Potop szwedzki na Podlasiu 1655-1657

Jacek Płosiński
Książka Potop szwedzki na Podlasiu 1655-1657
Książka Potop szwedzki na Podlasiu 1655-1657
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Mimo iż na temat wojny polsko-szwedzkiej z lat 1655–1660 napisano już opasłe tomy literatury, wciąż jeszcze brakuje rzetelnych prac, opisujących wydarzenia rozgrywające się w tym czasie w poszczególnych województwach Rzeczypospolitej. W niniejszej pozycji Autor podejmuje próbę przedstawienia wydarzeń, mających miejsce na ziemiach Podlasia, szczególnie istotnych dla Wielkiego Księstwa Litewskiego. Upadek oraz śmierć hetmana wielkiego i wojewody wileńskiego Janusza Radziwiłła i narodziny nowego, Pawła Jana Sapiehy, powstanie z popiołów armii litewskiej, która, po upadku Wilna i podpisaniu ugody w Kiejdanach, przedstawiała obraz doprawdy katastrofalny, a już pod koniec 1655 roku zdolna była odeprzeć śmiały najazd kilkutysięcznej armii moskiewskiej. W ciągu kilku miesięcy odrodziła się pod auspicjami dynastii sapieżyńskiej, która na następne kilkadziesiąt lat przejęła „rząd dusz” na Litwie. Książka ta stanowić będzie również nie lada gratkę dla miłośników talentu Henryka Sienkiewicza. Takie postacie jak Bogusław Radziwiłł, Paweł Sapieha, Janusz Radziwiłł czy Samuel Kmicic, pierwowzór powieściowego Andrzeja, oraz Samuel Oskierka, Wilhelm Paterson i Adam Sakowicz znane są każdemu Czytelnikowi „Potopu”. Autor stara się także przedstawić, jakie znaczenie na przebieg potopu na pograniczu Korony i Wielkiego Księstwa miała polityka Moskwy, państwa, które już za kilkadziesiąt lat miało przejąć rolę czynnika decydującego w środkowowschodniej Europie.  
Data wydania: 2006
ISBN: 83-89943-07-7, 8389943077
Wydawnictwo: Inforteditions
Seria: Bitwy/Taktyka
Kategoria: Militaria
Stron: 200

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Potop szwedzki na Podlasiu 1655-1657? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Potop szwedzki na Podlasiu 1655-1657. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}