Pod tęczą

Celia Laskey
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów
Pod tęczą
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów

Opis

Chcieli żyć w strefie wolnej od LGBT, ale los spłatał im figla…

Big Burr to miasteczko, gdzie wszyscy się znają - a przynajmniej tak im się wydaje. Kiedy jednak zdobywa niechlubny tytuł „najbardziej homofobicznej miejscowości w Ameryce”, a przyznająca go organizacja na dwa lata przysyła tam queerową grupę zadaniową do pracy u podstaw i edukowania lokalsów, rezultaty są nie do przewidzenia.

Pogrążona w żałobie po synu Linda przyjmuje aktywistów z otwartymi ramionami, bo tylko oni nie wiedzą o jej bolesnej przeszłości.

Nastoletnia Avery, wściekła, że musiała zostawić Los Angeles, za wszelką cenę stara się nawiązać przyjaźnie w nowym liceum. Tyle że szkolni koledzy szybko odkrywają, że to jej mama kieruje grupą zadaniową.

Gabe, lokalny myśliwy, który mieszka w Big Burr od urodzenia, nagle czuje, że znalazł się na celowniku.

W miarę jak napięcie rośnie, związki się rozpadają, a bolesne prawdy wychodzą na jaw, zarówno starzy, jak i nowi mieszkańcy zaczynają się zastanawiać, czym jest poczucie przynależności. "Pod tęczą" to ciepła, pełna humoru, przejmująca opowieść o zawiłościach ludzkiej psychiki, związkach oraz tolerancji wobec siebie i innych.

Laskey z wdziękiem i wprawą odmalowuje poszczególne postaci, wciąga nas w ich intymne światy, pulsujące światłem i dźwiękiem… Bohaterowie stykają się ze sobą, a spotkania na trwale ich zmieniają. Niektórzy dostrzegą nawet, że mają wiele wspólnego z ludźmi, do których od dawna żywili nienawiść. Dzięki lekkiemu stylowi i głębokim przemyśleniom Laskey humanistyczny morał jest daleki od wyświechtanego dydaktyzmu. Obowiązkowa lektura na nasze czasy.

"The New York Times Book Review"

Wielobarwna, kameralna, głęboka psychologicznie książka Laskey traktuje o tolerancji we wszystkich jej aspektach.

"Los Angeles Times"

Ze względu na sarkastyczny humor i uniwersalne przesłanie "Pod tęczą" trafi do szerokiego grona czytelników, niezależnie od płci, orientacji seksualnej i tożsamości płciowej.

"Lambda Literary"

W swojej niezwykle aktualnej powieści Celia Laskey pokazuje, jak to jest być queer w społeczności, która brutalnie cię odrzuca. W mądrej i świetnie napisanej książce przeplatają się różne narracje – ich wspólnym motywem są tolerancja i próby przezwyciężenia traum i urazów. Znajdziemy w niej miłość i stratę, ból i rozkosz. Laskey jest utalentowaną, mądrą pisarką, która w powieściowym debiucie wnikliwie analizuje kondycję współczesnego człowieka.

Kristen Arnett, autorka bestsellerowej powieści "Mostly Dead Things"

Celia Laskey napisała wspaniałą, ciepłą i śmieszną powieść o podziałach i konfliktach we współczesnym świecie. Choć książka jest bardzo na czasie, autorka nie poświęca miłości i empatii na ołtarzu polityki, nie sieje też defetyzmu. Ci spośród nas, którzy przyjechali do miasta z rodzinnych wsi i małych miasteczek, natychmiast rozpoznają poszczególnych bohaterów, a w ich przeplatających się historiach znajdą tragizm i radość.

Shannon Pufahl, autorka "On Swift Horses"

Wraz z debiutem Celii Laskey na literackiej scenie pojawiła się ogromnie utalentowana, spostrzegawcza, zaangażowana pisarka feministyczna. Głos Laskey jest świeży i oryginalny. Na pewno jeszcze go usłyszymy.

Emily Rapp Black, autorka bestsellerowej książki "The Still Point of the Turning World"

Natychmiast zakochałem się w tej książce. Celia Laskey z humorem i empatią maluje kalejdoskopowy portret małej społeczności na queerowych rozdrożach… Lektura wzrusza i napawa człowieka nadzieją.

Joseph Cassara, autor The "House of Impossible Beauties"

Książka najlepszego sortu - czytelnik jest smutny, że już ją skończył. I nie może się doczekać kolejnych publikacji autorki.

Lori Ostlund, autorka "After the Parade"

Laskey pozwala bohaterom przemówić własnym głosem i każdemu daje przekonujący, lekki styl. "Pod tęczą" to pełna energii, absorbująca proza. Obiecujący debiut autorki, o której jeszcze nieraz usłyszymy.

"Kirkus Reviews"



Tytuł oryginalny: Under the Rainbow
Data wydania: 2021-06-15
ISBN: 978-83-8234-174-4, 9788382341744
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 280
dodana przez: chudini0505

Autor

Celia Laskey Celia Laskey Celia Laskey publikowała teksty w czasopismach literackich (m.in. "Guernica", "Minnesota Review", "Day One"). Jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Nowego Meksyku. Obecnie mieszka w Los Angeles z żoną i psem Whiskey.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Pod tęczą

24.06.2021

Dziś przychodze do was z książką "Pod tęczą" autorstwa Celii Laskey. Jest to pierwsza książka o tematyce LGBT, którą miałam okazję przeczytać. Cieszę się bardzo, że wpadła w moje ręce. Akcja powieści rozgrywa się w miasteczku Big Burr, najbardziej homofobicznej miejscowości w Ameryce, jak wskazują badania. Do tej właśnie miejscowości zostaje odde... Recenzja książki Pod tęczą

NA
@nasturcja_czyta
× 1

Miasteczko bojące się kolorów tęczy

21.07.2021

Strefy wolne od LBGT - jak bardzo ten temat jest dzisiaj aktualny. Mamy XXI wiek i wydawałoby się, że posiadanie odmiennej orientacji seksualnej nie powinno budzić nawet zdziwienia, a co dopiero zgorszenia, ale jednak na każdym kroku - zarówno w mediach jak i w codziennym życiu możemy dostrzec zachowania o cechach homofobicznych. To przykre, ale p... Recenzja książki Pod tęczą

Studium ludzkich zachowań w książce "Pod tęczą"

28.06.2021

Czytając "Pod tęczą" odczuwałam całą gamę emocji, od zagniewania, przez zaskoczenie, po smutek. Uderzyła ona z wyjątkową mocą w moje serce i na pewno jeszcze nieraz powrócę do dusznego klimatu miasteczka Big Burr. Big Burr zostaje obwołane najbardziej homofobicznym miastem w Ameryce. Aby obserwować reakcje mieszkańców i być może chociaż trochę zm... Recenzja książki Pod tęczą

Pouczająca

16.08.2021

Każdy z nas ma prawo do własnych przekonań, religii i życia zgodnego z własnym sumieniem. Odmienność ludzi jest powszechna i w żadnym razie nie powinna wywoływać w nas niechęci, pogardy czy nietolerancji. Należy szanować drugiego człowieka i pozwolić mu na życie takie, które mu najbardziej odpowiada. „Pod tęczą” to książka poruszająca temat stref ... Recenzja książki Pod tęczą

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@przyrodazksiazka
2021-07-02
10 /10
Przeczytane

Książka jest bardzo poruszająca. Ukazuje świat, który nie toleruje ludzi homoseksualnych. Nie tylko z nich szydzą ale i sprawiają, że te osoby czują się gorsze. Nasza bohaterka nie chce się przyznać do rodziny, gdzie posiada dwie mamy. Nie chce być pośmiewiskiem wśród osób, które dopiero co poznała. Podczas pewnej imprezy, ukryte jej wewnętrzne ja ujrzy światło dzienne. Jej rodzina zobaczy okropny wyraz buntu córki i od tego momentu już nic nie będzie takie same...

Powieść porusza ważne tematy homoseksualizmu. Społeczność w niej walczy z ,,odmieńcami". Kierują pod ich adresem wyzwiska, a także obrzucają domy jajkami. Pokazują swoją goliznę, jakby już sam fakt miał zmienić ich sposób myślenia. Bohaterzy bywają uparci, a część z nich nie dojrzała, a osądza, gdyż tak robią wszyscy.
Pozycja ukazuje, że wiele osób robi wbrew sobie, byleby tylko być częścią większości. Chcą być akceptowani i z tego powodu podejmują sprzeczne decyzje. Nie jest łatwo być dzieckiem homoseksualisty, czego doświadczyła nasza bohaterka. Jej matki nawet nie próbują pozwolić żyć jej własnymi przekonaniami, tylko wpajają jej własne zasady. Widać, że oboje tutaj bardzo cierpią. Ciężko im przyznać się do swoich błędów, kiedy nie chce się zranić nikogo. Czy zatem dojdą ze sobą do porozumienia? Czy społeczeństwo zaakceptuje ich takich, jakimi są? Wiele pytań, a tak mało odpowiedzi...

Nie wiem co sądzą o tym inni, ale mi religijność, czy też homoseksualizm w niczym nie przeszkadza. Tol...

| link |
@etiudyliterackie
2021-07-19
6 /10

LGBT - akronim, który wywołuje wiele emocji tych dobrych i przychylnych, ale niestety również tych złych, prześmiewczych i pogardliwych. Koniecznie dajcie znać jaki Wy macie stosunek do tego wszystkiego?
Uważam, że szanować należy każdego człowieka bez względu na orientację, czy poglądy. Póki co mamy do tego prawo. To, że ktoś ma odmienną tożsamość seksualną niż moja w żaden sposób nie powoduje, że staje się gorszym człowiekiem, W ŻADEN SPOSÓB!

Autorka przedstawia nam wiele spojrzeń na jedną kwestię. Każdy rozdział to inna historia opowiedziana przez innego bohatera. Wszystkich łączy jedno, miasteczko Big Burr, które zyskało niechlubny tytuł „najbardziej homofobicznej miejscowości w Ameryce”. Poznajemy tutaj osoby homoseksualne, transpłciowe, cispłciowe, osoby heteroseksualny (niestety przedstawione są raczej w niepochlebym świetle). Przedstawiają mały wycinek swojego życie, mówią o tym jak są traktowani, co ich boli, co powoduje dyskomfort, jak są odbierani przez innych i na odwrót, jak sami podchodzą do tego tematu. Po prostu mówią o tym jak wygląda ich życie.

Odebrałam to bardziej jako zbiór opowieści przez fakt, że rozdziały były dość krótkie, a każdy w zasadzie traktował o innych emocjach, uwypuklał inne spojrzenie. Trudno było mi przywiązać się do którejś z postaci, ze względu właśnie na zbyt krótką możliwość poznania ich.

Momentami byłam przerażona faktem, jak bezwzględni i podli mogą być ludzie, ale z drugiej strony miałam również w...

| link |
@madbed
2021-09-17
5 /10
Przeczytane

"Chcieli żyć w strefie wolnej od LGBT.
Ale los im spłatał figla..."
Big Burr to miasteczko, gdzie wszyscy się znają. Niestety zdobywają tytuł "najbardziej homofobicznego miasteczka w Ameryce".
Zostaje tam wysłana na okres dwóch lat grupa queerowa aby edukować lokalną społeczność i uczyć między innymi tolerancji.
Książka napisana jest z perspektywy kilku osób, którzy opisują swoją historię,swoje problemy i żale.
Autorka napisała dosyć ciekawą książką o podziałach, o braku tolerancji. Temat jak najbardziej na czasie. Pewnie niejeden czytelnik odnajdzie coś z siebie w postaciach stworzonych przez autorkę. Być może przemyśli swoje zachowanie względem innych ludzi, a może nawet zmieni swoje myślenie.
Autorka w sposób lekki i łatwy w odbiorze pisze o sprawach trudnych. Tak naprawdę niewiemy z czym każdego dnia muszą zmierzać się "takie" osoby... Nie zawsze akceptowane, będące w mniejszości, inne, wychodzące poza "ramy"...
Jesli ciekawi Was temat to ja polecam.
Niech Was nie zmyli jelonek na okładce, a może to on jest początkiem przesłania?

| link |
@Jaksieczyta
@Jaksieczyta
2022-01-09
7 /10
Przeczytane
@mxkne
@mxkne
2021-09-29
7 /10
Przeczytane
@magdalena.malinowska
2021-09-25
9 /10
Przeczytane
@ogrod.ksiazek
2021-09-08
8 /10
Przeczytane
@Izzi.79
2021-08-16
8 /10
Przeczytane Posiadam
@a_ziemniewicz
2021-07-21
7 /10
@posrodkwiatowicieni
@posrodkwiatowicieni
2021-07-16
7 /10
Przeczytane
@booksbybookaholic
2021-06-28
9 /10
Przeczytane
@cafeetlivre
2021-06-26
8 /10
Przeczytane
NA
@nasturcja_czyta
2021-06-24
8 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Pod tęczą. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat