Piernikajki, czyli toruńskie piernikowe bajki (niekoniecznie dla najmłodszych)

Katarzyna Kluczwajd
Piernikajki, czyli toruńskie piernikowe bajki (niekoniecznie dla najmłodszych)
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Opowieści jak pierniki… słodkie i ostre jednocześnie! Co mają ze sobą wspólnego gender i toruńskie pierniki? Dlaczego w herbie miasta znalazł się klucz? Gdzie w czasach Kopernika kupowano najlepsze korzenne ciastka? Ile lukrodransów liczy piernigodzina? Kiedy słynne toruńskie wypieki służyły za lekarstwo? Kto i dla kogo wymyślił pierczyki, piaskowe i zygmunciki? Czy to prawda, że pierniki jedzono kiedyś jako dodatek do… karpia? Na te i mnóstwo innych pytań odpowiada w swoich bajkach Katarzyna Kluczwajd, torunianka, historyczka sztuki, blogerka i pasjonatka gier językowych. Piernikajki, czyli toruńskie piernikowe bajki to 36 pełnych humoru krótkich opowiastek, ukazujących historię i legendy Torunia od bajkowo niecodziennej, a zarazem zaskakująco współczesnej strony. Książka wydana dzięki stypendium artystycznemu Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. „Książka w atrakcyjny sposób buduje historyczną, bajkowo kreowaną narrację, a jej walorem jest szeroki kontekst z płynnie łączonymi epokami, wydarzeniami i postaciami; często przeplatają się humor i ironia, skojarzenia i dygresje, a bogaty język umiejętnie posługuje się neologizmami i archaizmami, dbając o pełne poszanowanie tradycji. Porównując tę pozycję z dotychczasowymi publikacjami Katarzyny Kluczwajd można uznać, że jest to atrakcyjny dodatek do wyników wieloletniej pracy badawczej Autorki w dziedzinie historii sztuki i kultury, także kultury popularnej, ze szczególnym uwzględnieniem Torunia.” Lidia Smentek Piernikajki… to rzecz absolutnie niestandardowa. Wychodząc naprzeciw aktualnym trendom w prezentowaniu wiedzy, Katarzyna Kluczwajd proponuje publikację, która połączy różne dziedziny. To bajki, ale pełne faktografii. Zbiór informacji, ale skonstruowany w formie zachęcającej do uczestnictwa i umysłowego treningu. Historia, ale przedstawiona przystępnie. Dlatego książka jest tak ważna. W Piernikajkach… dostrzegam wiele z (twórczej) zabawy w detektywa, zachęcam więc do pójścia tropem tych wyjątkowych opowieści. Marcel Woźniak Katarzyna Kluczwajd – przede wszystkim torunianka (to stan ducha i umysłu), zawodowo historyczka sztuki, muzealniczka, regionalistka, popularyzatorka sztuki dawnej (sztuka użytkowa, sztuka Torunia).
Data wydania: 2018-10-09
ISBN: 978-83-8147-091-9, 9788381470919
Wydawnictwo: Novae Res
Stron: 240

Autor

Katarzyna Kluczwajd Katarzyna Kluczwajd
Urodzona 9 maja 1962 roku w Polsce (Toruń)
Katarzyna Kluczwajd – historyczka sztuki, muzealniczka, regionalistka, związana z WBP Książnicą Kopernikańską w Toruniu. Badaczka dawnej kultury i sztuki Torunia i regionu, animatorka życia naukowego i popularyzatorka wiedzy, entuzjastka uwrażliwian...

Pozostałe książki:

Kruche piękno. Ceramika europejska ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu AStronomiczna orbita Bydgoskie przedmieście Bydgoszcz i okolice Grudziądz i okolice Inowrocław i okolice Krzyżacka ORBIta PierniCZANa orbita Piernikajki, czyli toruńskie piernikowe bajki (niekoniecznie dla najmłodszych) Podgórz. Toruńskie przedmieścia sprzed lat Toruń i okolice Toruń którego nie ma Toruń między wojnami Opowieść o życiu miasta 1920-1939 Toruń tylko zaPLANowany Viktoria Park i Tivoli. Restauracje-ogrody Włocławek i okolice kiNOWO-filMOWA orbita
Wszystkie książki Katarzyna Kluczwajd

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Piernikajki, czyli toruńskie piernikowe bajki (niekoniecznie dla najmłodszych) nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Piernikajki, czyli toruńskie piernikowe bajki (niekoniecznie dla najmłodszych). czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat