Niedźwiedzica z Baligrodu i inne historie Kazimierza Nóżki

Marcin Szumowski, Kazimierz Nóżka
9.3 /10
Ocena 9.3 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Niedźwiedzica z Baligrodu i inne historie Kazimierza Nóżki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.3 /10
Ocena 9.3 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Wszyscy chyba znają historie, jak leśniczy Kazimierz Nóżka ratował niedźwiadki przed wilkami? Albo rozmawiał z niedźwiedziami Grzesiem i Lesiem? Marcin Szumowski, dziennikarz i pasjonat przyrody, zabiera czytelnika w świat jedynego w Polsce leśniczego, który przyjaźni się z niedźwiedziami i potrafi z nimi rozmawiać.

W książce „Niedźwiedzica z Baligrodu i inne historie Kazimierza Nóżki”  słynny leśniczy po raz pierwszy ujawnia jak przebiegał dalszy ciąg wilczego polowania, który na krótkim filmiku obejrzały setki tysięcy osób. Okazuje się, że drapieżniki nie tak łatwo zrezygnowały z małych niedźwiedzi. Kazimierz Nóżka pokazuje świat zwierząt, który jest nieosiągalny dla przeciętnego mieszczucha. Spotykamy w nim wielkie niedźwiedzie, przemykające jak duchy rysie, polujące pod osłoną nocy wilki, majestatyczne żubry, zwinne wydry, kuny oraz skryte żbiki. A wszystko na wyciągnięcie ręki, w relacjach człowieka, który większość życia spędził w bieszczadzkich lasach. 

To także wspaniała lektura dla wszystkich, którzy kochają historię Bieszczad. Bo jest nie tylko o zwierzętach. Poznajemy też przedziwne przygody miejscowych drwali, gajowych i smolarzy. Przytaczane historie raz mrożą krew w żyłach, innym razem przywołują uśmiech i wzruszają do łez.
Data wydania: 2019-04-24
ISBN: 978-83-66242-07-4, 9788366242074
Wydawnictwo: Oficyna 4eM
Stron: 304
dodana przez: Martak180

Autor

Marcin Szumowski Marcin Szumowski Marcin Szumowski to doświadczony dziennikarz i autor programów dotyczących świata przyrody. Warszawiak, dziennikarz telewizji Polsat. Autor cyklu programów „Tajemnice Kniei”, „EkoPolska” oraz dokumentów, m.in. „Niedźwiedź Wojtek”, „Strach czai się w...

Pozostałe książki:

Wilczy gang i nowe historie Kazimierza Nóżki
Wszystkie książki Marcin Szumowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Niedźwiedzica z Baligrodu

16.06.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Chyba każdy z nas zna powiedzenie, żeby rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady. Moja prywatna przygoda z Bieszczadami zaczęła się gdy byłam jeszcze dzieckiem i wraz z harcerzami przemierzałam dzikie połoniny. Do dzisiaj pamiętam, jakie wrażenie zrobiły na mnie nieposkromione i wzruszające swoim majestatem góry. Co wyjątkowe, przyroda żyje tam obo... {} Recenzja książki Niedźwiedzica z Baligrodu i inne historie Kazimierza Nóżki

@WerQa@WerQa {}× 2

Moja opinia o książce

Opinie

@DZIKA_BESTIA
2021-01-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Bieszczady Bio wspomnienia, fakty i albumy

Trzepotać językiem też trzeba umieć, choć niektórym weteranom turystyki wydaje się inaczej. Myślą, że wystarczy wzniecić ogień, uruchomić flaszkę i nie zamykać japy przez trzy i pół godziny, bo to przecież sam akt pitolenia się liczy, i kowbojski kapelusz. A jeszcze do tego co niektórzy dorzucają gitarę i już w ogóle robi się kicz. Znam ja takich bieszczadersów cały batalion i z ręką na sercu tylko trzech mogę uznać za prawdziwych, urodzonych ku temu bajarzy. Pana Kazimierza Nóżki osobiście nie ponałam, ale po tej książce sądzę, że mogłabym go uznać za czwartego. Z książki aż bije pasja i naturalna ciekawość wobec świata przyrody. To nie jest sztuczne ani powtarzane za innymi na zasadzie kopiuj wklej. Nikt się tutaj nie wymądrza ani nie plecie pod publiczkę, jak to się czasami zdarza popularnym przyrodnikom (pewnie dlatego są właśnie popularni...). Niedźwiedzica z Baligrodu to po prostu zbiór osobistych doświadczeń, świetnie zredagowanych i poskładanych ze sobą w całość przez Szumowskiego. Szczerze polecam.

{}× 15 | link |
@Patriseria
2019-07-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Początkowo myślałam, że będzie to książka typowo dla dzieci, jednak kiedy zobaczyłam jej format i ilość stron, poszła w zapomnienie, czego bardzo żałuję.
Kazimierz Nóżka to wieloletni leśniczy z Baligrodu, który z wprawą bajarza przeprowadza nas przez las nie mający przed nim tajemnic.
Leśnik personalizuje zwierzęta, nadaje im imiona i wyszukuje ludzkich cech. Żyje w zgodzie z nimi i dba o ich bezpieczeństwo. Anegdotki i historie, które go spotkały uatrakcyjniają bogato ilustrowany tekst.
Książka nie dotyczy tylko zwierząt, wiele historii dotyczy ludzi - swoistej symbiozy jaka łączy mieszkańców Bieszczad z leśną fauną i florą. Ciekawostki z zawodu leśnika i przybliżenie aspektów jego pracy, są niezwykle interesujące.
Styl autora jest bardzo przyjemny, książkę się pochłania i ma się ochotę na więcej i więcej.
Na uwagę zasługuje twarda oprawa wydania i piękne zdjęcia. Ciekawostką jest, że na FB można śledzić profil i oglądać opisywane filmy, ze świata zwierząt czy zdjęcia, ze świata roślin Polecam.

Książka odebrana z serwisu Czytam Pierwszy.

{}× 3 | link |
@Paulina_Wu
2020-02-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10

Niedźwiedzica z Baligrodu wciągnęła mnie po same uszy od pierwszych stron, ciężko się oderwać od tej lektury, niesamowitych historii, których zwykły turysta nigdy by nie przeżył. Magia Bieszczadów oraz ich niepowtarzalni mieszkańcy, zarówno pracujący tam ludzie, bytujace zwierzęta, przyroda - zaczaruje Was od początku do końca - nawet jeśli nigdy nie byliście w tym miejscu.

{}× 3 | link |
@equidad
2020-06-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Nigdy nie byłam pasjonatką chodzenia po górach. Nie potrafiłam i nadal nie potrafię znaleźć niczego fascynującego w wędrówkach po górskich szlakach. Zdecydowanie wolę oglądać góry wygrzewając się z książką na leżaku przed pensjonatem. Pomimo to kilka swoich wypraw w Bieszczady wspominam z dużym sentymentem. Na tyle dużym, żeby obserwować ciekawie prowadzony facebookowy profil Nadleśnictwa Baligród. I podglądać na zdjęciach i filmach życie bieszczadzkiego lasu.

Dlatego zarówno ludzcy, jak i zwierzęcy bohaterowie książki "Niedźwiedzica z Baligrodu i inne historie Kazimierza Nóżki" nie są mi obcy. Jej autor, dziennikarz Marcin Szumowski to pasjonat Bieszczad i dobry znajomy leśniczego Kazimierza Nóżki, który współprowadzi na Facebooku profil Nadleśnictwa Baligród, jest autorem wielu publikowanych tam zdjęć i filmów, a okoliczne lasy zna, jak własną kieszeń.

Dwadzieścia kolejnych rozdziałów książki to spisane przez autora krótkie historie, opowiadane przez Kazimierza Nóżkę w czasie wspólnych leśnych wypraw. Czasami zabawne do łez, czasami smutne i poruszające, czasami niewiarygodne, czasami pozornie zwyczajne. Zawsze przybliżające niesamowity świat dzikiej przyrody. Są tu oczywiście opowieści o uwielbianej przez internautów niedźwiedziej rodzince, o wilkach, rysiach, wydrach i wielu, wielu innych.

Leśniczy z Polanek swobodnie i ze swadą snuje gawędę, a Marcin Szumowski umiejętnie i z dużą wrażliwością przybliża czytelnikowi jego miłość do lasu i je...

{}× 2 | link |
MA
2019-05-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Leśniczy Kazimierz Nóżka z Bieszczad z ponad 40-letnim doświadczeniem to skarbnica wiedzy o leśnych zwierzętach. Kocha niedźwiedzie i cieszy się ze spotkania z nimi, one go rozpoznają i z nim rozmawiają. Mają swoje imiona. Damianek, Dawidek i Karolek to niedźwiedzia młodzież, ucząca się życia poprzez przewrócenie ula, rozkopania mrowiska, przestraszenia turysty. Szalony Józefek lubi taplać się w czymkolwiek, a Borys to olbrzymi niedźwiedź, przed którym Kazek czuje respekt. I jego ukochana niedźwiedzica Aga, która darzy go zaufaniem.
Kazek opowiada o zwierzętach leśnych, ich naturze, zwyczajach, „wyczynach”. Czytelnik dowiaduje się, w jaki sposób wilki jedzą czyste mięso, jak postępuje tchórzliwy byk, czym się różni kuna domowa od leśnej, skąd słychać mlaskanie zwierząt, jakie zdolności mają żubry, czym są wilcze kapliczki. Częścią opowieści leśniczego są ludzie. Porusza historia smolarza Olusia. Z kolei „Botanik” Marcin Scelina opowiada o biologii i botanice historycznej.
Dzięki małej kamerce mieszczącej się w kieszeni i 4 fotopułapkom Kazek jest jednoosobowym przyrodniczym studiem filmowym. Swoje zdjęcia i filmy udostępnia na Facebooku, a Studio Baligród ma rzeszę sympatyków. Fotopułapki Kazka polują na kłusowników, złodziei drewna, ludzi wywożących śmieci do lasu. Trzeba uważać na niewybuchy. Las to dynamiczny twór i cały czas zaskakuje. Tu nic się nie marnuje. Śmierć jelenia zapewnia zimą wyżywienie kilkunastu innym, a leśniczy to fryzjer lasu.
Opowieści leśn...

{}× 2 | link |
@Antoniowka
2021-02-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Utarło się mówić, że jeśli ktoś wybierze sobie na pracę zajęcie, które kocha, to nie przepracuje ani jednego dnia. Taką osobą z pewnością jest Kazimierz Nóżka, leśniczy z Baligrodu. Człowiek kochający przyrodę, z pasją opowiadający o zwierzętach zamieszkujących las, nad którym sprawuje pieczę.
Urzekły mnie te gawędy, a także podejście leśniczego do zwierząt. Tłem dla tych opowieści są Bieszczady, góry bardzo bliskie mojemu sercu.

Jak zapewne w każdej książce tego typu, obok swoistego świadectwa miłości do przyrody, pojawia się również przestroga przed niszczycielskim działaniem człowieka:
„Rozmnażamy zwierzęta na potęgę, nie panujemy nad nimi. Zamiast trzymać koty i psy w domach, puszczamy je luzem do lasu, wyrzucamy. Pamiętasz słynny dialog, kiedy lis mówi do Małego Księcia, że człowiek staje się na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoił? Ludzie powinni codziennie czytać to sobie do poduszki na dobranoc. Grzeszymy brakiem odpowiedzialności za przyrodę”*.

Serdecznie polecam „Niedźwiedzicę z Baligrodu…”. Książka ta pokazuje nie tylko piękno (oraz okrucieństwo) przyrody, ale także inny styl życia – daleki od wielkomiejskiego gwaru, czasami wyczerpujący (praca leśniczego bywa ciężka), ale jakże satysfakcjonujący i pociągający.

* M. Szumowski, Niedźwiedzica z Baligrodu i inne historie Kazimierza Nóżki, Oficyna 4eM, Warszawa 2019, s. 143.

{}× 2 | link |
OL
2019-06-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Książka zainteresowała mnie z powodu opisów przyrody i fotografii. Pamiętam jak od dzieciństwa tato mi opowiadał o różnych przyrodniczych ciekawostkach i razem oglądaliśmy również filmy o tej tematyce. To dzięki temu przyroda nie jest mi obojętna.

Wszystkie zawarte w książce historie opowiadają o pięknych zakamarkach Bieszczad. Głównym bohaterem jest leśniczy Kazimierz Nóżka z Leśnictwa Polanki (Nadleśnictwo Baligród), a wszystkie jego historie są spisane przez jego przyjaciela, dziennikarza i miłośnika zwierząt Marcina Szumowskiego.

"Kazimierz ubrał się ciepło, włożył zieloną wełnianą czapkę, chwycił mały aparat fotograficzny i wyszedł z domu. To, co stało się zaraz potem, odbiło się głośnym echem daleko poza jego rodzinnym Bukowcem."

Leśniczy Kazek dał się poznać ludziom dzięki filmikowi na serwisie YouTube podczas którego ratuje niedźwiedzicę Agę wraz z jej małymi Lesiem i Grzesiem przed watahą wilków. W książce poznajemy dalsze losy Agi i jej dwóch synów. Na fanpage'u Nadleśnictwa Baligród można znaleźć wiele innych ciekawych filmów, którymi Leśniczy Kazek dzieli się z publicznością.

"Obserwowane przez nas stado żubrów zaczynało się zbierać do lasu. Zwierzęta zbiły się w ściślejszą grupę, by po chwili pod przewodnictwem starej krowy powoli zacząć znikać miedzy jodłami."

Pan Kazek zna w lesie każdy zakamarek oraz jego mieszkańców, którym nadaje imina. O mieszkańcach lasu i o samym lesie wie prawie wszystko. Zna mnóst...

{} | link |
DY
2019-10-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@WerQa
2019-06-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Niedźwiedzica z Baligrodu i inne historie Kazimierza Nóżki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl