Niewidzialny goryl

Christopher Chabris, Daniel Simons
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Niewidzialny goryl
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Lektura tej książki sprawi, że staniesz się... mniej pewny siebie - i to dobrze. W Niewidzialnym gorylu Christopher Chabris i Daniel Simons, autorzy jednego z najsłynniejszych eksperymentów psychologicznych, prezentują niezwykłe historie i sprzeczne z intuicją naukowe okrycia, by zademonstrować istotną prawdę. Nasz umysł nie działa tak, jak nam się wydaje. Myślimy, że postrzegamy świat i swoją pozycję w nim we właściwy sposób, podczas gdy umyka nam mnóstwo spraw.

Chabris i Simons łączą pracę innych badaczy z własnymi odkryciami w dziedzinie skupiania uwagi, percepcji, pamięci i rozumowania, by udowodnić, że zwodnicza intuicja często wpędza nas w kłopoty.
Tytuł oryginalny: The invisible gorilla and other ways our intuitions deceive us
Data wydania: 2011-10-07
ISBN: 978-83-7746-066-5, 9788377460665
Wydawnictwo: MT Biznes
Kategoria: Psychologia
Stron: 340

Autor

Christopher Chabris Christopher Chabris Christopher F. Chabris jest amerykańskim psychologiem badawczym, obecnie starszym badaczem w Geisinger Health System, wizytującym członkiem Institute for Advanced Study w Tuluzie we Francji oraz profesorem nadzwyczajnym psychologii i współdyrektorem...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Niewidzialny goryl? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Vernau
2020-07-04
7 /10
Przeczytane Psychologia i rozwój osobisty

„Niewidzialny goryl” . Dlaczego intuicja nas zwodzi ?” to opowieść o naszym umyśle oraz pułapkach, w jakie wpadamy, nie zdając sobie z tego sprawy.

Kim jest ów tytułowy „niewidzialny goryl” ? Autorzy zrobili ciekawy eksperyment naukowy. Nakręcili krótki filmik, który jest dostępny na youtubie, w którym studenci psychologii w dwóch trzyosobowych zespołach podawali sobie piłkę. Wolontariusze mieli liczyć, ile razy zespoły podały sobie piłkę między sobą. Nagranie trwa niecałą minutę. W połowie filmu, w sam środek sceny wchodzi studentka przebrana za goryla, uderza się dłońmi w pierś i odchodzi, co trwa ok. 9 sekund. Mniej więcej połowa oglądających film wolontariuszy nie zauważyła goryla, ponieważ tak bardzo była skupiona na liczeniu podań piłki.

Wniosek z eksperymentu jest taki, że jeśli jesteśmy na czymś bardzo skupieni, mówiąc slangowo zafiksowani, to nie zauważamy innych rzeczy. Nasza uwaga będzie tak mocno skupiona na czymś innym, że czekając na autobus do Krakowa, nie zauważymy go, mimo, że stoimy 2m od niego.

Inne iluzje, które mają wpływ na nasze życie to iluzja uwagi, pamięci, czyli od czego zależy treść naszych wspomnień, iluzja pewności siebie, wiedzy, przyczyny i potencjału.

Rozdział trzeci o iluzji pewności siebie powinni przeczytać adwokaci i policjanci. Okazuje się, że nie można wierzyć bezkrytycznie świadkom przestępstwa, którzy są bardzo pewni siebie, na temat tego, co widzieli....

× 10 | link |

Cytaty z książki

To, co gromadzi i przechowuje nasza pamięć, nie jest dokładną repliką rzeczywistości, lecz tylko jej rekonstrukcją. Nie jesteśmy w stanie odtwarzać sobie naszych wspomnień niczym nagrania na DVD - za każdym razem, kiedy przywołujemy jakieś wspomnienie, dokonujemy połączenia w jedną całość wszystkich szczegółów, jakie rzeczywiście zapamiętaliśmy, z naszymi oczekiwaniami na temat tego, co powinniśmy w danej sytuacji zapamiętać.
Dodaj cytat