PRL i skok do neoliberalizmu

Andrzej Walicki
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
PRL i skok do neoliberalizmu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Andrzej czuł się zobowiązany do dokończenia pracy nad książką, którą traktował trochę jak postawienie kropki nad „i” w swoim dorobku publicystycznym oraz swój polityczny testament.

Ze wstępu Joanny Schiller-Walickiej

Profesor pokazuje, że nie można zbudować obiektywnej oceny PRL przy pomocy mitologizacji zasług opozycji politycznej i autogloryfikacji kombatantów, którzy stworzyli wygodną dla siebie wersję historii.

Z recenzji prof. Stanisława Bielenia

Zawarte w książce teksty są również dokumentem osobistej jego wrażliwości czy wręcz przeczulenia na sprawy polskie, co nadaje im dodatkowego, unikatowego znaczenia.

Z recenzji prof. Adama ChmielewskiegoAndrzej Walicki (1930–2020), historyk idei, profesor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, Australijskiego Uniwersytetu Narodowego w Canberze oraz Uniwersytetu Notre Dame USA), członek Polskiej Akademii Nauk. Autor licznych prac z zakresu myśli rosyjskiej, polskiej filozofii narodowej, historii marksizmu i liberalizmu. Laureat Nagrody im. Eugenia Balzana (Włochy) – najważniejszej europejskiej nagrody w dziedzinie humanistyki, za wkład w badanie dziejów myśli rosyjskiej i polskiej. Jego książki i artykuły zostały przetłumaczone na wiele języków. Fundacja Oratio Recta w 2019 r. opublikowała jego książkę O Rosji inaczej.

ISBN: 978-83-64407-80-2, 9788364407802
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: Fundacja Oratio Recta
Cykl: PRL i skok do neoliberalizmu, tom 1
Kategoria: Historia
Stron: 428
dodana przez: s.zawadzka

Autor

Andrzej Walicki Andrzej Walicki
Urodzony w 1930 roku
Andrzej Walicki — historyk idei, członek PAN, emerytowany profesor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN oraz Uniwersytetu Notre Dame (USA). Specjalizował się w intelektualnej historii Rosji, dziejach filozofii w Polsce oraz historii głównych nurtów ...

Pozostałe książki:

Filozofia polskiego romantyzmu. Tom 2. Prace wybrane Mesjanizm Adama Mickiewicza w perspekt.porównawczej/IBL O Rosji inaczej PRL i skok do neoliberalizmu - Tom III
Wszystkie książki Andrzej Walicki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Opinia wydawnicza na temat książki Andrzeja Walickiego

28.04.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Adam Chmielewski Instytut Filozofii Uniwersytet Wrocławski Opinia wydawnicza na temat książki Andrzeja Walickiego Oceniana książka stanowi zbiór pism publicystycznych pióra Andrzeja Walickiego, powstałych w ciągu kilku minionych dekad. Andrzej Walicki, niedawno zmarły wybitny intelektualista polski, jest autorem tego zbioru w dwojakim ... {} Recenzja książki PRL i skok do neoliberalizmu

Moja opinia o książce

Opinie

@s.zawadzka
2021-04-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Prof. dr hab. Stanisław Bieleń
Uniwersytet Warszawski 12 stycznia 2021 r.

Andrzej Walicki, PRL i skok do neoliberalizmu Tygodnik „Przegląd” i Fundacja Oratio Recta przygotowały w nowym roku niezwykłą niespodziankę wydawniczą: trzy tomy spuścizny intelektualnej zmarłego w sierpniu 2020 roku Profesora Andrzeja Walickiego. To doprawdy niezwykle wartościowe pod względem poznawczym i ważne wydarzenie w życiu intelektualnym Polski. Jedno z nielicznych rozliczeń z PRL-owską przeszłością nie na zasadzie totalnej negacji i kategorycznego osądu, lecz krytycznej refleksji i analitycznej zadumy. To także świadectwo wysokiej kultury dyskursu politycznego, zmysłu polemicznego i błyskotliwości erudycyjnej.

Autor zebranych w tomie I wypowiedzi pokazuje, jak można bez zacietrzewienia, gniewu i stronniczości – sine ira et studio – diagnozować polską rzeczywistość polityczną, przedstawiać najbardziej żywotne sprawy dla społeczeństwa i państwa w kulturalnym sporze, z poszanowaniem odmiennych punktów widzenia, z respektem dla cudzych racji, przy stanowczej obronie racji własnych. „Doświadczenie stalinizmu pozostawiło we mnie – pisał – trwałą niechęć do wszelkich form absolutyzowania własnej racji; z dwojga złego, wolę niebezpieczeństwo relatywizacji i niekonsekwencji. Nie chcę więc, aby budowa odrodzonej Rzeczypospolitej odbywała się w klimacie ideologicznej krucjaty” (s. 147).

To zróżnicowany pod względem formy zbiór tekstów w postaci artykułów, zapisków i kom...

{} | link |
@karinakrystosiak
2021-05-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Prof. Walicki w ciekawy sposób tłumaczy jak historia wpływa na aktualne wydarzenia. To zbiór artykułów, zapisków i komentarzy, z którymi powinien zapoznać się każdy, który choc trochę angażuje się w debate publiczną i aktualne dylematy społeczno-polityczne.

{} | link |
@piotr.ciszewski1
2021-09-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Lektura obowiązkowa. Walicki był nie tylko znakomitym naukowcem, ale również obserwatorem sytuacji społecznej. W zbiorze są zarówno teksty trudniejsze w odbiorze, jak i bardziej publicystyczne. Łączy je właśnie wnikliwość obserwacji dotyczących polskiej transformacji.

{} | link |
IZ
2021-05-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Książka Prof. Walickiego to obowiązkowa pozycja na półce każdego, kto chce choć trochę poznać i przede wszystkim zrozumieć historię PRL. To książka adresowana do każdego, niezależnie od wieku i wykształcenia.
Polecam!

{} | link |
A.
2021-05-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Walicki idzie pod prąd, przeciwstawia się obiegowym opiniom, uproszczeniom i propagandowo-politycznej demagogii. Pozwala zrozumieć historię PRL i jej dziedzictwo.
Polecam!!!

{} | link |
K_
2021-05-11

Można się nie zgadzać ze wszystkimi poglądami Pana profesora, ale warto przeczytać książkę!

{} | link |
@plleniewska89
2021-05-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka PRL i skok do neoliberalizmu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

PRL i skok do neoliberalizmu - Tom II
PRL i skok do neoliberalizm...
Andrzej Walicki
PRL i skok do neoliberalizmu - Tom II ANTYKOMUNIZM ZAMIAST WOLNOŚCI | PORACHUNKI INTELIGENCKIE Sił...
PRL i skok do neoliberalizmu - Tom III
PRL i skok do neoliberalizm...
Andrzej Walicki
{}10/10
Wiadomo, że publicystyka Andrzeja Walickiego to teksty o najwyższej jakości intelektualnej, znakomi...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl