Papież i Mussolini. Nieznana historia Piusa XI i rozkwitu faszyzmu w Europie

David Kertzer
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Papież i Mussolini. Nieznana historia Piusa XI i rozkwitu faszyzmu w Europie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Trudno o bardziej odmienne postaci: Pius XI spędził większość życia pochylony nad średniowiecznymi manuskryptami. Benito Mussolini był zanurzonym w teraźniejszości podżegaczem, awanturnikiem i antyklerykałem. Istniały jednak i podobieństwa. Obaj mieli wybuchowy temperament, obaj domagali się bezwarunkowego posłuszeństwa i wywoływali u swoich podwładnych strach, obaj uważali komunizm za zagrożenie. I z czasem docenili znaczenie współpracy. Papież i Mussolini to opowieść o dwóch ludziach, którzy w tym samym 1922 roku sięgnęli po władzę i zmienili bieg XX wieku. Kiedy w 2006 roku otwarto tajne archiwa Watykanu, a cenne źródła ujrzały światło dzienne, możliwe było wreszcie wyjaśnienie, co połączyło te dwie postaci i jakie były tego skutki. Obrazu dopełniają grube teczki faszystowskiej policji, dokumentujące tajemnice i skandale opisane w raportach donosicieli działających za murami Watykanu. Analiza źródeł niezbędnych do napisania niniejszej książki zajęła autorowi siedem lat. Przejrzał dwadzieścia pięć tysięcy stron dokumentów. Przebrnął przez niezliczone tomy odtajnionej korespondencji włoskich, francuskich, brytyjskich, amerykańskich i niemieckich dyplomatów, przeczytał dzienniki i pamiętniki. I jak sam przyznał – opracowanie tych wszystkich materiałów i „rozwiązanie starych łamigłówek było zadaniem wprost porywającym”.
Data wydania: 2016-08-31
ISBN: 978-83-8049-337-7, 9788380493377
Wydawnictwo: CZARNE
Stron: 520

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Papież i Mussolini. Nieznana historia Piusa XI i rozkwitu faszyzmu w Europie? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@ladymakbet33
2021-04-30
8 /10
Przeczytane

Nieznana historia Piusa XI i rozkwitu faszyzmu w Europie.

To barwna opowieść o ludziach władzy, dzieje dwóch postaci, które wpłynęły na bieg wydarzeń w XX stuleciu. W 2006 roku światło dzienne ujrzały nowe informacje (niektóre archiwa watykańskie wciąż są zamknięte), dowiedzieliśmy się o ważnych kwestiach.

Tajemnice, skandale, donosy. Jak to wszystko wyglądało?

David I. Kertzer pracował siedem lat nad tą książką. Analizował 25 tysięcy stron dokumentów, przejrzał nieznaną korespondencję, dzienniki i pamiętniki.

O Duce wiemy sporo, ale kim tak naprawdę był Pius XI. Polecam Wam także zamieszczoną na końcu rozważań bibliografię.

× 2 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Papież i Mussolini. Nieznana historia Piusa XI i rozkwitu faszyzmu w Europie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl