Operacja Poeta. Służba bezpieczeństwa na tropach Czesława Miłosza

Grzegorz Majchrzak, Bogusław Kopka
Operacja Poeta. Służba bezpieczeństwa na tropach Czesława Miłosza
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

czerwca 1981 roku Czesław Miłosz, po latach nieobecności, rozpoczął dwutygodniową wizytę w Polsce. Oficjalnie poeta przebywał w Polsce na zaproszenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie miał odebrać przyznany mu doktorat honorowy. Jego podróż przypadła na czas szczególny - dla jednych okres solidarnościowego karnawału, a dla innych polskiego kryzysu. Autorzy z kronikarską dokładnośćią śledzą przebieg tej wizyty, nie zapominając jednocześnie o ważnych w tym czasie wydarzeniach politycznych, które musiały rzutować na jej charakter. Prezentują również dokumenty Służby Bezpieczeństwa dotyczące wizyty Czesława Miłosza. Zachowały się one w aktach przechowywanych obecnie w Biurze Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN, pod sygnaturą IPN 0236/239. Są one plonem sprawy obiektowej o kryptonimie, "Poeta" założonej przez Departament III MSW.

Autor

Grzegorz Majchrzak Grzegorz Majchrzak
Urodzony w 1969 roku w Polsce
Historyk, 2000–2015 pracownik Biura Edukacji Publicznej (od 2015 r. Biura Badań Historycznych) Instytutu Pamięci Narodowej, członek Stowarzyszenia „Archiwum Solidarności” i Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Zajmuje się badaniem dziejów aparatu represji ...

Pozostałe książki:

Artyści, PRL i bezpieka Solidarność na celowniku Tajna historia futbolu. Służby, afery i skandale 1989. Rok przemian Inteligentna forma internowania. Ćwiczenia i powołania do Ludowego Wojska Polskiego jako forma represji po 13 grudnia 1981 r. Kontakt operacyjny "Delegat" vel "Libella" Kryptonim 333 Nieczysta gra. Tajne służby a piłka nożna Operacja Podhale Operacja Poeta. Służba bezpieczeństwa na tropach Czesława Miłosza Smutni panowie na olimpijskim szlaku Tajemnice stanu wojennego Wojna o eter Z dziejów "Tygodnika Solidarność"
Wszystkie książki Grzegorz Majchrzak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Operacja Poeta. Służba bezpieczeństwa na tropach Czesława Miłosza aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Operacja Poeta. Służba bezpieczeństwa na tropach Czesława Miłosza. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl