Poza krawędź świata

Laurence Bergreen
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Poza krawędź świata
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Zuchwała podróż dookoła świata podjęta w szesnastym wieku przez Ferdynanda Magellana była trzyletnią odyseją pełną zadziwiających przygód, seksualnych ekscesów i aktów przemocy. Poza krawędź świata to próba przedstawienia pełnej historii tej wyprawy, porywająca opowieść o bohaterstwie, odkryciach i klęskach. Dzieło Laurencea Bergreena - zarazem podróż w przeszłość, wycieczka po świecie wyłaniającym się ze średniowiecza i wkraczającym w renesans, antropologiczny opis plemion, języków i obyczajów nie znanych ówczesnym Europejczykom, a także kronika zmagań o globalną supremację polityczną i ekonomiczną - która dorównuje najlepszym thrillerom.Laurence Bergreen absolwent Harvardu i juror nagród literackich, ma na swoim koncie siedem tytułów. Specjalizuje się w literaturze faktu, głównie biografiach. Zajmował się tak znanymi postaciami, jak Irving Berlin, Al Capone czy Louis Armstrong. Jego książki przełożono na piętnaście języków.Więcej o autorze na stronie: www.laurencebergreen.com
Data wydania: 2005-05-24
ISBN: 978-83-7301-575-3, 9788373015753
Wydawnictwo: Rebis
Seria: Historia do XIX wieku
Stron: 408
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Laurence Bergreen Laurence Bergreen
Urodzony w 1959 roku w Wielkiej Brytanii
Laurence Bergreen jest autorem kilkunastu książek, w tym biografii Marco Polo (REBIS 2008) oraz bestselleru o pamiętnym rejsie Magellana Poza krawędź świata (REBIS 2014). Pisał dla „New York Timesa”, „Los Angeles Times”, „Wall Street Journal”, „Chic...

Pozostałe książki:

Marco Polo od Wenecji do Xanadu Casanova. W świecie uwodziciela W poszukiwaniu imperium
Wszystkie książki Laurence Bergreen

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Poza krawędź świata nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@zooba
2019-11-27
8 /10
Przeczytane Audiobooki 2017 Posiadam Z historią w tle

Kiedy byłam mała moimi idolami byli Limahl, George Michael, Krzysztof Kolumb i Ferdynand Magellan, przy czym pierwsze miejsce zajmował Kolumb mimo niedostępności plakatów do powieszenia na makatce.
Jak na osobę zaczytującą się w opowieściach o odkryciach geograficznych po latach w mojej pamięci niewiele zostało faktów dotyczących wyprawy Magellana. Pamiętałam, że to był mniej więcej rok 1520, że sam kapitan zginął na Filipinach, że z uporem maniaka szukali przesmyku prowadzącego na drugą stronę Ameryki Południowej i że rozmiar Pacyfiku był dla wszystkich niemiłym zaskoczeniem. Do tego dochodziły niezmiennie przerażające relacje o szkorbucie.

Na szczęście trafiłam na książkę "Poza krawędź świata", która nie tylko odświeżyła informacje ale dostarczyła mnóstwa szczegółów, dzięki którym dużo łatwiej wyobrazić sobie tę wyprawę oraz docenić jej wagę. Autor nie ogranicza się do odtworzenia trasy, ale pokazuje tło polityczne i kulturowe - traktat z Tordesillas dzielący strefy wpływów Portugalii i Hiszpanii, znaczenie przypraw korzennych (trudno mi było sobie wyobrazić, że ktoś mógłby tak bardzo pragnąć gałki muszkatołowej czy goździków, żeby opłynąć cały świat w poszukiwaniu lepszej drogi handlowej), sposób finansowania takich przedsięwzięć, warunki życia na statkach itp. Wszystko to składa się na fascynującą opowieść. Magellan borykał się nie tylko z żywiołami ale przede wszystkim z niesubordynacją części załogi oficerskiej i powtarzającymi się buntami. Jako Portugalcz...

| link |
KO
2014-09-06

Pasjonująca opowieść o wyprawie Ferdynanda Magellana, portugalskiego żeglarza, odkrywcy i podróżnika, który w służbie króla Hiszpanii Karola I (cesarza Karola V Habsburga) podjął się odkrycia zachodniej drogi do leżących na wschodzie Wysp Korzennych. Konieczność taka wynikała z ustanowionego na mocy traktatu z Tordesillas podziału świata i nowo odkrywanych lądów pomiędzy Portugalię a Hiszpanię. Narracja przeplatana jest wiadomościami na temat wątków obocznych z zakresu historii, geografii czy nauk przyrodniczych i dodatkowymi wyjaśnieniami, które mogą być przydatne dla lepszego zrozumienia całości, choć czasem autor zbytnio upraszcza lub wręcz się myli, co prostuje redakcja polskiego wydania. Wyprawa, którą zorganizował i kierował Magellan, jako pierwsza w dziejach opłynęła dookoła kulę ziemską. Trwający trzy lata rejs o niezwykłym znaczeniu historycznym, przyniósł jednak także wiele cierpienia i tragedii jego uczestnikom (z około 260 ludzi powróciło do Hiszpanii tylko 18) oraz wielu „tubylcom”. Kim jednak był sam Magellan, który zginął w bezsensownie sprowokowanej przez siebie bitwie z mieszkańcami wyspy Mactan: geniuszem czy szaleńcem? Tyranem i zdrajcą, czy wizjonerem i bohaterem? Czy źródłem jego oszałamiających sukcesów była wiedza, intuicja, iskra boża, czy tylko zwykły łut szczęścia? Czy powodzenie spowodowało u niego zaburzenia psychiczne, które ostatecznie doprowadziły do klęski, czy też nakręcanie spirali wydarzeń było nieuniknioną koniecznością? To czytelnik musi o...

| link |
@ryszpak
2019-12-01
9 /10
Przeczytane Przygodowe i podróżnicze Wyzwanie LC 2019 A.D. 2019 Historia - XVI wiek Posiadam

Niby prosta sprawa, pamiętamy z podstawówki, że wyprawa Ferdynanda Magellana opłynęła jako pierwsza świat, on sam zginął po drodze na wyspach Pacyfiku, ale reszta jest milczeniem, jak mawiał klasyk. W sumie źródeł pisanych za dużo nie ma, to w końcu szesnasty wiek. Na szczęście w wyprawie brało udział dwóch śmiałków, którzy postanowili dodatkowo prowadzić dzienniki podróży - Antonio Pigafetta i Gines de Mafra. Obie wersje znacznie się różnią od siebie, na co autor zwraca uwagę. Pigafetta był wpatrzony w Magellana jak w króla, nie znajdziemy w jego pismach śladu krytyki kapitana. Za to zawdzięczamy mu piękne opisy zwyczajów napotykanych ludów, ich pożywienia i życia rodzinnego.

I to właśnie z zapisków Pigafetty autor najwięcej korzysta. Ale książka nie jest przecież żywcem przepisanym pamiętnikiem, o nie. Moim zdaniem autor wspaniale oddał klimat epoki wielkich wypraw, ich zagrożeń i spodziewanych zysków. Dowiedzieć się możemy o życiu zwykłych marynarzy, historii na przykład walki ze szkorbutem czy o średniowiecznej chińskiej Flocie Skarbów.

Bardzo dziękuję za polecenie tej książki, którą oczywiście polecam bardzo gorąco wszystkim wielbicielom literatury podróżniczej.

| link |
@Pioropisz
2009-07-24
8 /10
Przeczytane
ŁK
2007-12-10
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Poza krawędź świata. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl