Ostatni pustelnik. 27 lat samotności z wyboru

Michael Finkel
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Ostatni pustelnik. 27 lat samotności z wyboru
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Jeśli czytaliście Wszystko za życie, Krakauera lub zachwyciło was Walden, koniecznie poznajcie historię ostatniego prawdziwego pustelnika Ameryki. Z niektórych domków ginęły zapasowe butle z gazem. Jedzenie, słodycze, latarki. Albo książki z nocnego stolika. W letnim obozie dla dzieci masowo znikały baterie. A wszystko to za sprawą człowieka, który w 1986 roku wyszedł ze swojego domu z postanowieniem, by zgubić się w lesie i nigdy więcej nie wrócić do cywilizacji. Jak Christopher Knight przeżył tyle lat? Kradł. Dlatego na wieść o jego aresztowaniu w 2013 roku w USA rozgorzała dyskusja. Przeciwnicy i zwolennicy Pustelnika z North Pond spierali się nie tylko o winę i wymiar kary, lecz też o to, czy zatrzymany mówi prawdę. Jak to możliwe, że przez 27 lat nikt nie natknął się na niego w lasach Maine, mimo systematycznego rabowania okolicznych domków letniskowych i obozu Pine Tree? Jak udało mu się przetrwać surowe i mroźne zimy, nie korzystając z niczyjej pomocy? Michael Finkel, reporter m.in. „New York Timesa” i „National Geographic” przygląda się tej sprawie z bliska, próbując opisać i zrozumieć pragnienie życia w całkowitej izolacji. Choć być może właściwsze byłoby pytanie nie dlaczego ktoś opuszcza społeczeństwo, tylko dlaczego ktokolwiek chce w nim zostać? Ta książka zadaje głębokie i ważne pytania – o rolę samotności, wartość cierpienia i różnorodność ludzkich potrzeb. – „The New York Times” Pasjonujące zagłębienie w temat samotności i zacieśniającej się więzi człowieka z naturą. Zamykając książkę, mamy wrażenie, że tytułowy „pustelnik”, „obcy”, czyli Chris Knight, jest – jak wszyscy anachoreci – jedyną osobą zdrową na umyśle w świecie, który dawno zwariował; że współczesna cywilizacja uczyniła nas wszystkich takimi obcymi, pustelnikami. – „The Atlantic” Książka warta przeczytania… To rozważania o bólu podporządkowywania się regułom społecznym i tęsknocie za ucieczką, która tkwi w każdym z nas. – „The Globe and Mail”
Tytuł oryginalny: The Stranger in the Woods: The Extraordinary Story of the Last True Hermit
Data wydania: 2018-07-18
ISBN: 978-83-7976-993-3, 9788379769933
Wydawnictwo: Poznańskie
Seria: reporterska Wydawnictwa Poznańskiego
Stron: 238

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy da się być prawdziwie samotnym?

5.10.2020

Co można zrobić w ciągu 27 lat? Czas jest pojęciem względnym, każdy odbiera jego upływ inaczej. Podobnie postrzegać można także samotność i chęć odcięcia się od ludzi. Czy ktoś z Was czuł kiedyś, że musi odpocząć od świata? Myślę, że wiele osób czasem tego potrzebuje, ale czy bylibyście w stanie żyć w lesie i nie utrzymywać kontaktu z ludźmi pr... Recenzja książki Ostatni pustelnik. 27 lat samotności z wyboru

Moja opinia o książce

Opinie

@mikakeMonika
2021-12-18
6 /10
Przeczytane E-book

Reportaż, z którego wyniosłam smutek człowieczy.
Cywilizacja dała nam więzienie a ludzie, którzy chcieliby być naprawdę wolni - nie mogą.
I tak naprawdę żyjemy w całkowitej samotności...

× 18 | link |
@Czytanna
2021-04-21
9 /10
Przeczytane
@paulina.zakrzewska
2020-06-19
9 /10
Przeczytane Przeczytane 2020
@abdita
2019-11-23
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Ostatni pustelnik. 27 lat samotności z wyboru. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl