Ocalona

Kurt David
Ocalona
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Nowela K. Davida należy do interesujących pozycji prozatorskich i przynosi ciekawie zapisany obraz walki polskich i niemieckich partyzantów z faszyzmem. Akcja utworu rozgrywa się na terenie Polski w dwóch płaszczyznach czasowych: w 1944 r.oraz w latach sześćdziesiątych. Klamrą spinającą są odwiedziny pewnego pisarza z NRD kompletującego materiały do powieści o partyzantach. Nowela ta zawiera wiele elementów autobiograficznych, jak również liczne realia ze współczesnej rzeczywistości polskiej. Pisarzowi towarzyszyła jedna z uczestniczek owej grupy partyzanckiej, o której jest mowa w powstającej właśnie powieści. Jej pojawienie się jest dla pisarza wielką niespodzianką, gdyż zgodnie z dokumentacją cała grupa także i Danuta została unicestwiona przez oddział Wehrmachtu. Pisarz odwiędza wraz ze swoją przewodniczką miejsca walki jej oddziału z Niemcami, a przy tej okazji żywiej powracają wspomnienia z 1944 r. Jest to jednocześnie konfrontacja wizji artystycznej (zapisanej przez pisarza w tworzonej właśnie powieści na podstawie dokumentów) z rzeczywistością. K.David ukazuje wydarzenia 1944 r. przez pryzmat odczuć teraźniejszości, tzn. obok akcji rozgrywającej się po wojnie i komentarzy odautomkich występuje opowieść Danuty o jej towarzyszach broni: Polaku Henryku oraz dwóch Niemcach: Bernhardzie i Leo. Historia partyzancka wpleciona we współczesność stanowi dogodną perspektywę dla refleksji i asocjacji. Przed oczyma czytelnika rozwija się panorama przeżyć kilku partyzanfów, którzy zjednoczeni wspólnym zadaniem dają dowód przyjaźni i braterstwa broni. Tak więc utwór K. Davida nie próbuje tłumaczyć czy też nadmiernie eksponować zasługi jednostek, jest on obiektywnym wizerunkiem wspólnej walki polskich i niemieckich antyfaszystów. Do głosu dochodzi internacjonalizm, którego doskonałą ilustracją są dzieje bohaterów K.Davida. 
 Utwór pisarza ukazuje także bestialstwo ogromnej większości Niemców, ich bezkrytyczne poddawanie się rozkazom, chociaż były one przeważnie wyrokami śmierci dla Polaków. 
 K. David nie ukrywa prawdy historycznej, chociaż z drugiej strony pragnie ukazać, że istnieli w niemieckim narodzie ludzie, którzy widzieli i rozumieli zagrożenie bytu narodów europejskich, w tym także i niemieckiego. 

Tytuł oryginalny: Die Überlebende
Data wydania: 1976
ISBN: 83-210-0070-3, 8321000703
Wydawnictwo: Poznańskie
Seria: Kolekcja Literatury Niemieckiej Republiki Demokratycznej
Kategoria: Powieść
Stron: 137

Autor

Kurt David Kurt David
Urodzony 13 lipca 1924 roku w Niemczech (Reichenau)
Kurt David (ur. 13 lipca 1924 w Reichenau, zm. 2 lutego 1994 w Oybin) – niemiecki pisarz (prozaik) i dziennikarz. Ukończył szkołę handlową. W czasie II wojny światowej był w latach 1942–1945 żołnierzem Wehrmachtu. Do 1946 przebywał w niewoli radzie...

Pozostałe książki:

Czarny Wilk.Tenggeri syn Czarnego Wilka Tenggeri, syn Czarnego Wilka Czarny Wilk
Wszystkie książki Kurt David

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Ocalona? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Ocalona. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl