Polskie skrzydła na zachodnioeuropejskim froncie

Wacław Król
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Polskie skrzydła na zachodnioeuropejskim froncie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

W prezentowanej książce pragnę zapoznać Czytelnika z działaniami bojowymi polskich dywizjonów lotniczych operujących w składzie 2 Armii Lotnictwa Taktycznego Royal Air Force w okresie od utworzenia drugiego frontu w Europie Zachodniej od września 1944 r. do maja 1945 r. jest to dalszy ciąg wojennej historii zmagań polskich lotników na Zachodzie, które opisałem w poprzedniej książce pt. „Polskie skrzydła w inwazji na Francję". Ostatnie miesiące drugiej wojny światowej znamionował olbrzymi wojenny wysiłek alianckich armii na rontach wschodnim i zachodnim, który przyniósł kompletne rozgromienie hitlerowskiej Rzeszy. W tym końcowym akcie tragicznej drugiej wojny światowej nie zabrakło w powietrzu nad rozległymi frontami, zarówno na froncie wschodnim, jak i zachodnim, samolotów z biało-czerwonymi szachownicami. Treść tej książki, podobnie jak poprzedniej, oparłem przede wszystkim na źródłowych materiałach historycznych polskich dywizjonów lotniczych, kronikach bojowych i pamiętnikach, przechowywanych w Instytucie i Muzeum im. Generała Władysława Sikorskiego w Londynie. Ale nie tylko. Sięgnąłem też do osobistych notatek z tamtego okresu, zachowanych w moim archiwum innych materiałów wycinków z prasy, relacji lotników z periodyków i książek wspomnieniowych. Prezentuję także garść zdjęć okrytych już patyną minionych lat, by przypomnieć tamte trudne, ale także pełne nadziei dni i miesiące. Są ważnym dokumentem przemijania tamtego czasu. Choć początkowo (wrzesień 1944 — luty 1945) nie brałem bezpośredniego udziału w walkach nad Francją, Belgią i Holandią (byłem „uziemiony" sześciomiesięcznym przymusowym odpoczynkiem od bojowego latania), to jednak odwiedzałem dywizjony 131 Polskiego Skrzydła Myśliwskiego. Potem czas zrobił swoje,oni polecieli wytyczonymi im szlakami bojowymi nad rdzenne Niemcy na początku 1945 r., ja zostałem w marcu 1945 r. dowódcą 3 Polskiego Skrzydła Myśliwskiego i latałem na inne zadania, ale także mające wspólny główny cel — zwycięstwo! W tej ostatniej fazie działań wojennych na Zachodzie brały udział wszystkie polskie dywizjony lotnicze, dlatego też próbuję podsumować ich wysiłek bojowy. Kreśląc te karty, pragnę ocalić od zapomnienia czyny bohaterskich lotników, których dokonali na swych „wspaniałych maszynach".
Data wydania: 1985
ISBN: 83-11-07158-6, 8311071586
Wydawnictwo: Ministerstwa Obrony Narodowej
Kategoria: Historia
Stron: 232

Autor

Wacław Król Wacław Król
Urodzony 25 grudnia 1915 roku w Polsce (Sandomierz)
Wacław Szczepan Król – pułkownik pilot Wojska Polskiego, as myśliwski, kawaler Orderu Virtuti Militari, publicysta i historyk lotnictwa.

Pozostałe książki:

Loty ku zwycięstwu. Polscy myśliwcy 1939-1945 Walczyłem pod niebem Francji 306 na start Dębliniacy z kodem "PK" Front bez myśliwców LOTNICY SPOD ZNAKU POZNAŃSKIEGO 'KRUKA' Mój Spitfire Pod niebem Francji 1940 Polskie skrzydła na zachodnioeuropejskim froncie W Dywizjonie "Kubusiów" Walczyłem pod niebem Europy i Afryki Zarys działań polskiego lotnictwa we Francji 1940 Zgłaszam zestrzelenie Me 262 302 na start Kosynierzy z trzysta trzeciego Mustangi nad kontynentem Oczy nad frontem Polskie skrzydła nad Francją Trzydzieści sekund nad celem U-Booty poszły na dno Wielka Brytania 1940 Zarys działań polskiego lotnictwa w Wielkiej Brytanii 1940 - 1945
Wszystkie książki Wacław Król

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Polskie skrzydła na zachodnioeuropejskim froncie? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@ryszpak
2019-11-30
7 /10
Przeczytane Książki młodości Lotnictwo Posiadam II wojna - Europa

Cytaty z książki

O nie! Książka Polskie skrzydła na zachodnioeuropejskim froncie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat