Nieprzyzwoite

Elvira Seminara
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Nieprzyzwoite
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Rozpacz i szaleństwo. Czy przywiodą do zbrodni? Katania, sycylijskie miasto u podnóży Etny. Przykładne małżeństwo z klasy średniej oczekuje na przyjazd młodziutkiej pomocy domowej, Ukrainki. Podczas gdy mąż oddaje się głównie karierze zawodowej, żona, po utracie dziecka, powoli pogrąża się w rozpaczy. Rezygnuje z pracy, ogranicza kontakty z ludźmi i coraz bardziej się zaniedbuje. Ratunkiem dla jej zszarganych nerwów ma być ład i porządek, który zapanuje w domu dzięki pomocy Ludmiły. Dziewczyna bardzo szybko przyzwyczaja się do nowego miejsca, czy jednak rzeczywiście jest tak przywiązana do swoich pracodawców, jak deklaruje? Z domu zaczynają znikać przedmioty, atmosfera gęstnieje. Coraz trudniej odróżnić codzienne życie od fantazmatów i omamów. Wszystkie elementy mają tu do odegrania ważną rolę - pokój dziecka, ukryta lalka, zgubiona biżuteria, trutki na myszy, wijący się bluszcz... Precyzyjne opisy rzeczywistości przenikają się w tej powieści z nierealnym światem, w jakim zanurza się główna bohaterka, a czytelnik staje się cichym obserwatorem coraz bardziej wstrząsających wydarzeń i w napięciu oczekuje na finał. Najprościej byłoby powiedzieć tak: gdyby Roman Polański był kobietą i pisał powieści, mógłby napisać Nieprzyzwoite. [...] Tutaj nic się nie układa, a trauma z przeszłości nie zostaje przepracowana. Joanna Ugniewska Jest to fascynująca lektura dzięki językowi, który wykracza poza ramy gatunku noir i wciąga czytelnika w intrygującą grę form i myśli. Jest to pisarstwo malarskie, gdyż opisowy styl autorki rzuca snop światła na istotne detale oraz na przestrzeń, by ożywić obrazy, które się w niej materializują. "La Repubblica" Istnieją książki, które porażają czytelnika i długo po odwróceniu ostatniej strony, po zakończeniu lektury nie pozwalają mu zapomnieć o historii i jej bohaterach. Do takich właśnie książek należy debiutancka powieść Elviry Seminary. "Corriere Naizonale"
Data wydania: 2013-06-19
ISBN: 978-83-7747-829-5, 9788377478295
Wydawnictwo: W.A.B.
Seria: Seria z miotłą
Stron: 200

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Nieprzyzwoite nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-05-08
8 /10
Przeczytane Obyczajówki lepsze i gorsze

Książka mnie zaskoczyła, pozytywnie zaskoczyła - swoją oryginalnością - i wbiła w kanapę. Pomyślałam: super, krótka jest, to przejrzę szybciutko początek i zakończenie. Ale tak się nie stało. Przeczytałam z uwagą i wciąż nie mogę wyjść z tego psychodelicznego świata przedstawionego.
Jest to introwertyczna historia kobiet, Włoszki, która wraz z mężem zatrudniła pomoc domową, dziewiętnastoletnią Ukrainkę. Narracja jest wewnętrznym monologiem kobiety, która patrzy na dom, na dziewczynę, na męża, na ulice Sycylii, na pory roku, na swoje ciało, na przedmioty z perspektywy swojego wnętrza. Wszystko jest nieokreślone, brak harmonii, jasności, jasno określonych granic zdarzeń. Tak jak napisano na okładce, coś w stylu Romana Polańskiego. Właściwie nawet zakończenie nie wiadomo czy jest opisem wydarzeń czy projekcją wyobrażeń bohaterki.
Świetna książka, z granicy psychiatrii i eksperymentu literackiego.

× 5 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Nieprzyzwoite. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl