Piękne pytanie. Odkrywanie głębokiej struktury świata

Frank Wilczek
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Książka Piękne pytanie. Odkrywanie głębokiej struktury świata
Książka Piękne pytanie. Odkrywanie głębokiej struktury świata
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Każde naukowe osiągnięcie Franka Wilczka opierało się na przekonaniu, że Wszechświat jest ucieleśnieniem pięknych struktur przejawiających się w postaci symetrii – harmonii, równowagi, proporcji – i oszczędności środków. Na tym polega głęboka logika Wszechświata. Mając za przewodnika laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, możemy śmiało udać się w odkrywczą podróż do granic współczesnej wiedzy, by odkryć, że równania opisujące atomy i światło są niemal dosłownie takie same jak równania wyjaśniające działanie instrumentów muzycznych i rozchodzenie się dźwięku, a cząstki subatomowe, dzięki którym uzyskujemy większość naszej masy, można opisać za pomocą prostych, geometrycznych symetrii. Odnosimy wrażenie – stwierdza Wilczek – że sam Wszechświat pragnie być ucieleśnieniem struktur pełnych piękna i elegancji. Być może wynika to z czystej elegancji liczb, a może jest dziełem jakiejś istoty wyższej – niewykluczone też, że prawda leży gdzieś pośrodku. Tak czy inaczej, świat jest dziełem sztuki, a jego najgłębsze prawdy przemawiają bezpośrednio do naszych odczuć, jak gdyby były wyryte w naszej duszy.  
Tytuł oryginalny: A Beautiful Question: Finding Nature's Deep Design
Data wydania: 2016-09-22
ISBN: 978-83-8069-454-5, 9788380694545
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Seria: Na ścieżkach nauki
Kategoria: Naukowe
Stron: 572
dodana przez: jbutton

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Piękne pytanie. Odkrywanie głębokiej struktury świata aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie
@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadam Fizyka_2

Czym jest piękno? Czy świat jest ucieleśnieniem pięknych idei? To godne Szekspira pytanie, z którymi zmierzył się autor opiniowanej książki.

Jeśli lubisz malarstwo, angielską poezję, muzykę płynącą oktawami, platońskie wizje świata idei, filozofię równowagi yin i yang, to ta książka o fizyce jest dla ciebie.

"Piękne pytanie" noblisty Franka Wilczka, przesycone jest aluzjami, analogiami i nawiązaniami zaczerpniętymi z różnego rozumienia piękna, by pokazać harmonijność świata w fizycznym odczytaniu przyrody.

Zastosowana przez fizyka metoda, jest chyba najlepszym sposobem opisania emocji towarzyszących fizykom, gdy świadomie rezygnuje się z wzorów ujmujących piękne relacje w sposób ilościowy. Wilczek w książce pokusił się bowiem, o nietypowy eksperyment dydaktyczny. W konsekwencji początkowo chciałem zrezygnować z czytania. W swych poprzednich książkach („Lekkość bytu” i „W poszukiwaniu harmonii”) dostaliśmy bardziej standardowe podejście do popularyzacji fizyki. W „Pięknym pytaniu”, szukanie analogii taoistycznych czy świata platońskiego idei z współczesną fizyką, wydały mi się początkowo nietrafione. Znajomość formuł algebraiczne, które stoją za fizyką sprawia, że pewne ‘oględne’ podejścia mogą drażnić. Jednak po lekturze całej książki, doceniam Wilczka i jego wybór. Jeśli ktoś skończył edukację fizyki na szkole średniej, to taka metoda wydaje mi się jedną z lepszych. W swym podejściu podąża śladami Feynmana, który potrafił dostrzec analogie między, ...

{} | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Piękne pytanie. Odkrywanie głębokiej struktury świata. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}