Pomocnik historyczny nr 2/1019; Dzieje wspólnej Europy. Od Cesarstwa Rzymskiego do Unii Europejskiej

Pomocnik historyczny nr 2/1019; Dzieje wspólnej Europy. Od Cesarstwa Rzymskiego do Unii Europejskiej
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

W maju 2019 r. przypada 15. rocznica przyjęcia Polski (i dziewięciu innych krajów Europy Wschodniej, Środkowej i Południowej) do Unii Europejskiej (...)
W historii Europy nic nie było proste. Żaden inny kontynent nie bywał tak rozdrobniony, skłócony i wyniszczany w stu-, trzydziesto- czy choćby tylko siedmioletnich wojnach. Aż wreszcie po dwóch morderczych wojnach światowych i konfliktach militarnych w XX w. zlęknieni Europejczycy postanowili przełamać narodowe, polityczne, kulturowe egoizmy i zbudować trwałą wspólnotę, która da siłę demokratycznej Europie.
Ojcowie założyciele Unii Europejskiej nie stąpali po ziemi niczyjej, mogli odwołać się do przeszłości. W dziejach Europy są zapisane liczne próby jednoczenia kontynentu poprzez paneuropejskie utopie wspólnotowe. Historia uczy przy tym, że nic nie jest dane na zawsze. Uczy też, że silnym spoiwem wspólnotowym są lęk i poczucie słabości (...)
Warto więc przepowiedzieć sobie ponownie (na okoliczność rocznicy obecności w UE i wyborów do PE) jak to było z poszukiwaniem europejskiej tożsamości w dziejach kontynentu. Wznawiamy "Pomocnik" o dziejach wspólnej Europy, uzupełniony o analizy związane z najświeższymi w tym obszarze wydarzeniami.
Data wydania: 2019-04-24
ISSN: 9772391771920
Wydawnictwo: Polityka Spółka z o.o.
Seria: Pomocnik historyczny Polityki
Kategoria: Czasopisma
Stron: 154
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Pomocnik historyczny nr 2/1019; Dzieje wspólnej Europy. Od Cesarstwa Rzymskiego do Unii Europejskiej aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Pomocnik historyczny nr 2/1019; Dzieje wspólnej Europy. Od Cesarstwa Rzymskiego do Unii Europejskiej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl