Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło

Konstanty Gebert
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Zanim Rafał Lemkin w czasie Zagłady ukuł termin genocide, „ludobójstwo”, eksterminacja całych grup społecznych była w ogólnie przyjętej opinii prawników i rządzących suwerennym prawem władz każdego kraju. „Farmer ma prawo wytępić swoje stado. Jeśli próbujesz mu w tym przeszkodzić, naruszasz cudzą własność”.

Konstanty Gebert śledzi historię ludobójstw ostatnich 120 lat, od wymordowania przez cesarskie Niemcy rdzennych mieszkańców Namibii, przez dokonane przez Turków ludobójstwo Ormian, zbrodnie popełnione w Kambodży Czerwonych Khmerów oraz w Rwandzie i w b. Jugosławii, aż po dokonujące się dzisiaj w Chinach wyniszczanie Ujgurów. Pyta o ich źródła i konsekwencje oraz o to, czy i jak możemy je powstrzymać, by hasło „Nigdy więcej” nie było pustym frazesem.
Czy książka o ludobójstwie może być zajmująca? Bezstronna? Jednoznaczna? Krzepiąca, choć niezostawiająca złudzeń? Przystępna, nawet sprawcza? Jeśli tak, to taka właśnie jest ta książka.

Prof. Joanna Tokarska-Bakir, Uniwersytet Warszawski i Polska Akademia Nauk
Ta niezwykła książka jest próbą odpowiedzi na pytania, które stawiali sobie myśliciele tej miary co Rafał Lemkin, Hannah Arendt czy Zygmunt Bauman. Gebert stawia i dokumentuje tezę, że Zagłada nie była w historii Europy i świata aktem jednorazowym i wyjątkowym. Jego przemyślenia skłaniają do zadumy nad tym, co sprawia, że normalni ludzie stają się jej sprawcami. I dlaczego immanentne zło zyskuje w oczach sprawców rangę moralnej wartości.
Prof. Adam Daniel Rotfeld, Uniwersytet Warszawski

Konstanty Gebert w sposób niezwykle erudycyjny przypomina, że masowy mord towarzyszy człowiekowi przynajmniej od rzezi antycznej Troi. Ale w ludobójstwie nie chodzi o przyjemność mordowania. Jest ono, na zgubę naszych sumień, drogą ku koślawej i zbrodniczej przebudowie świata. To ludzie ludziom gotują ten los, a okrzyk „Nigdy więcej” może być traktowany jak okrutna drwina. Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy umieją się przejmować losem bliźnich.
Paweł Smoleński, „Gazeta Wyborcza”


Data wydania: 2022-02-23
ISBN: 978-83-268-3769-2, 9788326837692
Wydawnictwo: Agora
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 632
dodana przez: ReginaCatta

Autor

Konstanty Gebert Konstanty Gebert
Urodzony 22 sierpnia 1953 roku w Polsce (Warszawa)
Konstanty Julian Gebert, ps. „Dawid Warszawski” – polski psycholog żydowskiego pochodzenia, tłumacz, dziennikarz i nauczyciel akademicki, od 1989 publicysta dziennika „Gazeta Wyborcza”.

Pozostałe książki:

54 komentarze do Tory Dziesięć dni Europy : archeologia pamięci Living in the Land of Ashes Miejsce pod słońcem Dziesięć dni Europy
Wszystkie książki Konstanty Gebert

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Ostateczne rozwiązania

16.03.2022

Konstanty Gebert "Ostateczne rozwiązania" Ludobójcy i ich dzieło, Historię Zagłady znamy wszyscy. 6 milionów zamordowanych Żydów w wielu miejscach na świecie. A jednak nawet po tak ogromnym ludobójstwie, świat nie nauczył się niczego. Niedługo potem, bo w drugiej połowie XX wieku, przykład Kambodży i 2 miliony ofiar, Rwandy, gdzie zginęło 800 t... Recenzja książki Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło

Moja opinia o książce

Opinie

@Zorg
2022-02-24

„Ta niezwykła książka jest próbą odpowiedzi na pytania, które stawiali sobie myśliciele tej miary co Rafał Lemkin, Hannah Arendt czy Zygmunt Bauman” Stary stalinowiec bauman i negująca głód w kacetach arendt awansowali na zrównanie z wrogiem bolszewii Lemkinem.

http://kompromitacje.blogspot.com/search/label/Joanna%20Tokarska-Bakir

| link |
@toptangram
2022-03-16
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl