Ostatnie lato

Catrin Collier
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
Ostatnie lato
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

Allenstein, Prusy Wschodnie (obecnie Polska), 1939 rok. Rodzice Charlotte von Datski urządzają wspaniały bal, by uczcić osiemnaste urodziny córki i ogłosić jej zaręczyny z pruskim arystokratą. Wybucha jednak wojna, ślub nie dochodzi do skutku, Charlotte zaś musi uciekać do Anglii.

Wiele lat później, wnuczka Charlotte, Laura, przekonuje babkę, by wybrała się w podróż do Polski. W jej trakcie Charlotte wspomina największą miłość jej życia i w końcu ma odwagę zmierzyć się z demonami, które dręczyły ją przez ponad pół wieku.

„Ostatnie lato” to wspaniała, tragiczna historia miłosna Charlotte i żołnierza Armii Czerwonej, który pracował przed wybuchem wojny w majątku jej ojca. Ich losy poznajemy dzięki dziennikowi Charlotte, który prowadziła jako młoda dziewczyna. Catrin Collier pisząc „Ostatnie lato”, wykorzystała wątki autobiograficzne. W 1995 roku pojechała wraz z matką do dawnych Prus Wschodnich, gdzie przeczytała pamiętniki matki i babki. „Ostatnie lato” powstało w oparciu o wspomnienia obu kobiet.

Catrin Collier

Urodziła się i wychowała w Pontypridd w Walii. Pracowała w Ameryce i Europie, by w końcu wrócić do rodzinnej krainy i tam rozpocząć karierę pisarki. Stała się najbardziej znaną walijską autorką dzięki swoim popularnym powieściom historycznym dla kobiet (napisała ich dotychczas dziewiętnaście). Autorka mieszka wraz z rodziną na Gower Peninsula, niedaleko Swansea.
Data wydania: 2010-08-11
ISBN: 978-83-7648-197-5, 9788376481975
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 568

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zakazana miłość w czasach wojny

28.11.2019

„ Przeszłość jest obcą krainą, w której wszystko wyglądało inaczej.„ Trudno mi pisać o książce, która w moim wyobrażeniu miała być historyczna, a okazało się, że prawdziwa historia tak naprawdę jest tylko tłem. Gdybym wcześniej przeczytała opis na okładce, to wiedziałabym, że „ Ostatnie lato” to popularna powieść historyczna dla kobiet, a Catr... Recenzja książki Ostatnie lato

@gala26@gala26 × 3

Moja opinia o książce

Opinie

@katala
2019-11-18
7 /10
Przeczytane 2015 Historycznie

Mnie wciągnęło niemal od pierwszej linijki. Najpierw długie tygodnie, żeby nie powiedzieć miesiące, aby się zabrać, a potem nie mogłam przestać czytać. Tak mniej więcej do polowy. Potem czytałam kilkadziesiąt stron dziennie.
Ostatnie lato to historia - odległa historia Charlotty, która u progu wybuchu II Wojny Światowej kończy osiemnaście lat. Mieszka na terenie Prus Wschodnich i żyje pełnią życia, wśród przyjaciół, kochanych braci, zazdrosnej siostry i cudownych rodziców.
Ostatnie lato to również druga historia – historia osiemdziesięcioletniej kobiety, która dowiaduje się, że ma guza nowotworowego w stadium inwazyjnym. Zamiast chemioterapii, Charlotte wybiera podróż w przeszłość. Razem ze swoją wnuczką, dziennikarką historyczną jadą do Polski w poszukiwaniu wspomnień i rozrachunku z przeszłością. I spokoju.
Charlotte trzeba pokochać. Przynajmniej na początku. Nie ma innej możliwości. Poznajemy ją z pamiętnika gdzie ma 18 lat, a jej ukochany właśnie poprosił ją o rękę. Jest młoda, szczęśliwa, umuzykalniona, otoczona ukochaną rodziną, marzy o swoim bohaterze, wieczorami czytuje romanse. Pełna zaraźliwego szczęścia i miłości do otaczającego świata. Ale Charlotte to też starsza kobieta. Bez mężczyzny, po dwóch nieudanych małżeństwach, z jednym synem w Wielkiej Brytanii, drugim w Niemczech. Bogata ilustratorka bajek dla dzieci, mieszkająca w dużym amerykańskim domu z wnukiem i jego żoną obok.
Czy Charlotte zasłużyła sobie na taką starość?
Na synów po drugiej ...

× 1 | link |
@Deutschland91
2019-10-31
10 /10
Przeczytane Obyczajowe/z historią w tle

Po powieść "Ostatnie lato" sięgnęłam zachęcona pozytywnymi opiniami czytelników i jestem zaskoczona. Nie spodziewałam się, że książka z tłem historycznym tak mnie pochłonie.
Piękna i nietuzinkowa historia opowiadająca o losach Charlotte von Datski, która w wieku osiemnastu lat rozpoczyna prowadzenie pamiętnika. Dziewczyna została wychowana w bogatej rodzinie, która od pokoleń ma swoje tradycje, darzy ogromnym uczuciem przystojnego arystokratę Clausa Von Letteberga i marzy o zostaniu jego żoną.
Jednak małżeństwo nie jest takie jakie wymarzyła sobie dziewczyna i zastanawia się czy decyzja o zamążpójściu nie była pochopna.
Nadchodzi wojna, dramatyczne przeżycia wielu ludzi. Autorka pokazuje, że w czasie wojny cierpiał także naród niemiecki. Wiele rodzin straciło swoich bliskich. Autorka wyzwala w czytelniku wiele emocji od smutku po radość. Z zainteresowaniem czytałam pamiętnik Charlotte, który łączy się z obecnymi przeżyciami bohaterki.
Bardzo mi się podobało, że pani Collier przedstawia Niemców także jako zwykłych ludzi a nie tylko jako zagorzałych zwolenników Hitlera. Pokazuje ich tragedie o których się nie mówi. Autorka nie szufladkuje wszystkich do jednej kategorii tylko stara się pokazać, że ze względu na swoje pochodzenie można być dobrym i bezinteresownym człowiekiem.
Niesamowicie poruszający wątek miłosny między Charlotte a Rosjaninem Saszą, jeńcem wojennym. Czytając odbywałam podróż w czasie odkrywając losy Charlotte i innych mieszkańców nie chcąc z...

× 1 | link |
@BagatElka
2019-11-13
10 /10
Przeczytane 📚 Posiadam

Pierwsza książka pani Collier ,którą przeczytałam,kupiłam i która zachwyciła mnie od pierwszych stron.Czytana wielokrotnie i zawsze w pewnych momentach wyciska z oczu łzy.
Jednak jestem sentymentalną staruszką ,która lubi się wzruszać.Mam jednak ograniczony zasób łez dlatego też nie każda podobna historia doprowadza mnie do łez.I dobrze bo odwodnienie jest zgubne dla organizmu ;-)

× 1 | link |
@gala26
2019-11-28
6 /10
Przeczytane Z historią w tle Romans 2019 Wypożyczone z biblioteki


Trudno mi jednoznacznie ocenić tę książkę, bo z jednej strony, historia opowiedziana przez Collier mi się podobała i czytało mi się ją bardzo dobrze, a z drugiej nie ze wszystkim się zgadzam, co autorka opisała. Powieść bardzo przypomina mi „ Miedzianego jeźdźca”, kiedy to losy bohaterek są luźno związane z prawdziwymi wydarzeniami historycznymi, chociaż nie mnie to oceniać, ale jak sądzę każdy, kto interesuje się historią z łatwością taką tezę potwierdzi. Sądzę, że w tego typu powieściach zapewne bardziej niż na prawdzie autorce zależało na tym by grać na emocjach czytelnika ( raczej czytelniczek), co jej się doskonale udało. Wystarczyło wspomnieć, że książka jest oparta na faktach, a kanwą powieści są pamiętniki babki, ciotki, wspomnienia matki i już mamy ładną opowieść osadzoną w realiach wojny. 

Mimo kilku moich zastrzeżeń, uważam, że powieść warto przeczytać, bo przecież takie historie zdarzały się naprawdę a nasze pokolenie bardzo mało wie o losach swoich rodzin podczas wojny. 


| link |
@Nivejka
2010-11-28
5 /10
Przeczytane

Nie wiem kto pisał tę recenzję, ale wygląda na to, że jedynie przejrzał, a nie przeczytał. Po pierwsze do ślubu głównej bohaterki z pruskim arystokratą doszło. Charlotte niemal cała wojnę spędziła w rodzinnym majątku , a do Anglii wyjechała dopiero po zakończeniu wojny, kiedy dostała nieprawdziwą zresztą wiadomość o śmierci męża - Clausa. Powrót po latach w rodzinne strony nie był inicjatywą Laury. Ona jedynie towarzyszyła babce w ostatniej podróży. W majątku, z braku sił roboczych, pracowali radzieccy jeńcy wojenni. Jednym z nich był Sasza - wielka, odwzajemniona miłość Charlotte.

| link |
@bunia
2012-07-08
10 /10
Przeczytane

Wspaniała książka, pasjonująca historia kobiety, która zdecydowała się zmierzyć z własną przeszłością. Czyta się jednym tchem!

| link |
@Remma
2021-04-14
10 /10
Przeczytane
@atram_78
2020-02-03
10 /10
Przeczytane ❤ Ulubione 🏠 Posiadam 🏠 2014
@Asamitt
2019-11-19
10 /10
Przeczytane Wspomnienie wojny/Obozy/Holocaust Obyczajowe/Przygodowe/Dramaty
@ZaczytanaAga
2015-08-22
8 /10
Przeczytane II wojna światowa
@ocelot
2013-09-16
5 /10
Przeczytane
@aahenio
2010-02-22
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“„ Dlaczego tak łatwo nie zwracać uwagi na niedolę ludzi, których się nie zna, nawet jeśli umierają z głodu, atak trudno odwrócić się plecami do kogoś, kto kiedyś okazał ci uprzejmość ? No właś...”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl