Powstaniec i obywatel z Wielkopolski. Zdzisław Orłowski

Andrzej Furier
Powstaniec i obywatel z Wielkopolski. Zdzisław Orłowski
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Zdzisław Orłowski zapisał chlubną kartę w walce o niepodległość Polski, jako uczestnik Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, wojny z bolszewicką Rosją 1919-1920 i III Powstania Śląskiego w 1921 r. Po odejściu z wojska odniósł sukces w pracy cywilnej, co umożliwiło mu założenie rodziny i włączenie się w życie społeczne II Rzeczypospolitej. Okres sukcesów zawodowych i osobistych przerwał wybuch II wojny światowej. Jako oficer Wojska Polskiego wziął we wrześniu 1939 r. udział w wojnie obronnej, a potem przez Węgry dotarł do Francji, gdzie wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W 1947 r. powrócił z Anglii do Polski i do końca życia działał w organizacjach społecznych i kombatanckich. Bohater tej książki połączył w swoim życiu walkę o niepodległość Polski z pracą dla niej. Kontynuował w ten sposób patriotyczne tradycje swoich przodków – uczestników XIX wiecznych powstań narodowych. W odróżnieniu od nich, zaznał dumy z polskich zwycięstw i radości życia w wolnej Polsce. O znaczeniu, jakie miało dla niego Powstanie Wielkopolskie, świadczy wybór miejsca wiecznego spoczynku – na cmentarzu w Lubaszu, obok powstańców wielkopolskich, którymi dowodził.
Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-949123-9-0, 9788394912390
Wydawnictwo: FNCE
Stron: 310

Autor

Andrzej Furier Andrzej Furier
Urodzony w 1960 roku w Polsce
Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1987–1991 przebywał na stypendium doktoranckim w stolicy Gruzji, gdzie obronił na Uniwersytecie Tbiliskim im. Iwane Dżawachiszwili. Po powrocie do kraju A. Furier podjął pracę jako...

Pozostałe książki:

Polacy w Gruzji
Wszystkie książki Andrzej Furier

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Powstaniec i obywatel z Wielkopolski. Zdzisław Orłowski nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Powstaniec i obywatel z Wielkopolski. Zdzisław Orłowski. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl