„Odyseja marsjańska” (1949) to klasyk science fiction autorstwa Stanleya G. Weinbauma. Akcja rozgrywa się na początku XXI wieku, prawie dwadzieścia lat po wynalezieniu energii atomowej i dziesięć lat po pierwszym lądowaniu na Księżycu.
Czteroosobowa załoga Aresa wylądowała na Marsie w Mare Cimmerium. Tydzień po wylądowaniu Dick Jarvis, amerykański chemik, wyrusza pomocniczą rakietą, aby sfotografować krajobraz. Po ośmiuset milach silnik rakiety Jarvisa gaśnie, a on rozbija się w jednym z regionów Thyle. Zamiast siedzieć i czekać na ratunek, Jarvis postanawia wrócić na północ do Ares. Zaraz po przejściu do Mare Chronium Jarvis spotyka marsjańskie stworzenie walczące o życie z innymi istotami. Zauważa, że Marsjanin nosi torbę na szyi, więc ratuje ją przed śmiercią. Uratowana istota określa się jako Tweel. Tweel towarzyszy Jarvisowi w jego podróży powrotnej do Ares...
„Tweel”, pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych kosmitów we wczesnym science fiction i był on inspiracją dla kosmitów w pracach Isaaca Asimova i Arthura C. Clarke'a.
„Tweel” ma nawet swój własny wpis w Wikipedii. Isaac Asimov opisał Tweela jako pierwszą postać science fiction, która spełniła marzenie Johna W. Campbella o „stworzenie, które myśli równie dobrze jak człowiek, albo lepiej niż człowiek, ale nie jak człowiek.”