Poza krawędź świata

Laurence Bergreen
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Poza krawędź świata
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Zuchwała historia wyprawy F. Magellana. 10 sierpnia 1519 roku z Sewilli wypłynęło pięć statków dowodzonej przez Ferdynanda Magellana Armady Molukańskiej. Wyruszała ona na poszukiwanie nowej, zachodniej drogi wodnej do Wysp Korzennych, skąd pochodziła większość goździków, pieprzu i gałki muszkatołowej, cenionych wówczas w Europie nie mniej niż złoto. Trzy lata później z tej wyprawy powrócił tylko jeden statek prowadzony przez kilkunastu krańcowo wycieńczonych żeglarzy, ale z ładowniami pełnymi przypraw. Znacznie jednak ważniejsze było to, że statek ten - pierwszy w dziejach - opłynął Ziemię. Poza krawędź świata to próba przedstawienia pełnej historii wyprawy Magellana, opowieść o intelektualnej i fizycznej odwadze, samotności i zaślepieniu, olśniewających odkryciach i bajkowych mirażach, podróż po świecie wyłaniającym się ze średniowiecza i wkraczającym w epokę renesansu. A także barwny obraz do dziś mało znanych ludów i zamieszkanych przez nie lądów oraz pasjonująca jak najlepszy thriller kronika zmagań o władzę nad światem. Nieustępliwy, przebiegły i odważny, Magellan był człowiekiem pełnym sprzeczności, zarówno konsekwentnym, jak i niecierpliwym, przenikliwym, a mimo to ślepym. Był wizjonerem, który kierując się instynktem, zapomniał o ideałach. Ambitny aż do przesady, bez wahania uciekał się do najgorszego, żeby utrzymać dowództwo powierzonych mu statków, przeżył niewyobrażalne sztormy, głód oraz kilka buntów - i trzeba było połączonych sił trzech tysięcy ludzi, żeby go zabić. Laurence Bergreen, absolwent Harvardu i juror konkursów literackich, napisał siedem książek. Specjalizuje się w literaturze faktu, głównie biografiach. Zajmował się tak znanymi postaciami, jak Irving Berlin, Al Capone czy Louis Armstrong. Mieszka w Nowym Jorku.
Tytuł oryginalny: Over the Edge of the World
Data wydania: 2005
ISBN: 83-7301-575-2, 8373015752
Wydawnictwo: Rebis
Seria: Historia do XIX wieku
Stron: 408
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Laurence Bergreen Laurence Bergreen
Urodzony w 1959 roku w Wielkiej Brytanii
Laurence Bergreen jest autorem kilkunastu książek, w tym biografii Marco Polo (REBIS 2008) oraz bestselleru o pamiętnym rejsie Magellana Poza krawędź świata (REBIS 2014). Pisał dla „New York Timesa”, „Los Angeles Times”, „Wall Street Journal”, „Chic...

Pozostałe książki:

Poza krawędź świata Casanova. W świecie uwodziciela Marco Polo od Wenecji do Xanadu W poszukiwaniu imperium
Wszystkie książki Laurence Bergreen

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Poza krawędź świata aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@zooba
@zooba
2019-11-27
8 /10
Przeczytane Audiobooki 2017 Posiadam Z historią w tle

Kiedy byłam mała moimi idolami byli Limahl, George Michael, Krzysztof Kolumb i Ferdynand Magellan, przy czym pierwsze miejsce zajmował Kolumb mimo niedostępności plakatów do powieszenia na makatce.
Jak na osobę zaczytującą się w opowieściach o odkryciach geograficznych po latach w mojej pamięci niewiele zostało faktów dotyczących wyprawy Magellana. Pamiętałam, że to był mniej więcej rok 1520, że sam kapitan zginął na Filipinach, że z uporem maniaka szukali przesmyku prowadzącego na drugą stronę Ameryki Południowej i że rozmiar Pacyfiku był dla wszystkich niemiłym zaskoczeniem. Do tego dochodziły niezmiennie przerażające relacje o szkorbucie.

Na szczęście trafiłam na książkę "Poza krawędź świata", która nie tylko odświeżyła informacje ale dostarczyła mnóstwa szczegółów, dzięki którym dużo łatwiej wyobrazić sobie tę wyprawę oraz docenić jej wagę. Autor nie ogranicza się do odtworzenia trasy, ale pokazuje tło polityczne i kulturowe - traktat z Tordesillas dzielący strefy wpływów Portugalii i Hiszpanii, znaczenie przypraw korzennych (trudno mi było sobie wyobrazić, że ktoś mógłby tak bardzo pragnąć gałki muszkatołowej czy goździków, żeby opłynąć cały świat w poszukiwaniu lepszej drogi handlowej), sposób finansowania takich przedsięwzięć, warunki życia na statkach itp. Wszystko to składa się na fascynującą opowieść. Magellan borykał się nie tylko z żywiołami ale przede wszystkim z niesubordynacją części załogi oficerskiej i powtarzającymi się buntami. Jako Portugalcz...

| link |
KO
@komestor
2014-09-06

Pasjonująca opowieść o wyprawie Ferdynanda Magellana, portugalskiego żeglarza, odkrywcy i podróżnika, który w służbie króla Hiszpanii Karola I (cesarza Karola V Habsburga) podjął się odkrycia zachodniej drogi do leżących na wschodzie Wysp Korzennych. Konieczność taka wynikała z ustanowionego na mocy traktatu z Tordesillas podziału świata i nowo odkrywanych lądów pomiędzy Portugalię a Hiszpanię. Narracja przeplatana jest wiadomościami na temat wątków obocznych z zakresu historii, geografii czy nauk przyrodniczych i dodatkowymi wyjaśnieniami, które mogą być przydatne dla lepszego zrozumienia całości, choć czasem autor zbytnio upraszcza lub wręcz się myli, co prostuje redakcja polskiego wydania. Wyprawa, którą zorganizował i kierował Magellan, jako pierwsza w dziejach opłynęła dookoła kulę ziemską. Trwający trzy lata rejs o niezwykłym znaczeniu historycznym, przyniósł jednak także wiele cierpienia i tragedii jego uczestnikom (z około 260 ludzi powróciło do Hiszpanii tylko 18) oraz wielu „tubylcom”. Kim jednak był sam Magellan, który zginął w bezsensownie sprowokowanej przez siebie bitwie z mieszkańcami wyspy Mactan: geniuszem czy szaleńcem? Tyranem i zdrajcą, czy wizjonerem i bohaterem? Czy źródłem jego oszałamiających sukcesów była wiedza, intuicja, iskra boża, czy tylko zwykły łut szczęścia? Czy powodzenie spowodowało u niego zaburzenia psychiczne, które ostatecznie doprowadziły do klęski, czy też nakręcanie spirali wydarzeń było nieuniknioną koniecznością? To czytelnik musi o...

| link |
@ryszpak
2019-12-01
9 /10
Przeczytane Przygodowe i podróżnicze Wyzwanie LC 2019 A.D. 2019 Historia - XVI wiek Posiadam

Niby prosta sprawa, pamiętamy z podstawówki, że wyprawa Ferdynanda Magellana opłynęła jako pierwsza świat, on sam zginął po drodze na wyspach Pacyfiku, ale reszta jest milczeniem, jak mawiał klasyk. W sumie źródeł pisanych za dużo nie ma, to w końcu szesnasty wiek. Na szczęście w wyprawie brało udział dwóch śmiałków, którzy postanowili dodatkowo prowadzić dzienniki podróży - Antonio Pigafetta i Gines de Mafra. Obie wersje znacznie się różnią od siebie, na co autor zwraca uwagę. Pigafetta był wpatrzony w Magellana jak w króla, nie znajdziemy w jego pismach śladu krytyki kapitana. Za to zawdzięczamy mu piękne opisy zwyczajów napotykanych ludów, ich pożywienia i życia rodzinnego.

I to właśnie z zapisków Pigafetty autor najwięcej korzysta. Ale książka nie jest przecież żywcem przepisanym pamiętnikiem, o nie. Moim zdaniem autor wspaniale oddał klimat epoki wielkich wypraw, ich zagrożeń i spodziewanych zysków. Dowiedzieć się możemy o życiu zwykłych marynarzy, historii na przykład walki ze szkorbutem czy o średniowiecznej chińskiej Flocie Skarbów.

Bardzo dziękuję za polecenie tej książki, którą oczywiście polecam bardzo gorąco wszystkim wielbicielom literatury podróżniczej.

| link |
@Pioropisz
@Pioropisz
2009-07-24
8 /10
Przeczytane
ŁK
@naos
2007-12-10
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Poza krawędź świata. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat