Pieszo przez Indie

Oliver Schulz
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Pieszo przez Indie
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Najlepszym sposobem poznania kraju i jego mieszkańców jest piesza wędrówka. Oliver Schulz szedł wzdłuż 78. południka, trasą brytyjskich geodetów Williama Lambtona i George‘a Everesta, którzy w XIX wieku dokonywali pomiaru subkontynentu indyjskiego, od tropikalnego krańca na południu aż po Himalaje na północy. Z dala od szlaków turystycznych przemierzał idylliczne krajobrazy wiejskie i rozrastające się miasta, kontrolowane przez maoistów dżungle i futurystyczne dzielnice wysokiej technologii.
Oliver Schulz opisuje rzeczywistość „nowych” Indii, gdzie obok boomu gospodarczego i optymizmu nadal występuje bieda i zacofanie, i opowiada o jedynym w swoim rodzaju zderzeniu wschodniego i zachodniego sposobu myślenia. "Pieszo przez Indie" jest niezwykłym reportażem z podróży, a równocześnie osobistą konfrontacją autora z krajem będącym wymarzonym celem wielu Europejczyków.
Tytuł oryginalny: Indien zu Fuß: Eine Reise auf dem 78. Längengrad
Data wydania: 2012-09-19
ISBN: 978-83-7670-449-4, 9788376704494
Wydawnictwo: Buchmann
Seria: Wielkie wyprawy
Kategoria: Podróżnicze
Stron: 288
dodana przez: Asamitt

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Pieszo przez Indie aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Asamitt
2020-05-21
5 /10
Przeczytane Podróżnicza/Reportaż * Własne Klimaty Orientu

W tego typu publikacjach zdjęcia odgrywają niebagatelną rolę, taki punkt odniesienia do opisywanej kultury, obyczajowości, to jak są postrzegane codzienne sytuacje, jak maluje się lokalny koloryt. Są nieodzownymi ilustracjami do słów przewodnika, czyli osoby opisującej swą podróż. Tutaj tego w ogóle nie doświadczamy, bo pomimo iż Schulz robił zdjęcia, to się nimi z czytelnikiem nie podzielił. Bez tego książka traci na wartości. Nie chodzi tu o sam fakt oglądania kolorowych obrazków, ale lepszego rozeznania się w sytuacji tak diametralnie odmiennej od codzienności czytelnika polskiego, czy europejskiego.

A czym jest treść? Opisem pieszej wędrówki autora trasą wyznaczoną przez brytyjskich geodetów w XIX wieku. Nie jest to ani szlak turystyczny, ani szczególna pod jakimś względem droga a jednak wiedzie przez różnorodne - pod każdym względem - terytoria Indii; od wiejskich krajobrazów po dżunglę, od małych miasteczek po bujnie rozrastające się dzielnice uprzemysłowionych miast.
Opowieść trapera o drodze pełnej niewygód, bólu fizycznego, zmagania się z własnymi słabościami, by na własne oczy zobaczyć to, co skrywają zakątki tego kraju. To miejsca,które podobno rzadko są odwiedzane przez podróżujących. Dla mnie jednak sposób przedstawiania nic specjalnie nie wnosi do już posiadanej wiedzy o tym kraju. Czyta się szybko, ale niewiele z tego pozostaje w pamięci. Traktuję tę pozycję jako taki bonus do tego, co już do tej pory przeczytałam na temat jednego z najstarszy...

× 8 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Pieszo przez Indie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl