Plutopia

Kate Brown
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Plutopia
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

To opowieść o dwóch miastach, w których produkowano pluton.

Oziorsk i Richland leżały po dwóch stronach żelaznej kurtyny. Powinno je dzielić wszystko, ale jednak miały wiele wspólnego. W Richland nie było prywatnej własności, wolnego rynku ani władzy samorządowej. Oziorsk oficjalnie nie istniał, próżno go szukać na mapach. W obu miastach obowiązywały restrykcje dotyczące poruszania się i pobytu. Ale mieszkańcom to nie przeszkadzało. Wyborcy w Richland dwukrotnie odrzucili propozycję nadania ich miejscowości praw miejskich, samorządu i wolnego rynku. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych w Oziorsku dziewięćdziesiąt pięć procent wyborców opowiedziało się za utrzymaniem systemu przepustek, bramek i strażników.

Osiedlano tam całe rodziny, którym zapewniano tanie mieszkania i znakomite szkoły. Mieszkańcy wspominali, że nie musieli zamykać drzwi domów, dzieci były bezpieczne, sąsiedzi przyjaźni, bezrobocie, bieda i przestępczość nie występowały. O inwigilacji, tajnych informatorach czy podsłuchach nikt nie wspomina. Tak jak o gigantycznym skażeniu środowiska.

Tak wyglądała plutopia. Jedyne w swoim rodzaju, odizolowane od świata miejscowości, które zaspokajały potrzeby powojennych społeczeństw Ameryki i Związku Radzieckiego.

Choć każdy słyszał o Czarnobylu, o Richland i Oziorsku tylko nieliczni. To nie dziwi, bo miejsca te ukrywano niczym tajne laboratoria z „Archiwum X”. Rosyjskie Ministerstwo Energii Atomowej nie udzieliło Kate Brown zgody na wjazd do Oziorska. Oba miejsca do dziś objęte są zmową milczenia. Wiele spotkań z tymi, którzy zgodzili się mówić, odbyło się w okolicznościach godnych powieści sensacyjnej. Informacje przekazywano nerwowym szeptem i zaszyfrowanym językiem, a informatorzy odmawiali zgody, by ich cytować. Ci, którzy próbowali ujawnić prawdę o wypadkach i zagrożeniach dla zdrowia ludzi, byli inwigilowani, nękani, śledzeni i zastraszani zarówno w USA, jak i w Rosji, nawet po zakończeniu zimnej wojny.

Książka zdobyła wiele nagród: Nagrodę Amerykańskich Historyków im. Ellisa W. Hawleya, Nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Historycznego im. Alberta J. Baveridge’a , Nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Historii Przyrodniczej im. George’a Perkinsa Marsha, Nagrodę Stowarzyszenia Nauk Słowiańskich, Wschodnioeuropejskich i Euroazjatyckich im. Wayne’a S. Vucinicha, Nagrodę Heldt w kategorii Najlepsza Książka Nauk Słowiańskich/Wschodnioeuropejskich/Euroazjatyckich Stowarzyszenia Kobiet w Naukach Słowiańskich oraz Nagrodę im. Roberta G. Athearna.

Data wydania: 2019-07-03
ISBN: 978-83-8049-903-4, 9788380499034
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Reportaż [Czarne]
Stron: 600
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Kate Brown Kate Brown Kate Brown – profesor historii na Wydziale Nauki, Technologii i Socjologii Massachusetts Institute of Technology. Autorka książek Kresy. Biografia krainy, której nie ma, za którą otrzymała m.in. Nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Historycznego im....

Pozostałe książki:

Kresy. Biografia krainy, której nie ma Czarnobyl. Instrukcje przetrwania
Wszystkie książki Kate Brown

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Plutopia

31.12.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Ogromne tomisko (zresztą przepięknie wydane), ale nie odstraszyło mnie a temat wręcz zachęcał. Książka wybitna. Tak. Po jej przeczytaniu mam wrażenie, że koniec ludzkości to jedynie kwestia czasu i to wcale nie aż takiego długiego. W sumie to wszyscy wiemy, że żyjemy w zanieczyszczonym środowisku, że sami sobie to robimy... Nasuwają się tylko pyta... {} Recenzja książki Plutopia

@mikakeMonika@mikakeMonika {}× 6

Moja opinia o książce

Opinie

@kasandra_other
2021-02-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
SZ
2020-05-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane 0_Nie posiadam 1_Literatura faktu i reportaż 3_Przeczytane 2017 2_Biblioteka
@mikakeMonika
2019-12-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
CA
2019-11-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Plutopia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl