Cytaty z książki "Po drugiej stronie Uralu"

Dodaj nowy cytat
Miasto to nie parki, ulice ani chodniki. Miasto to nie historia ani zabytki. Miasto jest tym, co dzisiaj. Miasto to ludzie. Jeśli z ludźmi jest problem, żadna nowa restauracja, żaden odnowiony park, odremontowana jezdnia ani ekskluzywny hotel go nie zmienią.
Zwątpiłem w naszą cywilizację dawno temu. Od zawsze utożsamiałem kapitalizm i kosumpcjonizm ze złem wcielonym i ostatecznym upadkiem człowieczeństwa.(...) Kiedyś wszyscy buntowaliśmy się przeciw otaczającej nas rzeczywistości.
Bywają tygodnie, które mijają beznamiętnie, tak iż między poniedziałkiem a poniedziałkiem powstaje sromotna luka. Nawet nie westchnięcie, a pół westchnięcia. Pochłonięci jesteśmy pracą, w nasze życie wdziera się rutyna i monotonia, i następnego dnia nie pamiętamy nic z poprzedniego. Pęd wydarzeń przyprawia nas o poczucie zmarnowanego czasu.
Wydaje się, że nasza cywilizacja wymyśliła nowe pojęcie głodu. Głód taki, iż człowiek jest gotów zjeść wszystko, jest głodem pierwotnym. Społeczeństwo konsumpcyjne, mające świadomość bliskości i łatwości zdobycia pożywienia, każde odstępstwo od sytości traktuje na równi z głodem, choć z głodem rzeczywistym niewiele ma ono wspólnego.
Na zachodzie przestali o nas mówić to się ciągnie i ciągnie, i wciąż to samo. Media mają teraz ważniejsze sprawy na tapecie - zamachy terrorystyczne, kryzys imigracyjny, kryzys gospodarczy, wystąpienie Wielkiej Brytani z Unii Europejskiej... Ukraina przestała być sensacją, wszyscy o nas zapomnieli.
Nic nie cieszy autostopowicza bardziej niż widok zjeżdżającego na pobocze pojazdu.
© 2007 - 2024 nakanapie.pl