Pielgrzymka do grobu Brigitte Bardot Cudownej

Lech Majewski
5.5 /10
Ocena 5.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Pielgrzymka do grobu Brigitte Bardot Cudownej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.5 /10
Ocena 5.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Fragment: "Kłęby pary wirowały wokół lamp, wsiąkając w nie jak w gąbki. Pierś nieba karmiła Wenecję mlekiem swej mgły. Wilgotne oddechy mijanych kanałów były ciepłe. Odurzały. Pachniały zbutwiałym marmurem i lepkim pluskiem fal. Szedłem po omacku poprzez zsiniałą, pełznącą chmurę. Raz po raz skłębione mleko wybuchało światłem wystaw; wędliny, ubrania i telewizory wyglądały na nich jak wycięte brzytwą – kaleczyły źrenice. Pojedynczy przechodnie mijali mnie bezszelestnie. Nie słyszałem, gdy nadchodzili; nie słyszałem ich głosów, gdy rozmawiali ze sobą; nie słyszałem nawet własnego oddechu. Nie było słychać tego, co działo się w pobliżu, podczas gdy odległe dźwięki były namacalne. Trójwymiarowe. Dźwięk dzwonu wołał mnie nad wodami zatoki; ponaglał i napełniał tęsknotą. Skręciłem w wąską Vale Caraccio. Tu już nie było wystaw, jedynie domy, znad których opadała bezustanna kurtyna mgły. Usłyszałem szept mężczyzny oraz zduszony, kobiecy śmiech. Spojrzałem w górę, ale dostrzegłem tylko zarys okiennic. Poprzez szczeliny biły rozwidlone snopy światła. Kobieta zamilkła; rozległ się szelest prześcieradła i zduszony jęk łóżka. Radio wybuchnęło i zgasło. Ktoś zakaszlał przez sen. Dotarłszy do stromego mostu, oparłem się o balustradę. Pode mną kołysała się gondola na wpół przykryta czerwoną ceratą. Była zacumowana u podnóża schodów obrosłych wodorostami. Gdy w pobliskim kanale przepłynęła motorówka, woda leniwie uniosła się i zachlupotała w przeżartych zębach bram. Kropla wilgoci spadła mi na dłoń. Ocknąłem się. W narożniku kamienicy zawieszonej nad mostem widniała figura Marii Magdaleny. Z jej kamiennego palca oderwała się kolejna kropla. Wystawiłem język. Tak, miała smak mleka."
Data wydania: 1996
ISBN: 83-7052-416-8, 8370524168
Wydawnictwo: Universitas
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 257

Autor

Lech Majewski Lech Majewski to poeta, pisarz, malarz i reżyser urodzony w Katowicach, od 1981 pracuje przede wszystkim za granicą. Początkowo studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych, a następnie ukończył studia na Wydziale Reżyserii PWSTFTviT w Łodzi. Jego ...

Pozostałe książki:

Metafizyka : powieść Bruegel. młyn i krzyż Ach! Plakat filmowy w Polsce Hipnotyzer Ukryty język symboli
Wszystkie książki Lech Majewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Pielgrzymka do grobu Brigitte Bardot Cudownej nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@eR_
2019-12-19
6 /10
Przeczytane Współpraca

Lech Majewski, to poeta, pisarz, malarz, urodzony w Katowicach. Od lat tworzy za granicą, a jego prace widnieją na najbardziej prestiżowych wystawach światowych. Jest także reżyserem i rzeźbiarzem, prawdziwy człowiek renesansu.

"Pielgrzymka do grobu Brigitte Bardot Cudownej", to jedna z jego powieści.
Olbrzymi hotel, w którym zdaje się nie ma czasu, a wszystkie wydarzenia dzieją się w tej samej chwili. Miejsce to posiada nieskończoną liczbę pokoi, a zamieszkują tu osobistości znane i te mniej sławne. Legendy kina i muzyki, a także postaci stworzone przez pisarzy, czy twórców filmowych. Jest tu także niezwykły Ogród, oraz Biblioteka, w której zawarte są wszystkie słowa, jakie kiedykolwiek zostaną wypowiedziane, oraz wszystkie myśli, nie tylko te sprzed chwil paru.

Cóż to za miejsce? Czy są to Zaświaty, inny wymiar, czy niezwykły sen jednego człowieka? Nieskończona liczba drzwi, za którymi znajdują się przejścia do Anglii, Syberii, czy Katowic. Każdy zdaje się tu pełnić jakąś ważną rolę i nikt nie znalazł się w tym miejscu przypadkiem.

Niezwykła książka, którą trudno przypiąć do konkretnego gatunku. Być może to baśń o ludzkiej wyobraźni, która przecież nie ma żadnych granic. Albo przypowieść o ludzkich przywarach i naszej niedoskonałości. O naszym dążeniu do zinterpretowania każdego zjawiska, choćby najdziwniejszego. Zachęcam do lektury.

| link |
@nataliatajne87
2020-05-11
5 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Pielgrzymka do grobu Brigitte Bardot Cudownej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl