Oskubana papuga Rebego. Zmyślone opowieści chasydzkie

Géza Röhrig
Oskubana papuga Rebego. Zmyślone opowieści chasydzkie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Géza Röhrig (1967), który dzieciństwo spędził w budapeszteńskim sierocińcu i w rodzinie zastępczej, za młodu uprawiał muzyczny underground w legendarnym punkowym zespole Huckleberry, systematycznie prześladowanym przez komunistyczne władze Węgier. Później studiował filologię węgierską i polonistykę oraz reżyserię (w klasie Istvána Szabó). Ukończył szkołę teatralną. Pod wpływem rodziny Rosenthalów sprawującej nad nim opiekę, a także po wizycie w Auschwitz, gdzie znalazł się w ramach wycieczki studenckiej, postanowił zostać chasydem na Bronksie, dokąd wyjechał w 2000 roku. W nowojorskim Jewish Theological Seminary uzyskał dyplom nauczyciela Tory i podjął pracę mełameda. Jeszcze na Węgrzech zagrał w kilku filmach, a w 2015 roku został odtwórcą głównej roli w węgierskim dramacie "Syn Szawła" (reż. László Nemes), uhonorowanym następnie Oskarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Röhrig jest autorem sześciu zbiorów poezji i tomu prozatorskiego "Oskubana papuga Rebego". Pisze po węgiersku.
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-7866-054-5, 9788378660545
Wydawnictwo: Austeria
Stron: 280

Autor

Géza Röhrig Géza Röhrig
Urodzony 11 maja 1967 roku na Węgrzech (Budapeszt)
Géza Röhrig – węgierski aktor, pisarz, poeta i śpiewak. W latach 80. XX wieku był muzykiem undergroundowym, założycielem i frontmanem zakazanego punkowego zespołu Huckleberry. Następnie studiował na wydziale reżyserskim budapeszteńskiego Uniwersyte...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Oskubana papuga Rebego. Zmyślone opowieści chasydzkie? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Oskubana papuga Rebego. Zmyślone opowieści chasydzkie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl