Pięcioro małych Indian

Michelle Good
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Pięcioro małych Indian
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Poruszająca historia rdzennych mieszkańców Kanady, których dzieciństwo zostało naznaczone okrucieństwem, pogardą i obojętnością. Kenny, Lucy, Clara, Howie i Maisie, zabrani rodzinom i wysłani do odległej, prowadzonej przez Kościół szkoły z internatem, ledwo wchodzą w dorosłość, gdy po latach uwięzienia, zostają wypuszczeni na wolność. Samotni, nieprzystosowani do życia w społeczeństwie, pozbawieni wsparcia i rodzin nastolatkowie docierają do obcej, obskurnej dzielnicy w centrum Vancouver, gdzie lgną do siebie, próbując znaleźć poczucie bezpieczeństwa i przynależności w świecie, który ich nie chce. Na przestrzeni lat ścieżki pięciorga przyjaciół raz po raz się przecinają, podczas gdy usiłują oni poradzić sobie z traumami wyniesionymi ze Szkoły Misyjnej – albo przynajmniej o nich zapomnieć.

Pięcioro małych Indianto pełna współczucia, przenikliwa kronika rozpaczliwych wysiłków podejmowanych przez ocalałych z kontrowersyjnego systemu szkolnictwa w celu pogodzenia się z przeszłością i, w ostatecznym rozrachunku, znalezienia własnej drogi
Tytuł oryginalny: Five Little Indians
Data wydania: 2022-05-18
ISBN: 978-83-66661-87-5, 9788366661875
Wydawnictwo: Sonia Draga
Stron: 368
dodana przez: Catta

Autor

Michelle Good Michelle Good Michelle Good jest pisarką z grupy etnicznej Kri i członkinią organu rządowego Red Pheasant Cree Nation w prowincji Saskatchewan. Po dwudziestu pięciu latach pracy na rzecz rdzennych organizacji zdobyła dylom uczelni prawniczej i przez kolejnych czt...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Pięcioro małych Indian

21.06.2022

Krzywda wyrządzana dzieciom zawsze porusza do głębi. Jednak „Pięcioro małych Indian” to historia na wskroś przejmująca ogromem okrucieństwa, znieczulicy i budząca fale współczucia i sprzeciwu, które uderzają raz za razem. Ukazująca bezduszność, ułomność i pole do nadużyć systemu dopuszczającego na wyrządzanie niepojętego zła, a wszystko zgodnie z ... Recenzja książki Pięcioro małych Indian

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@mewaczyta
2022-11-09
6 /10
Przeczytane

Odebrani rodzicom za młodu przeżyli piekło, a gdy w końcu uwolnili się od budynku szkoły z internatem dla rdzennej ludności, doświadczenia z tego miejsca nigdy nie opuściły ich głowy. Poniżanie, przemoc i gwałty. Gdy dorasta się w takim świecie, niemożliwe jest, by się z tego otrząsnąć, a jednak bohaterowie robią, co mogą. Próbują odnaleźć się w zwykłej codzienności, choć rasizm wciąż im towarzyszy. Spotykają się z nim, gdy szukają pracy, wynajmują mieszkanie, idą do restauracji czy próbują podwyższyć swoje kompetencje zawodowe. Mają minimum praw, a nawet to bywa kwestionowane. I dlaczego? Bo należą do rdzennych mieszkańców Ameryki?

Powieść Michelle Good ukazuje ogromnie ważną perspektywę. Autorka przedstawia to, co najgorsze i to, co najpiękniejsze — jak trudna walka o swoje prawa oraz uparte trzymanie się na powierzchni życia. Tyle że jak sam temat oraz detale zasługują na pochwałę, tak cała reszta prezentuje się przeciętnie. Ot, coś do poczytania, ale niezbyt angażującego literacko. Styl prosty, bohaterowie z minimalnymi kolorami, opisy, które nie są ciekawe. Lektura się dłuży, ale temat wciąż na tyle ważny, że wypada chociaż spróbować stawić jej czoła.

.
przekł. Elżbieta Janota
.

Co tłumaczka zaznacza, w tekście wiele razy pojawia się słowo „Indianin" przez wzgląd na to, w jakich latach dzieje się akcja powieści. I tak jak w książce jest to w pełni uzasadnione, to w dzisiejszych czasach używanie go nie powinno mieć miejsca. Także w ...

× 12 | link |
@esclavo
2022-07-10
8 /10
Przeczytane

Trochę się bałam tej historii, jej kalibru i tematyki. Teraz, gdy na jaw wychodzi bestialstwo wobec rdzennych mieszkańców Ameryki, a my zastanawiamy się jak w imię boga, może dochodzić do takich czynów, ta książka jest czymś potrzebnym. Nie jest to opis wydarzeń, które działy się w szkole, a opowieść o życiu po. Po traumie, po oderwaniu od korzeni i od rodziny, po krzywdzie fizycznej i psychicznej.

To bardzo dobra powieść. I chociaż nie możemy się w niej doszukać brutalności, tak o krzywdach czytamy między wierszami. Według mnie to dodaje jeszcze więcej bólu tej książce. Bo ta książka boli, boli bezradność dzieci i ich rodzin, a równocześnie budzi w nas gniew, na system i Kościół Katolicki.
A co do samej formy w jakiej opowiedziana jest ta historia, to autorka oddała głos piątce wychowanków, każde z nich próbuje radzić sobie w życiu, z różnym skutkiem. Ich wątki przeplatają się między sobą, i splatają. Żadne z nich jednak nie czuje się szczęśliwe, a piętno noszą do końca życia.

Książkę można określić jako obyczajową, ale już nie łatwą czy przyjemną. Chociaż czyta się ją bardzo dobrze, to przez ładunek emocjonalny jaki niesie, nie jest lekka. Czy polecam? Jak najbardziej. To książka, która wywołuje emocje, otwiera oczy i nie daje o sobie zapomnieć.

| link |
@BagatElka
2023-04-05
6 /10
Przeczytane 2023 ZZZ....oddane
@Evita
2022-09-07
6 /10
Przeczytane Z biblioteki 2022
@czytanie.na.platanie
2022-06-21
8 /10
Przeczytane Przeczytane 2022 Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Pięcioro małych Indian. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl