Oblężone. Piekło 900 dni blokady Leningradu w trzech przejmujących świadectwach przetrwania

Olga Bergholc, Lidia Ginzburg, Jelena Koczyna
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Książka Oblężone. Piekło 900 dni blokady Leningradu w trzech przejmujących świadectwach przetrwania
Książka Oblężone. Piekło 900 dni blokady Leningradu w trzech przejmujących świadectwach przetrwania
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Blokada Leningradu od września 1941 do stycznia 1944 roku to najdłuższe oblężenie w nowożytnej historii świata. Największą ofiarę złożyli jego mieszkańcy, z których szacunkowo blisko milion nie przeżyło. Dzienniki mieszkanek Leningradu dokumentują dzień po dniu umieranie miasta i jego społeczeństwa. To trzy poruszające świadectwa konsekwencji sowieckiej propagandy, strachu przed śmiercią, wszechobecnego głodu, walki o przetrwanie i o resztki człowieczeństwa w nieludzkich okolicznościach. Dziś wśród starych rupieci znalazłam puszkę kleju do tapet, zrobionego z maka¬ronowych odpadów. Ważyła kilogram! Cudownie! […] − Ugotujmy gęstą breję − Dima modlitewnie złożył ręce. − Wykluczone − sprzeciwiłam się stanowczo. − Będziemy gotować zupę na stugramowych porcjach. Wówczas kleju starczy na dziesięć dni. Leningrad był wielką zoną. […] Stan oblężenia, wprowadzony przez tyranię, trzymał miasto, mnie, moje ciało i psychikę w osobliwym, ultrawięziennym systemie. Książka wydana we współpracy Ośrodka KARTA i działu literatury faktu PWN.  
Data wydania: 2014
ISBN: 978-83-7705-227-3, 9788377052273
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Seria: Karty Historii
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 208
dodana przez: bookkeeper

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Piekło Leningradu

Książka powstała z połączenia trzech obrazów życia w oblężonym przez Niemców Leningradzie zapisanych w pamiętnikach trzech kobiet. Dwie z nich zajmowały się zawodowo pisaniem (Olga Bergholc była poetką a Lidia Ginzburg pisarką) co widać w ich relacjach. Obie kobiety lekko dystansują się do otoczeni... czytaj dalej »

900 dni w Leningradzie

Książka z serii Literatura Faktu PWN totrzy różne relacje kobiet, które przetrwały 900-dniowe oblężenie Leningradu w latach 1941-1944, kiedy to, jak wynika z szacunków, z głodu umarło około miliona ludzi. Relacja nauczycielki Jeleny Koczyny, to dziennik głodu prowadzony przez młodą żonę i matkę na ... czytaj dalej »

Moja opinia o książce

Opinie
@Aneta_Broniewska
2019-11-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane 2019 W mojej biblioteczce

Książka z serii Literatura Faktu PWN to trzy różne relacje kobiet, które przetrwały 900-dniowe oblężenie Leningradu w latach 1941-1944, kiedy to, jak wynika z szacunków, z głodu umarło około miliona ludzi.
Relacja nauczycielki Jeleny Koczyny, to dziennik głodu prowadzony przez młodą żonę i matkę na skrawkach papieru, marginesach gazet czy kawałkach tapet. Przerażające opisy głodujących ludzi, ojca wyjadającego dziecku ostatnie skrawki jedzenia, trupów na ulicach, zaniku wszelakich wartości, braku w mieście psów, kotów a nawet myszy, które były zjadane jak najlepszy rarytas.

Zapiski Olgi Bergholz - dziennikarki i poetki, różnią się od notatek poprzedniczki, ponieważ są odtwórcze, mają bardziej literacką formę, autorka bardziej skupia się na nieszczęśliwej miłości i swym życiu zawodowym podczas oblężenia. Jako pracownica Radiokomitetu miała dostęp do paczek, które czasami udawało się przemycić przez przerwy w blokadzie.

Trzecia z kobiet, Lidia Ginzburg, skupia się w swoich zapiskach na obserwacji zachowań ludzkich.
-" W swoich mieszkaniach ludzie walczyli o życie tak, jak walczą o przetrwanie w ekstremalnych warunkach polarnicy."
-"W Leningradzie zagrożenie było powszednie, systematyczne, obliczone w swojej systematyczności na umęczenie nerwów".

{}× 1 | link |
@Sargento_Garcia
2019-11-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Historia biografia

Cytaty z książki

O nie! Książka Oblężone. Piekło 900 dni blokady Leningradu w trzech przejmujących świadectwach przetrwania. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}