Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata

Dagmara Bożek-Andryszczak
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Twarzą w twarz z wszechogarniającą ciszą, lodem i surowym klimatem

Dagmara Bożek oddaje głos kobietom, które wdarły się do polarnego kręgu wtajemniczonych. To właśnie one przełamały uprzedzenia, skruszyły lód i niejednokrotnie udowodniły, że drzemie w nich siła. Jak wyglądała ich droga do krainy śniegu i gór lodowych? I za co pokochały białą pustynię, w której noc polarna trwa kilka miesięcy, a mróz wdziera się pod każdą warstwę ubrania?

Joanna Pociask-Karteczka otarła się o śmierć, gdy podczas jednej z wypraw doszło do awarii łodzi na środku lodowatego fiordu – potem stanęła oko w oko z niedźwiedziem polarnym.
Maria Agata Olech uratowała stację przed likwidacją, choć wcześniej przez lata starała się o zgodę na udział w wyprawie. Przeszkodą była bowiem… jej płeć.
Wiesława Ewa Krawczyk usłyszała od przełożonego, że kobiety tylko piją kawę i malują paznokcie, a w filmie dokumentalnym o Spitsbergenie została Wiesławem.
Badaczki, podróżniczki, żony, córki, siostry, poszukiwaczki. To one opowiedzą o jednej z najbardziej ekstremalnych przygód życia.

Dobrze, że powstała ta książka. "Polarniczki" to dowód odporności i siły woli. Historia kobiet, które dotarły na krańce świata, pokazuje ich moc, determinację i fakt, że niemożliwe dla nich nie istnieje, a także udowadnia, że to najpierw głowa dochodzi na bieguny, a nie nogi.
Marek Kamiński, zdobywca biegunów, założyciel Marek Kamiński Academy

Nie wiem, czy koledzy polarnicy się ucieszą, ale wiem, że po lekturze tej książki wcześniej czy później pojawię się na „Arctowskim” lub w Hornsundzie. I to być może na zimowaniu!
Monika Witkowska, podróżniczka, himalaistka, żeglarka

Dziś zimowanie kobiet w rejonach polarnych nikogo nie dziwi, ale warto dowiedzieć się, jak musiały walczyć, by nie zostało to uznawane za ekstrawagancję. Ta książka ocala historie odważnych pionierek i badaczek – „lodołamaczek” – które, biorąc udział w wyprawach, wchodziły na tereny zarezerwowane dla mężczyzn. Udowodniły, że miejsce kobiet jest również w Arktyce i Antarktyce.
Anna Kamińska, biografka, autorka książek o polskich himalaistkach

Kiedy mężczyźni pisali historię wielkich odkryć, kobiety spychano na margines, a te odważniejsze wyzywano od wariatek. Dagmara Bożek wydobywa na światło dzienne losy i doświadczenia polarniczek, które nie bały się marzyć. Ich historie przypominają o tym, że kobiety robiły, robią i z jeszcze większym rozmachem będą robić rzeczy ważne i wielkie, także na lodowych krańcach świata.
Dariusz Jaroń, dziennikarz, autor książek o himalaistach


Data wydania: 2021-10-08
ISBN: 978-83-277-1984-3, 9788327719843
Wydawnictwo: Mando
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 304
dodana przez: Catta

Autor

Dagmara Bożek-Andryszczak Dagmara Bożek-Andryszczak
Urodzona 8 grudnia 1986 roku w Polsce (Kraków)
Polarniczka, autorka książek, absolwentka Polonistyki oraz Kultury Rosji i Narodów Sąsiednich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. W 2008 r. ukończyła licencjat z poloni...

Pozostałe książki:

Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna Henryk Arctowski. W świecie myśli Ryszard Czajkowski. Podróżnik od zawsze
Wszystkie książki Dagmara Bożek-Andryszczak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Polarniczki

5.11.2021

Dagmara Bożek "Polarniczki" Zdobywczynie podbiegunowego świata, Niedawna zapowiedź "Polarniczek" (książka miała premierę 3 listopada), przypomniała mi widziany przez laty cykl filmów dokumentalno-podróżniczych, pokazujący życie naukowych wypraw na Arktykę i Spitsbergen, w których codzienna praca związana z zapewnieniem prawidłowego funkcjonowan... Recenzja książki Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Bookmaania
2021-11-24
7 /10
Przeczytane Przeczytane w 2021 Wydawnictwo Mando Współpraca

Kobiety słaba płeć? Odpada!
Boją się wyzwań? Wręcz przeciwnie!

Dagmara Bożek ma na to dowód.
Książka podróżnicza, mianowicie wraz z bohaterkami sięgamy do ich pamięci bogatej we wspomnienia z mroźnej i niedostępnej dla każdego Antarktyki. Autorka sama uczestniczyła w 35. Wyprawie Polarnej IGF PAN do Polskiej Stacji Polaenej Hornsund na Spitsbergen oraz 40. Wyprawy Antarktycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego, które jeszcze bardziej rozbudziły w niej ciekawość w polskiej polarystyki.

Przyznam, że widząc tytuł "Polarniczki" byłam niezwykle zaintrygowana. Ciekawość wzięła górę, a jak już wiecie lubię odkrywać nowe fakty. Zaskoczeniem moim było to, jak w zebranych rozmowach z polskimi polarniczkami okazało się ile naszych rodaczek przebywało w tym zimnym podbiegunowym świecie.
Kobieta mają to do siebie, że nie lubią być ograniczane i udowadniają, że nie istnieje coś takiego jak słaba płeć czy podział na role. Chcemy zdobywać, odkrywać, poznawać i doświadczać każdej dziedziny.

Z tej książki dowiecie się jaka siła drzemie w kobiecie, która dąży do osiągnięcia swoich celów. Jak żyły i jakie badania prowadziły na ziemi skutej lodem.
Idealna na nadciągająca zimę i pokazuje jak warto przełamywać uprzedzenia.

× 5 | link |
BL
@Blueberry_cake13
2021-12-05
8 /10
Przeczytane

Biegun północny i południowy to tereny pełne niewiadomych, zwłaszcza dla zwykłego człowieka. Dagmara Bożek oddaje głos kobietom, które poznały te tajemnicze obszary. Opisuje najważniejsze aspekty takich wypraw, często z nieoczywistymi informacjami.

Oba bieguny to miejsca, o których nie wiem za wiele. O Svalbardzie i położonej tam wyspie Spitsbergen wiem jedynie z wykładów na studiach. Tak więc można śmiało powiedzieć, że “Polarniczki” i opisywane tam tereny są dla mnie czymś całkowicie nowym. A wszystko to opisywane jest z perspektywy kobiet, które żyły na tamtych stacjach badawczych. I muszę przyznać, że reportaż ten został napisany w bardzo ciekawy i rzetelny sposób. Od początku byłam zafascynowana tym, co opowiada autorka i jej rozmówczyni. A oprócz tego nie czułam przytłoczenia ani nudy przez podane informacje i opowieści. Poza tym nie było w niej chaosu. Wszystkie opowieści były umiejscowione i opowiedziane w równowadze, co dla mnie jest ogromnym plusem.

Sama autorka doskonale zna temat, który porusza, gdyż sama dwukrotnie zimowała w stacjach polarnych. Natomiast jej rozmówczynie bardzo często były jej znajomymi z wypraw bądź z bliskiego kręgu polarników. I podczas czytania bardzo odczuwałam to, że pani Bożek tym żyje. Mnie osobiście dodawało to jeszcze większej pewności o faktach i prawdzie, znajdującej się w tej książce.

“Polarniczki” to niewątpliwie zbiór historii o wzlotach i upadkach,...

| link |
@madbed
2021-12-29
9 /10
Przeczytane

Zdobywanie podbiegunowego świata kiedyś zarezerwowane było tylko dla mężczyzn.
Kobiety próbowały chociaż troszkę do niego przeniknąć.
Na podróżnicze ekstrawagancje mogly sobie pozwolić kobiety z bogatych domów.
Pierwsza wzmianka o Polce, która wyruszyła w góry była w 30tych latach XXwieku.
Była to Aniela Kozłowska uczestniczka międzynarodowych wypraw naukowych.
Drugą była sama Maria Skłodowska - Curie.
Autorka przybliża nam nazwiska i życiorysy kobiet, które wdarły się do środowiska "polarnego kręgu wtajemniczonych".
Opisuje ich silną wolę, determinację i ogrom zaparcia w dążeniu do celu.
Każda z nim udokumentowała swoje osiągnięcia dzięki czemu osoby, które interesuje tą tematyka mogą zgłębić swoją wiedzę.
Jeśli chodzi o "Polarniczki" autorka włożyła ogrom pracy w książkę i to widać po szczegółowości opisów,informacjach o kobietach pracujących w polskich stancjach polarnych.
Dodatkowo książka zawiera ogrom zdjęć co jest zawsze ogromnym plusem.
Świetna książka. Jestem nią zafascynowana.



| link |
@toptangram
2021-11-05
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat