Niewinny

Graham Moore
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 29 ocen kanapowiczów
Niewinny
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 29 ocen kanapowiczów

Opis

To będzie hit tej jesieni! „Niewinny” jest absolutnie wciągającą książką autorstwa zdobywcy Oscara za scenariusz Grahama Moore’a. To thriller z elementami dramatu sądowego, od którego się nie oderwiesz nawet na sekundę! „Niewinny” jest książką emocjonującą, fascynującą i trzymającą w napięciu do ostatniej strony.

Wspaniały! Piekielna nieprzewidywalność gry w kotka i myszkę.

A.J. Finn, autor „Kobiety w oknie”

Niewinny jest świetny. Graham Moore dokonał niemożliwego: stworzył wciągający thriller prawniczy z fascynującą fabułą naszpikowaną zwrotami akcji, a przy tym postawił ważne, skłaniające do namysłu pytania o współczesny wymiar sprawiedliwości i funkcjonowanie instytucji ławy przysięgłych.

Lisa Scottoline, autorka „Kłamstwa doskonałego”

Sekrety i kłamstwa, tajemnice podszyte tajemnicami, galeria postaci kierujących się bardzo wątpliwymi motywacjami. Znakomita emocjonalna lektura, która trzymała mnie w napięciu do ostatniej strony.

Caroline Kepnes, autorka serii „Ty”

Od dziesięciu lat nie czytałam dreszczowca tak smakowitego i tak doskonale utrzymującego czytelnika w napięciu.

Sophie Hannah, współautorka „Dublerki”

Genialna książka! Dwunastu gniewnych ludzi skrzyżowanych z Chinatown pozwoliło uzyskać efekt jedyny w swoim rodzaju.

Sarah Pinborough, autorka „Co kryją jej oczy”

Zagadka morderstwa ubrana w kostium thrillera prawniczego. Wciągająca historia o zawrotnym tempie akcji.

Booklist

Jedna przysięgła wpłynęła na zmianę werdyktu całej ławy. A jeśli się myliła?

Młody nauczyciel Bobby Nock zostaje oskarżony o uwiedzenie i zamordowanie swojej uczennicy, Jessiki Silver, dziedziczki wielkiej fortuny. Werdykt ławy przysięgłych stanie się najbardziej sensacyjną częścią procesu. Dzięki ławniczce Mai Seale nauczyciel zostaje bowiem uznany za niewinnego. Dziesięć lat później powstaje serial dokumentalny o tej sprawie. Ławnicy spotykają się ponownie, a jeden z nich twierdzi, że ma nowe dowody obciążające Nocka. Jednak kilka godzin przed ich ujawnieniem ów ławnik zostaje zamordowany, a Maya – jako ostatnia osoba przebywająca z nim w pokoju – oskarżona o tę zbrodnię. Teraz to ona będzie musiała dowieść swojej niewinności i dotrzeć do sedna sprawy, która wbrew pozorom wcale nie została zamknięta.


Data wydania: 2021-09-01
ISBN: 978-83-280-8770-5, 9788328087705
Wydawnictwo: W.A.B.
Kategoria: Sensacja Thriller
Stron: 432
dodana przez: chudini0505

Autor

Graham Moore Graham Moore
Urodzony 18 października 1981 roku w USA (Chicago)
Graham Moore - pisarz i scenarzysta, laureat Oscara za scenariusz do filmu Gra tajemnic. Jego debiutancką powieść, Sherlockista (2010, wyd. pol. 2011), przetłumaczono na kilkanaście języków. Druga książka autora, Ostatnie dni mroku (2016, wyd. pol. ...

Pozostałe książki:

Niewinny Sherlockista Ostatnie dni mroku
Wszystkie książki Graham Moore

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Winny czy niewinny?

25.08.2021

Młody nauczyciel zostaje oskarżony o uwiedzenie i zabicie swojej uczennicy, dziedziczki wielkiej fortuny. Sensacyjny werdykt ławy przysięgłych- niewinny, powoduje, że życie ławników załamuje się. Po 10 latach powstaje serial dokumentalny o tej sprawie, wtedy też ławnicy znów się spotykają, pojawiają się nowe dowody i zostaje popełnione morderstwo.... Recenzja książki Niewinny

Decyzja, która nie pozwala o sobie zapomnieć

18.08.2021

Dwunastu obcych sobie ludzi, zostaje wybranych by spełnić obowiązek wobec swojego kraju i orzec czy oskarżony nauczyciel jest winny zaginięcia swojej uczennicy. Sprawa, która z pozoru wydaje się przesądzona, okazuje się poróżnić Ławników na tyle, że podjęcie decyzji stanie się kością niezgody determinującą ich życie nawet po procesie. Niektórzy bo... Recenzja książki Niewinny

@cherryladyreads@cherryladyreads × 4

Niewinny...

7.09.2021

"Niewinny" to najnowszy thriller amerykańskiego scenarzysty i autora Graham Moore. Czarnoskóry nauczyciel Bobby Nock zostaje oskarżony o zamordowanie swojej uczennicy. Z pierwszych ustaleń wychodzi na jaw, że nauczyciel miał romans z Jessicą. Ciało dziewczyny nie zostało odnalezione, a z braku dowodów Bobby zostaje uznany za niewinnego. Dziesięć ... Recenzja książki Niewinny

@moj.ksiazkowy.raj@moj.ksiazkowy.raj × 2

Doskonała!

10.08.2021

Bezsprzecznie, Graham Moore nakreślił obłędną historię, która pozostawi po sobie ślad w czytelniczym sercu już na zawsze. Tajemniczy, otumaniający klimat, nieobliczalna akcja, poprowadzona na dwóch płaszczyznach i mistrzowsko naszkicowane portrety psychologiczne, tworzą razem odurzającą całość, w której przepada się bez pamięci. Ogromną zaletą je... Recenzja książki Niewinny

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@kasia.rzymowska
2021-08-26
8 /10
Przeczytane

Dziś mam coś, co powinno zainteresować każdego fana thrillerów psychologicznych. A jeśli dodatkowo lubicie motyw prawniczy/sądowy to ta książka będzie Waszym must have na jesień.

Wyrok wydany przez ławę przysięgłych 10 lat temu, był dość zaskakujący i spowodowany działaniami jednej z ławniczek. To Maya swoim uporem przekonała pozostałych ławników do zmiany decyzji. Teraz jednak ta historia do niej wraca.

Po 10 latach okazuje się, że jeden z nich ma nowe dowody w sprawie, które ujawni podczas spotkania, w ramach nagrywania serialu dokumentalnego. W końcu chodzi tu o proces w sprawie zabójstwa młodej dziewczyny. Jednak wszystko się komplikuje kiedy ów ławnik zostaje zamordowany, a Maya staje się główną podejrzaną.

Sposób zaprezentowania orzekania przez ławników jest tutaj genialny. Zmaganie się z obciążeniem psychicznym, odpowiedzialnością. Akceptacja i godzenie się z wydanym wyrokiem, odpowiadanie na własne wątpliwości - to wszystko zostało tutaj uchwycone. Osobiście była oczarowana wykreowanymi postaciami, z których każda była różna i motywowały oraz przekonywały ją zupełnie inne argumenty. A do tego to zakończenie!

Cóż mogę stwierdzić? Czytajcie, po prostu, bo ta książka jest tego warta. A mam przeczucie, że będzie o niej głośno 😉

× 4 | link |
CZ
@czytac.lubie
2021-11-15
7 /10
Przeczytane Posiadam

"Niewinny" to wciągająca książka, intrygująca fabuła. Bobby Nock zostaje oskarżony o zamordowanie swojej uczennicy - córki bardzo zamożnego biznesmena. Ale nigdy nie znaleziono jej ciała! O winie mają zdecydować ławnicy - zwykli ludzie, nie mający prawniczego wykształcenia, wybrani losowo do tej sprawy. Po wysłuchaniu obrad sądowych przez kilka miesięcy zamknięci w hotelu, dyskutują o sprawie, by wydać jednogłośny werdykt.

Historia opowiedziana jest w dwóch ramach czasowych - rok 2009 i czas obecny czyli 10 lat po procesie. Wtedy ponownie dochodzi do spotkania ławników. Co takiego się wydarzyło, że sprawa na nowo budzi zainteresowanie ławników?

Historia jest opowiedziana z perspektywy każdej osoby zasiadającej w 2009 na ławie przysięgłych.

Książkę dobrze się czyta, to moim zdaniem świetny thriller sądowy. Przekonajcie się jaki wyrok wydała ława przysięgłych. A kiedy już to będziecie wiedzieć, przygotujcie się na zakończenie - myślę, że to będzie zaskoczenie. Miłośnicy kryminałów - polecam!

× 4 | link |
@esclavo
2021-10-03
7 /10
Przeczytane

Nie często czytam thrillery prawnicze, nawet nie ze względu na upodobania, po prostu rzadko na nie trafiam. Tym razem nie ominęłam tego gatunku i zabrałam się z dużym entuzjazmem za "Niewinnego".

Cała historia toczy się wokół głośnego procesu dotyczącego nastolatki, rzekomo zamordowanej przez jej nauczyciela. Ława przysięgłych musi ogłosić wyrok. To wydarzenie odciśnie na każdym z dwunastu osób piętno, które nawet po 10latach będzie miało na nich niebagatelny wpływ.

Może to nie będzie książka roku, nawet miesiąca, bo jednak zabrakło mi tu tego czegoś, dzięki ktoremu ciężko się oderwać od lektury, jednak powieść jest warta uwagii. Do tej pory o amerykańskim systemie sądowym wiedziałam niewiele, tyle co chyba każdy. Tutaj cały proces, jego elementy są świetnie opisane i przedstawione. Autor pokazał jak wielka odpowiedzialność ciąży nad powołanym "z tłumu" ławnikiem. I to jest ogromny plus tej powieści. Oczywiście, zagadka jest dobrze skonstruowana, logiczna i spójna, a końcówka może zaskoczyć. Wydarzenia poznajemy z perspektywy różnych osób, co sprawia, że powoli wsiąkamy w ich świat.

Książka jest intrygująca, ciekawa i z każdą stroną nabiera prędkości. Myślę, że będzie idealnym przerywnikiem między krwawymi thrillerami. Mnie się podobała.

× 3 | link |
@czytanie.na.platanie
2021-10-06
8 /10
Przeczytane Posiadam Przeczytane 2021

"Prawda nie pomogła jeszcze nikomu".

Maya jest wyjątkowa. Ma okazję poznać kalifornijski wymiar sprawiedliwości z trzech perspektyw. Jako ławniczka w głośnej i kontrowersyjnej sprawie, jako prawniczka broniąca oskarżonych i w końcu jako podejrzana o morderstwo. Czy wiedząc jak funkcjonuje system zdecyduje się powiedzieć prawdę, czy przedstawić wersję wydarzeń dającą największe szanse na wygraną? Nawet jeśli miałaby się przyznać do morderstwa, którego nie popełniła?

Jej obecna, nieciekawa sytuacja jest pokłosiem głośnej przed dziesięcioma laty sprawy, w której nauczyciel podejrzany o zamordowanie nastoletniej uczennicy zostaje uniewinniony. Dodajmy, uniewinniony głosem Mai i stopniowo nakłanianych do zmiany zdania pozostałych ławników. Nikt z nich wówczas nie podejrzewał jakie konsekwencje przyniesie ich decyzja nie tylko uniewinnionemu mężczyźnie, ale i im samym.

Powieść pokazuje specyfikę amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości, w którym teoria jest daleka od praktyki i prozy życia, odziera też ze złudzeń dotyczących sprawiedliwości i uczciwości. Tu liczą się niuanse, kwestie formalne i dar przekonywania. Tu "wyrok nie ma nic wspólnego z prawdą".

Poruszamy się w dwóch płaszczyznach czasowych poznając kulisy kontrowersyjnej sprawy Bobby’ego Nocka i postać każdego z ławników, jak i obecne postępowanie przeciwko Mai. Trzeba przyznać, że autor świetnie wykreował każdą z postaci, czyniąc z nich bohaterów z krwi i kości, z których każdy skry...

× 2 | link |
@marszalekil
@marszalekil
2021-09-09
10 /10

Książka, od której nie da się odejść bez poznania prawdy.
Główna bohaterka Maya 10 lat temu bierze udział w sprawie morderstwa jako ławniczka. Według jej odczuć skazany Nock jest niewinny i przekonuje do tego całą radę. Jednak sprawa nagle powraca z nowymi szlakami obciążającego wówczas niewinnego, a jeden z ławników, który dążył do poznania prawdy zostaje zamordowany. Całe podejrzenie pada na Mayę, bo dodatkowo była ostatnią osobą, która z nim przebywała.
Cała fabuła książki rozgrywa się na dwóch liniach czasowych, dzięki czemu wydarzenia są opisane bardzo dokładnie, a czytelnik ma jasno przedstawione fakty z przeszłości bohaterów. Akcja jest dynamiczna i cały czas trzyma w napięciu, aż do ostatniej strony 😉
Serdecznie polecam 😉

× 2 | link |
@pluewa
@pluewa
2021-09-08
10 /10

To się nazywa historia na Oscara! Książka ma niesamowicie misternie utkaną sieć powiązań i zależności. Czytając książkę bezustannie próbowałam obstawić jej zakończenie, ale nie każda storna odsłaniała nowe wątki. Mroczna, fascynująca i poruszająca bardzo ważne tematy! Z pewnością będę polecać na prawo i lewo ;)

× 2 | link |
@Iwona_Nocon
2023-08-22
9 /10
Przeczytane

Jedna przysięgła wpłynęła na zmianę werdyktu całej ławy. A co jeśli się myliła?
Nauczyciel Bobby Nock zostaje oskarżony o uwiedzenie i zamordowanie swojej uczennicy, Jessiki Silver, dziedziczki fortuny potentata rynku nieruchomości. Dzięki decyzji ławników zostaje uznany za niewinnego. Dziesięć lat później kręcony jest serial dokumentalny o tej sprawie. Ławnicy spotykają się ponownie, a jeden z nich twierdzi, że ma dowody, które się obciążają Nocka i tym samym udowadniają, że przed laty popełnili błąd wypuszczając na wolność podejrzanego o tę zbrodnię. Noc przed ujawnieniem dowodów Rick zostaje zamordowany, a Maya, która przed laty przekonała wszystkich o niewinności Nocka, zostaje oskarżona o jego morderstwo.
Mam hopla na punkcie prawniczych thrillerów, w których dodatkowo występują ławnicy. Czy to serial, film czy książka, każda z tych pozycji w tym klimacie dostarcza mi dużej dawki emocji. Tak było również przy okazji tej książki. Zgadzam się z osobami, które mają za złe autorowi, że wątku sądowego nie było za dużo, bo ja też liczyłam, że poświęci temu znacznie więcej czasu. Dlatego też moja końcowa ocena to 9. Mimo wszystko ja się świetnie bawiłam, bo nie mogłam się spodziewać oderwać od powieści, ciekawa tego jak to wszystko się zakończy.

| link |
@zetbasia27
2022-01-19
7 /10
Przeczytane

Kryminał sądowy. Przed dekadą, w sprawie o zabójstwo młodej dziewczyny, jedna z ławniczek przekonała całą ławę przysięgłych o niewinności oskarżonego. Opinia publiczna była pewna, że oskarżony był winny. Po dziesięciu latach stacja telewizyjna zaprasza cały skład ławy przysięgłych na wywiady, wtedy ginie ławnik, który podobno we własnym śledztwie znalazł dowód winy oskarżonego sprzed lat. Kto zabił i dlaczego? Czy oskarżony był jednak winny?
Zakończenie jest zaskakujące.
Przyjemna lektura na zimowy wieczór.

| link |
KL
@klaudia.pawlus211
2024-01-29
6 /10
Przeczytane
AU
@Aurumia
2023-10-07
8 /10
Przeczytane
@martha912
2023-09-12
5 /10
Przeczytane
@monia04101997
2023-05-20
9 /10
Przeczytane Moja Kolekcja Książek
@mskierka.sto
2023-04-09
7 /10
Przeczytane
@oliwia_4
2022-08-31
7 /10
Przeczytane
@Zacisze.Ksiazkoholiczki
@Zacisze.Ksiazkoholiczki
2022-03-31
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Rozumiem tę potrzebę, by wiedzieć. Wszyscy chcą wiedzieć. Ale może dorastanie polega właśnie na tym, by przyjąć do wiadomości, że nie zawsze jest to możliwe.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl