Panna z Jaśminowa

Elżbieta Gizela Erban
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 24 ocen kanapowiczów
Panna z Jaśminowa
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 24 ocen kanapowiczów

Opis

Kochankowie Burzy to monumentalne dzieło życia Elżbiety Gizeli Erban.

Porywająca opowieść o wielkiej miłości, dla której tło stanowią wydarzenia poprzedzające wybuch powstania styczniowego. Śledząc losy młodziutkiej Niny, czytelnik przenosi się do czasów, gdy honor i obowiązek wobec Ojczyzny były cenniejsze niż własne życie. Autorka w obrazowy sposób odwzorowuje panujące wtedy nastroje, mody oraz realia codzienności. Wyczarowuje przed naszymi oczami dawno miniony świat, pełen zarówno wystawnych balów, jak i krwawo tłumionych zamieszek. Świat mało znany dla wielu czytelników, a jednocześnie urokliwy jak sceneria ziemiańskiego dworku i pasjonujący jak najbardziej wciągająca salonowa intryga.

W pierwszym tomie cyklu "Panna z Jaśminowa" poznajemy Ninę, która po stracie rodziców trafia do majątku swoich krewnych, państwa Borutyńskich. Traktowana przez nich oschle, jedyne oparcie znajduje u swojej niani i kuzynki. Przyjazd wuja, hrabiego Klonowieckiego, odmienia życie dziewczyny. Przenosząc się na dwór w Makowie, powoli odkrywa sekrety pałacu i przekonuje się, że jej serce bije szybciej na widok wuja. Czy to uczucie ma jakiekolwiek szanse, zważywszy na to, że hrabia jest żonaty? Jak panujące w Polsce nastroje wpłyną na życie panny bez posagu, która nieoczekiwanie może zyskać świetlaną przyszłość?
Data wydania: 2022-09-13
ISBN: 978-83-7835-974-6, 9788378359746
Wydawnictwo: Videograf
Cykl: Kochankowie Burzy, tom 1
Seria: Z historią w tle
Stron: 392
dodana przez: Spizarnia_ksiazek
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Elżbieta Gizela Erban Nazywam się Elżbieta Gizela Erban, urodziłam się w Poznaniu, ojciec mój był zawodowym oficerem. Mieszkam w Bolesławcu na Dolnym Śląsku i jestem skromną emerytką. Pochodzę z rodziny o korzeniach ziemiańskich, stąd moje zainteresowanie historią i dzie...

Pozostałe książki:

Panna z Jaśminowa Na dworze w Makowie Czas wojny, czas miłości Gorzka cena wolności Martwa cisza Bohaterowie i zdrajcy Sekrety różanego ogrodu Morze krwi, morze łez W okowach mroku Bezmiar rozpaczy Fatalne zauroczenie. Tom pierwszy Fatalne zauroczenie. Tom drugi Fatalne zauroczenie. Tom trzeci Dopóki jest nadzieja
Wszystkie książki Elżbieta Gizela Erban

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Miłość, młodość, niepodległość

WYBÓR REDAKCJI
19.06.2020

Jedna z piękniejszych polskich książek historycznych, jakie przeczytałam. Akcja książki rozpoczyna się w roku 1860 na terenach zaboru rosyjskiego. Głowna bohaterka, Nina, to sierota przygarnięta na wychowanie przez rodzinę raczej z obowiązku niż rodzinnej miłości. Traktowana bardziej jak służba, można powiedzieć taki Kopciuszek. Wszystko zmienia s... Recenzja książki Czas miłości

"Kochankowie burzy"

1.03.2020

Poruszająca opowieść, która intryguje i wywołuje ogromne emocje. Prawda historyczna jest idealnym tłem dla obfitującej w liczne niespodzianki powieści obyczajowej i wciągającego romantycznego wątku nieszczęśliwej miłości. „To było miejsce przeklęte…” Akcja powieści toczy się w latach 1860 - 1866 r. w środowisku arystokracji. Śledzimy losy Ni... Recenzja książki Czas miłości

Kochankowie burzy

16.02.2020

Bohaterką powieści jest młodziutka i piękna Nina Nałęczowska. Jej wielka miłość do arystokratycznego krewnego staje się rodzinnym skandalem i kończy tragedią. Co roku – w rocznicę śmierci Niny pojawiał się na cmentarzu starszy pan, rosyjski generał. Kładł na grobie Niny bukiet czerwonych róż i spędzał w zadumie kilka godzin. Potem odjeżdżał. Trwał... Recenzja książki Czas miłości

@iza.81@iza.81 × 2

Kochankowie burzy

19.01.2020

Trochę z małym opóźnieniem, ale mam dla Was recenzję mojego grudniowego patronatu. Książka miała premierę tuż przed świętami, dokładnie 17.12 :) "Kochankowie burzy", to niezwykła opowieść, która na długo pozostanie w mej pamięci. Pomimo tego, że jest to grubasek, czyta się szybko i zapartym tchem. Po prostu nie można się od niej oderwać. Głów... Recenzja książki Czas miłości

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Spizarnia_ksiazek
2022-10-15
8 /10
Przeczytane

"Niczyje życie nie jest proste, kochanie, cokolwiek byśmy o tym myśleli. Zawsze jest w nim cierpienie, choroba, strata..."

Macie ochotę na kilka godzin przenieść się na salony, ociekające przepychem bale, wystawne kolację, a jednocześnie w niespokojne czasy walki o niepodległość?

Szczęśliwe dzieciństwo Niny zostaje brutalnie przerwane po śmierci rodziców. Osierocona trafia pod dach państwa Borutyńskich. Wujostwo na każdym kroku przypomina dziewczynie, że jest dla nich ciężarem. Otuchę i bliskość znajduje w ramionach ukochanej niani i kuzynki Bini, którą kocha jak siostrę. Czasy, w których wartość człowieka określa nadany tytuł i pochodzenie, sprawiają, że zbliżający się przyjazd hrabiego Klonowieckiego ekscytuje całą rodzinę. Dziewczyna marzy o wielkiej miłości i to właśnie spotkanie z dawno nie widzianym wujem sprawia, że zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Nieświadomy skrywanych uczuć arystokrata, postanawia zostać opiekunem prawnym młodej panienki.

Znakomity styl pisania sprawia, że opisana historia wciąga od pierwszej chwili i oczarowuje klimatem. Autorka niezwykle barwnie opisuje realia życia w XIX wieku. Mogłam poczuć się świadkiem protestów ludności, krwawych zamieszek Polaków walczących o wolność narodu. Nina znajduje się u progu dorosłości, stopniowo z naiwnej dziewczynki z głową pełną marzeń, dojrzewa i przygotowuje się do zarządzania dworem.

To pierwsza odsłona rozbudowanego cyklu "Kochankowie burzy". Końcówka pozostawia ...

× 3 | link |
@kaganaabooklover
@kaganaabooklover
2022-11-17
Przeczytane

„Panna z Jaśminowa” to pierwsza część jedenastotomowej sagi autorstwa Elżbiety Gizeli Erban.
Młodziutka Nina, osierocona przez rodziców, trafia do majątku krewnych. Traktowana oschle przez ciotkę i wuja, wsparcie znajduje w ich córce oraz niani.
Autorka zabiera nas w podróż do czasu przed powstaniem styczniowym, kiedy Polska znajdowała się pod panowaniem caratu. Kiedy lud za wszelką cenę chciał odzyskać wolność, a na ulicach dochodziło do krwawych zamieszek.
Pokazuje bale i wystawne życie jakie prowadziła szlachta, kontrastujące z wyzyskiem chłopów i nierównościami społecznymi.
Wszystko to opisane pięknym językiem literackim, dającym czytelnikowi obraz ówczesnych czasów i panujących nastroi politycznych oraz będącym swoistą lekcją historii.
„Panna z Jaśminowa” to bardzo dobre połączenie książki obyczajowej z tłem historycznym i romansem. Wielowątkowa ze świetnie wykreowanymi bohaterowie i wciągającą fabuła sprawiła, że cieżko było mi się oderwać od historii Niny.
Z ciekawością i ogromną przyjemnością sięgnę po kolejny tom sagi i Was również zachęcam do przeczytania.

× 3 | link |
@kicia1914
2022-11-20
8 /10
Przeczytane

"Panna z Jaśminowa" to pierwszy tom z cyklu "Kochankowie burzy". Poznajemy losy młodej oraz pięknej Niny, która ma bardzo trudne dzieciństwo. Po stracie swoich rodziców trafia pod opiekę krewnych Borutyńskich. Jest tam traktowana jak kopciuszek, krewni dają jej odczuć, że jest niepotrzebna i chcą, aby jak najszybciej opuściła ich dom. Nina ma duże wsparcie w swojej Niani, która zawsze jej pomaga w trudnych chwilach. Binia jest kuzynką Niny ale traktuje ją jak siostrę. Wiąże ich wyjątkowa więź przyjaźń oraz miłość. Dziewczyna nie może pogodzić się, że jej bliscy tak źle traktują Ninę. Jak tylko Binia będzie miała męża to jej kuzynka natychmiast ma opuścić posiadłość Borutyńskich. Gdzie młoda kobieta znajdzie schronienie? Czy ktoś będzie chciał jej pomóc? W książce jest bardzo dużo opisów ubiorów, wyglądu ale także poglądów w tamtych czasach. Najbardziej podobał mi się drugi rozdział, który był pełen akcji. Jest tam opisana "Masakra na placu Zamkowym z dniu 8 kwietnia 1861 roku". Historia jest spokojna ale bardzo przyjemnie się czyta, jako czytelnik byłam ciekawa jak potoczą się losy Niny i w kim znajdzie prawdziwe wsparcie. Niecierpliwie czekam na kolejny tom tej serii.

× 1 | link |
@Asamitt
2023-12-12
7 /10
Przeczytane Polscy autorzy ✿ Cykle / Sagi / Wielotomowe Powieść historyczna * Własne # Wyzwanie z Kanapy'23

Zaczyna się pięknie, idyllicznie. Malowniczo oddana sceneria dworu, smakowicie zaprezentowane sylwestrowe menu. Każdy szczegół opisany w sposób, który oddaje atmosferę, czujemy więź z biesiadującymi, wirujemy wśród rozbawionych par, słyszymy szelest krynolin i szmery rozmów. Pośród tych zabaw osierocona Nina żyjąca na łasce i nie łasce swojego wujostwa niby uczestniczy, a bardziej przygląda się temu wszystkiemu. Po konfiskacie dóbr rodzinnych, śmierci rodziców, a będąc już w odpowiednim do tego wieku nie może liczyć na starającego się o nią kawalera z wyższych sfer. A do tego jej oczarowanie hrabią, młodzieńczy zachwyt i zapał mogą ściągnąć na nią problemy.

Lektura Erban jest jak obraz nostalgią malowany. Tęsknota, którą miała w sercu Nina to ta za dawnym życiem, w ramy konwenansów zamknięte, ale w stosunku do obecnych czasów - proste, niespieszne, gdzie życie smakuje się, a nie łyka. A w sercach każdego Polaka rośnie główne marzenie o wolnym narodzie.
Dość udane połączenie wątków historycznych, nastrojów politycznych oraz pierwszych miłości, romansu. Twarda rzeczywistość okresu przed powstaniem styczniowym, protesty na ulicach, wystąpienia przeciw caratowi, pogromy Polaków umiejętnie wplecione w obyczajowość dworską, przyjęcia, bale i rozterki młodziutkiej Niny i jej przyjaciół. Na każdym kroku zderzenie z brutalną rzeczywistością boli, ale jak inaczej wydorośleć?

Pierwszy tom wielotomowej sagi to preludium do przyszłych wydarzeń, ale już teraz obs...

| link |
@mamazonakobieta
2020-07-28
8 /10
Przeczytane

Nina została sierotą i wraz ze swoją nianią, trafiła do domu wujostwa. Nie jest tam dobrze traktowana, poniżana, nie dużo lepiej traktowana od służby. Nic jednak nie może na to poradzić, jest zdana na ich łaskę. Bez majątku, posagu, nie jest panną, o którą by się starali kawalerowie. Ciotka znajduje jej jednego, ale gdyby Nina za niego wyszła, trafiłaby w dużo niższe sfery. Nie chce się zgodzić, pomimo że zostaje poinformowana, że po ślubie kuzynki, będzie musiała posiadłość wójtostwa. Skrycie kocha się w mężczyźnie, który nie dość, że jest żonaty z bardzo piękną kobietą, to traktuje ją jak dzieciaka i jest jej wujkiem.
Dziewczyna nie ma lekko, na dodatek od jej decyzji zależy nie tylko jej przyszłość, ale również niani, która jest jej podporą od zawsze. Jakie decyzje podejmie? Czy odnajdzie swoje szczęście? Czy marzenia o wielkiej miłości się spełnią? Co się stanie po ślubie kuzynki?

Historia dość ciekawa i wciągająca. Pokazuje życie arystokracji, niełatwe losy młodej dziewczyny, która traci rodzinę. Poczytamy, jak życie toczyło się podczas zaborów, o odwadze, wierze, walce o lepsze jutro, a także obłudzie, zależności między ludźmi, zdradzie, fałszu i wiele więcej. W książce bardzo dużo się dzieje, przez co czyta się ją z zainteresowaniem.

Bohaterka jest dziewczyną odważną, zaradną, umiejącą podnieść się po upadku. Pomimo straty rodziców, a później przymusowej wyprowadzce od wujostwa, nie poddaje się. Próbuje znaleźć rozwiązanie, swoje w...

| link |
@lubie.to.czytam
2020-11-08
9 /10
Przeczytane

Bardzo rzadko sięgam po książki o podobnej tematyce. Cieszę się jednak, że miałam możliwość przeczytania tej historii.
"Kochankowie Burzy" mają bardzo dużą objętość. Czcionka jest drobna, a na stronie jest sporo tekstu, przez co bardzo szybko męczą się oczy. Żałuję również, że książka nie ma twardej oprawy. Byłam bardzo mile zaskoczona, ponieważ styl pisania autorki jest bardzo lekki i przyjemny w odbiorze. Budynki, parki, miasta są opisane w cudowny sposób. W książce jest ogromna ilość wątków i bohaterów, nie sprawia to jednak przytłaczającego wrażenia. Jest to piękna opowieść o Ninie, sierocie, która ponad wszystko pragnęła miłości. Ludność stoi u progu wybuchu powstania, kolejne represje ze strony zaborcy burzą naród. W tle głównych wydarzeń obserwujemy rytm życia na wsi. Autorka opisuje również codzienność różnych warstw społecznych żyjących na wsi jak i w mieście. Ta książka jest naprawdę dobrze napisana. Na każdej stronie widać ogrom wiedzy i przygotowania Autorki do napisania tej książki. Każdy wątek łączy się w bardzo przemyślany sposób z pozostałymi, dając bardzo dobrą całość. Dawno nie czytałam książki z wątkiem historycznym tak ciekawie napisanej. Stanowi ona niejako przewodnik o tamtych czasach. Każda czynność dnia codziennego znajduje tutaj swoje odzwierciedlenie. Całość przedstawia bardzo piękny obraz życia polskiej szlachty, mieszczaństwa. Serdecznie Wam polecam. Przeczytanie tej książki zajmuje trochę czasu ale wierzcie mi - warto.

| link |
@mrsbookbook
2020-07-29
6 /10
Przeczytane Na mojej półce Do recenzji

Sięgając po tę książkę byłam trochę przerażona ilością stron i małą czcionką. Obawiałam się, że będzie mi się dłużyć oraz, że ciężko będzie się ją czytało. I przez pół książki tak było. Nie potrafiłam się wciągnąć. Nie działo się nic co by sprawiło, że nie mogłabym się od niej oderwać. Chociaż może gdybym miała więcej czasu na czytanie było by inaczej. Jednak goście, następnie przygotowania do urlopu nie sprzyjają czytaniu.
Podsumowując, mimo trudnego (jak dla mnie) początku, książkę uważam za dobrą i trochę szkoda, że drugi tom się nie ukaże.

| link |
@kasienkaj7
2022-11-06
9 /10
Przeczytane

Piękna historia. Polecam!

| link |
@Anna_Krasniewicz_Frys
2024-02-25
8 /10
Przeczytane
@Nina
2023-12-29
6 /10
Przeczytane 2023 Audiobooki
@reniarenia
2023-12-15
7 /10
Przeczytane
@jovi
2023-08-29
10 /10
Przeczytane Historyczne/wojenne/sagi rodzinne/westerny/historia alternatywna E-booki
@Anna88
2023-04-30
10 /10
Przeczytane
@book_matula
2023-02-22
10 /10
AN
@Ania_
2023-02-01
8 /10
Przeczytane Cykle/trylogie/sagi Powieść historyczna Wypożyczone z biblioteki Literatura polska Literatura współczesna 2023
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Panna z Jaśminowa. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Na dworze w Makowie
Na dworze w Makowie
Elżbieta Gizela Erban
8.2/10
„Kochanowie Burzy” to monumentalne dzieło życia Elżbiety Gizeli Erban. Porywająca opowieść o wielk...
Sekrety różanego ogrodu
Sekrety różanego ogrodu
Elżbieta Gizela Erban
7.7/10
Kochankowie Burzy to monumentalne dzieło życia Elżbiety Gizeli Erban. Porywająca opowieść o wielkie...
Martwa cisza
Martwa cisza
Elżbieta Gizela Erban
8/10
Kochankowie Burzy to monumentalne dzieło życia Elżbiety Gizeli Erban. Porywająca opowieść o wielkie...
Czas wojny, czas miłości
Czas wojny, czas miłości
Elżbieta Gizela Erban
7.7/10
Kochankowie Burzy to monumentalne dzieło życia Elżbiety Gizeli Erban. Porywająca opowieść o wielki...
Bohaterowie i zdrajcy
Bohaterowie i zdrajcy
Elżbieta Gizela Erban
8/10
Kochankowie Burzy to monumentalne dzieło życia Elżbiety Gizeli Erban. Porywająca opowieść o wielkie...
Gorzka cena wolności
Gorzka cena wolności
Elżbieta Gizela Erban
8.1/10
Kochankowie Burzy to monumentalne dzieło życia Elżbiety Gizeli Erban. Porywająca opowieść o wielki...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl