Polacy i Ukraińcy. Sprawa ukraińska w czasie II wojny światowej na terenie II Rzeczypospolitej

Ryszard Torzecki
Polacy i Ukraińcy. Sprawa ukraińska w czasie II wojny światowej na terenie II Rzeczypospolitej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Lata wojny 1939-1944 i następne 1945-1947 to jeden z najtragiczniejszych okresów w dziejach narodu polskiego i ukraińskiego oraz ich współżycia na terenach południowo-wschodnich II Rzeczypospolitej. Wówczas to doszło na ziemiach etnicznie ukraińskich, zamieszkanych przez ludność narodowościowo mieszaną, do konfrontacji, zderzenia się czterech groźnych nacjonalizmów - niemieckiego i wielkoruskiego oraz ukraińskiego i polskiego. Skutki tego zderzenia odczuły dwa powaśnione od dawna narody, polski i ukraiński [...]. Wszystkie te wydarzenia, walki, przymusowe przesiedlenia inaczej były oceniane przez Polaków i przez Ukraińców. Sprawa ta do dziś nie przestała być bolesna. Historyk czy publicysta zajmujący się tymi problemami narażony jest na zarzut stronniczości propolskiej bądź proukraińskiej. Wzajemne obrzucanie się oskarżeniami prowadzi jednak do nikąd. Celem badań, bez których nie można się obejść, jest poznawanie wydarzeń i zrozumienie ich ówczesnych uwarunkowań. Dopiero to pozwoli zasypywać dzielące oba narody przepaście i krzywdy wyrządzone sobie wzajemnie wybaczyć, jeśli nie można ich zapomnieć. Obie strony walczyły przecież także o zachowanie ojcowizn, co łączy się zawsze z emocjonalnym stosunkiem do spraw. Trzeba też widzieć w tym procesie rolę sil trzecich. Czy jest możliwe maksymalnie obiektywne przedstawienie prawdy historycznej? Tak, jeśli zostaną udostępnione dalsze dokumenty. Nie wiemy jednak, co zostało udokumentowane, a co nie, które dokumenty przetrwały do naszych czasów, a które zniszczono. Tyle możemkończeniay powiedzieć dziś.
Data wydania: 1993
ISBN: 83-01-11126-7, 8301111267
Wydawnictwo: Naukowe PWN
Stron: 350

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Polacy i Ukraińcy. Sprawa ukraińska w czasie II wojny światowej na terenie II Rzeczypospolitej? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Polacy i Ukraińcy. Sprawa ukraińska w czasie II wojny światowej na terenie II Rzeczypospolitej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl