Otchłań ślepców

António Alves Redol
Książka Otchłań ślepców
Książka Otchłań ślepców
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

António Alves Redol (1911-1969) uważany jest za najwybitniejszego przedstawiciela neorealizmu - obok znanych w Polsce Fernanda Namory, Manuela da Fonseca i Aquilina Ribeiry - a jego powieść "Otchłań ślepców", wydana w 1961 roku, za arcydzieło literatury portugalskiej XX wieku. Okres, w którym ta powieść powstawała, oraz warunki polityczne predestynowały do kierowania się ku realizmowi, ku powieści regionalnej - stąd często spotykane w portugalskiej literaturze doby Salazara sagi i kroniki rodzinne. "Otchłań ślepców" jest jedną z takich powieści - jej akcja, umieszczona w okręgu Ribatejo, obejmuje okres ponad pięćdziesięciu lat trwania latyfundium, a zarazem całe życie głównego bohatera Diogo Relvasa oraz lata po jego śmierci pozostającej tajemnicą dla zainteresowanych. Diogo Relvas to portret literacki kacyka, króla rolników - takie miano nadał mu sam monarcha Karol I - pragnącego uchodzić za człowieka światłego, co w jego języku oznaczało zwalczanie wszelkich prądów z zewnątrz, nieuznawanie machinacji politycznych w koloniach, przeciwdziałanie rozwojowi przemysłu, który wyniszcza kraj i jest zarzewiem anarchii i rewolucji. Zwolennik rządów silnej ręki - na własnym terenie używający "bata i cukru" - symbolizuje w pewien sposób dyktaturę Salazara, która - jak przewiduje autor - podzieli ostatecznie los bohatera: rozsypie się jak jego mumia spreparowana po śmierci latyfundysty w celu podtrzymania autorytetu i władzy następnego dziedzica. Oprócz treści politycznych "Otchłań ślepców" zawiera obrazki z życia ribatejańskiego ludu - jego trudną, surową egzystencję przeciwstawia autor rozwiązłemu, luksusowemu życiu arystokracji i bogatego mieszczaństwa stolicy, a psychologiczną sylwetkę głównego bohatera rysuje szczególnie ostro, gdy Diogo Relvas popada w konflikt z ustanowionym przez siebie prawem, co zmusza go do wymierzenia najsurowszej kary istocie mu najbliższej. Powieść Alvesa Redola, jak przystało na sagę rodzinną, obfituje również w romanse, tragedie i wszelkiego rodzaju perypetie miłosne czyhające na bohaterów.  
Tytuł oryginalny: Barranco dos Cegos
Data wydania: 1985
ISBN: 83-08-01161-6, 8308011616
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Kraków-Wrocław
Seria: Literatura Iberyjska
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 394

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Otchłań ślepców aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Otchłań ślepców. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}