Francji (Paryż)
Francuski filozof, teolog i myśliciel polityczny, zakonnik. Maritain był jednym z głównych kontynuatorów myśli św. Tomasz z Akwinu w XX wieku, przedstawicielem personalizmu chrześcijańskiego. Początkowo uczeń Bergsona, po przejściu na katolicyzm w ...

Pozostałe książki:

Człowiek i państwo Trzej reformatorzy : Luter, Kartezjusz, Rousseau Kontemplacja w świecie Drogami klęski
Wszystkie książki Jacques Maritain

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Nauka i mądrość? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Zorg
2022-03-30
1 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Nauka i mądrość. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl