Portfolio ocalonych artystów

Julie Orringer
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Portfolio ocalonych artystów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

 Wyczekiwana powieść bestsellerowej autorki! Julie Orringer zabiera nas do okupowanej Europy w porywającej opowieści opartej na prawdziwej historii.
W roku 1940 amerykański dziennikarz Varian Fry udał się do Marsylii, przewożąc ze sobą trzy tysiące dolarów i listę narażonych na niebezpieczeństwo artystów, których miał nadzieję ocalić w ciągu kilku tygodni. Zamiast tego został we Francji przez trzynaście miesięcy, pracując pod przykrywką organizacji humanitarnej, aby zdobywać fałszywe dokumenty, gromadzić fundusze ratunkowe i założyć podziemną linię kolejową, transportującą uchodźców. Wśród jego licznych klientów byli: Hannah Arendt, Franz Werfel, André Breton, Max Ernst, Marcel Duchamp i Marc Chagall.
Znakomicie napisana, niemożliwa do odłożenia, pierwszorzędna historyczna fikcja i kolejne potwierdzenie pisarskiego talentu Orringer. 

Tytuł oryginalny: The Flight Portfolio
Data wydania: 2020-04-15
ISBN: 978-83-8143-204-7, 9788381432047
Wydawnictwo: Czarna Owca
Stron: 696
dodana przez: Justyna_K

Autor

Julie Orringer Julie Orringer
Urodzona 12 czerwca 1973 roku w USA (Miami)
amerykańska pisarka i wykładowczyni, urodzona w Miami na Florydzie. Jej pierwsza książka, How to Breathe Underwater, została opublikowana we wrześniu 2003 roku przez Knopf Publishing Group. Jest żoną pisarza Ryana Harty'ego.

Pozostałe książki:

Niewidzialny most
Wszystkie książki Julie Orringer

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Ocaleni

30.05.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

✍RECENZJA✍ Julie Orringer: Portfolio ocalonych artystów Wydawnictwo: Czarna Owca Chwalebna misja ocalenia intelektualnego skarbca Europy. Varian Fry dziennikarz amerykańskiego pochodzenia, fanatyk historii Europy wraz z kilkorgiem przyjaciół tworzy Komitet Pomocowy by umożliwić artystom, pisarzom i intelektualistom, którzy znaleźli się na cz... {} Recenzja książki Portfolio ocalonych artystów

@coolturka104@coolturka104 {}× 8

Ocalić sztukę i swoje życie

17.08.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Europa ogarnięta wojną. Gestapo pracuje na najwyższych obrotach. Artyści wyklęci tworzą i ryzykują swoim życiem. A on – on próbuje ich ocalić. „Portfolio ocalonych artystów” Julie Orringer to opowieść o niezwykłym człowieku, poświęcającym się dla dobra innych. Malarze, poeci, pisarze, artyści… w jego portfolio ocalonych znalazło się wiele niesa... {} Recenzja książki Portfolio ocalonych artystów

@Zaneta@Zaneta {}× 5

Srednia

4.05.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

W roku 1940 amerykański dziennikarz Varian Fry udał się do Marsylii, przewożąc ze sobą trzy tysiące dolarów i listę narażonych na niebezpieczeństwo artystów, których miał nadzieję ocalić w ciągu kilku tygodni. Zamiast tego został we Francji przez trzynaście miesięcy, pracując pod przykrywką organizacji humanitarnej, aby zdobywać fałszywe dokumenty... {} Recenzja książki Portfolio ocalonych artystów

{}× 3

Portfolio ocalonych artystów

2.08.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

@Link "Życie to życie. Nie da się ocenić, które jest cenniejsze." 🖋🖋️🖋️🖋️ "Musimy żyć, skoro mamy umrzeć”. 🖌🖌️🖌️🖌️ Czy zastanawialiście się kiedyś, jakby to było, gdyby jeden z dawnych pisarzy żył w naszych czasach? Czy odnalazłby się? Jakby wyglądało życie Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego czy Ernesta Hemingway'a? Ostatni długo o tym myślał... {} Recenzja książki Portfolio ocalonych artystów

Moja opinia o książce

Opinie

@coolturka104
2020-05-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

✍RECENZJA✍
Julie Orringer: Portfolio ocalonych artystów
Wydawnictwo: Czarna Owca

Chwalebna misja ocalenia intelektualnego skarbca Europy.

Varian Fry dziennikarz amerykańskiego pochodzenia, fanatyk historii Europy
wraz z kilkorgiem przyjaciół tworzy Komitet Pomocowy by umożliwić artystom, pisarzom i intelektualistom, którzy znaleźli się na czarnej liście gestapo, wydostanie się z okupowanej Francji. Jest to niezwykle trudna i żmudna praca zwłaszcza, że niektórzy z nich nie chcą opuszczać kraju a zbyt wielu pragnie ocalenia. Nagle pojawia się Grant, przyjaciel i fascynacja sprzed lat, i burzy spokój duszy Variana. Prosi go o pomoc w odnalezieniu niemieckiego Żyda chłopca - geniusza.
Grant to niezwykle ciekawa postać, skupia w sobie te wszystkie cechy, które były na pierwszym miejscu eksterminacji. Matka Żydówka i czarnoskóry ojciec, on sam homoseksualista.

"Życie to życie. Nie da się ocenić, które jest cenniejsze".
Piękna i trudna opowieść, bo jak zdecydować kto zasługuje na to by żyć? Przecież to wybór moralnie niemożliwy! Środki i możliwości są mocno ograniczone. To doprawdy syzyfowa praca niezmiernie obciążająca sumienia.
Początkowo mam wrażenie, że wszystkie te dygresje i powroty do wydarzeń z przeszłości, wprowadzają niepotrzebny zamęt i powodują brak skupienia na tym co tu i teraz, a to wydawało mi się najważniejsze. Choć spodziewałam się literatury typowo wojennej tu jednak mamy tylk...

{}× 8 | Komentarze (1) | link |
@Zaneta
2020-08-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane 2020 SIERPIEŃ
@tea_book_coffee
2020-08-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@olo_czyta
2020-07-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@nikolajablonska37
2020-07-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@daka_portal
2020-07-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Portfolio ocalonych artystów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl