Polonistyka w przebudowie. Literaturoznawstwo, wiedza o języku, wiedza o kulturze... Tomy 1,2

Małgorzata Czermińska
Polonistyka w przebudowie. Literaturoznawstwo, wiedza o języku, wiedza o kulturze... Tomy 1,2
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Metafora PRZEBUDOWY jako myśli przewodniej ZJAZDU POLONISTÓW KRAKÓW 2004 łączy w sobie idee zarówno ciągłości, jak zmiany. Trzeba dziś działać odważnie i z wyobraźnią, bo stary filologiczny gmach zrobił się za ciasny i nie zaspakaja wielu pilnych potrzeb. Polonistyka z racji swojej społecznej roli najsilniej odczuwa wstrząsy, które się dokonują w reformie edukacji i największą ponosi w tej dziedzinie odpowiedzialność. Zarazem musi znaleźć swoje miejsce wobec atrakcyjności nowych mediów, wobec presji kultury popularnej, wobec głębokich przemian w przeżywaniu polskości przez młode pokolenia. Porządek Zjazdu został ułożony jako rusztowanie pomocne w przebudowie, której ważnym narzędziem jest wymiana myśli między pracującymi na co dzień osobno badaczami literatury, języka, kultury i zagadnień polonistycznej edukacji. Nowym zjawiskiem w tradycji Zjazdów Polonistów było równoczesne połączenie wszystkich czterech dyscyplin. Referaty przygotowali przedstawiciele różnych środowisk akademickich z kraju i zagranicy oraz różnych pokoleń, które będą współdecydować o przyszłości polonistyki.
Data wydania: 2005
ISBN: 978-83-242-0545-5, 9788324205455
Wydawnictwo: Universitas

Autor

Małgorzata Czermińska Małgorzata Czermińska
Urodzona 22 marca 1940 roku na Ukrainie (Luboml)
Urodziła się w 1940 roku w Lubomlu na Wołyniu. Od 1947 mieszka w Gdańsku. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Gdańskim. Jest profesorem UG, wykłada polską literaturę współczesną. W kręgu jej zainteresowań badawczych znajduje się teoria powieści i...

Pozostałe książki:

Gotyk i pisarze Miłosz na Żuławach. Epizod z biografii poety
Wszystkie książki Małgorzata Czermińska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Polonistyka w przebudowie. Literaturoznawstwo, wiedza o języku, wiedza o kulturze... Tomy 1,2 nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Polonistyka w przebudowie. Literaturoznawstwo, wiedza o języku, wiedza o kulturze... Tomy 1,2. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl