Postimpresjoniści

Wiesław Juszczak
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Postimpresjoniści
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Dwa ostatnie dziesięciolecia XIX wieku, z perspektywy dzisiejszych czasów oceniane, stanowią okres w kulturze artystycznej rzadki. Tworzą jeden z momentów wśród metamorfoz sztuki wyjątkowych. Mówi się niekiedy - bez słuszności - że w momencie tym załamuje się wielka, przez wiele stuleci trwająca tradycja, że nagle pewien model sztuki, pewna koncepcja dzieła artystycznego i sama forma artystycznego myślenia ustępują miejsca nieoczekiwanie odmiennym formom, koncepcjom i modelom, które jeśli nawet do końca nie są od razu wypreparowane, zmuszają do poszukiwań mających je w pełni urzeczywistnić, ukazują cele, w dążeniu do których nie sposób się cofnąć.
Data wydania: 2005
ISBN: 978-83-213-4371-6, 9788321343716
Wydawnictwo: Arkady
Stron: 239

Autor

Wiesław Juszczak Wiesław Juszczak
Urodzony 26 czerwca 1932 roku w Polsce (Warszawa)
Wiesław Juszczak – polski historyk, teoretyk i filozof sztuki, eseista. Specjalizował się w europejskiej sztuce i teorii sztuki XVIII i XIX w., malarstwie polskiego modernizmu, archaicznej greckiej filozofii sztuki, dziejach i teorii ornamentu oraz ...

Pozostałe książki:

Fragmenty : szkice z teorii i filozofii sztuki Grottger. Pięć cyklów Poeta i mit Archeologia mitu, t. 2 Archeologia mitu, t.1
Wszystkie książki Wiesław Juszczak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Postimpresjoniści? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Asamitt
2019-11-04
7 /10
Przeczytane * Własne W kręgu sztuki

Książka dla zainteresowanych impresjo- i postimpresjonizmem. Zwraca uwagę na czynniki jakie miały wpływ na kryzys nurtu impresjonistycznego i niejako jego kontynuacje w przeobrażeniu w kolejno powstające. Podkreśla również cechy znamienne u każdego z wymienianych malarzy i wpływ jaki mieli na innych. Treści opatrzone adekwatnymi obrazami twórców.
Co prawda Juszczak wziął pod uwagę te największe nazwiska jak Seurat, Gauguin, van Gogh, Degas, Toulouse-Lautrec, Cezanne, ale jak sam przyznaje ujął szerzej w swojej pracy tych, którzy tworzą grupę najwęższą, ale o najszerszym zasięgu oddziaływania.
Na końcu jest nota biograficzna z nazwiskami tych, którzy zostają wspomniani w książce.
Warto oddać się tej lekturze.

× 2 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Postimpresjoniści. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl