Przedstawiciele ludzkości

Ralph Waldo Emerson
Przedstawiciele ludzkości
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Ralph Waldo Emerson (1803–1882) amerykański pisarz, filozof, myśliciel polityczny, zwolennik idealizmu (do swoich mistrzów zaliczał św. Augustyna, Platona czy Berkleya), a w polityce zwolennik egalitaryzmu i demokratycznego systemu rządów, także wielki mówca i poeta. Wywarł wielki, porównywalny wręcz z Nietzschem, wpływ na filozofię współczesną, twórcę tzw. filozofii życia, wcześniej niż Nietzsche ukuł pojęcie „śmierci Boga”. Wpłynął na poglądy W. Jamesa, twórcy pragmatyzmu, oraz na poglądy Bergsona, twórcy intuicjonizmu. Podobnie jak Nietzsche zwracał uwagę na wpływ wielkich ludzi na dzieje świata. W Przedstawicielach ludzkości zajmuje się właśnie rolą wielkich jednostek w historii. Rozważa rolę i wpływ na filozofię i kulturę Platona, Swedenborga, Montaigne'a, Szekspira, Napoleona oraz Goethego. Jak pisze Emerson: „w naturze naszej tkwi wiara w wielkich ludzi. (...) Wszelka mitologia zaczyna się od półbogów i związana jest z wyniosłymi, poezją opromienionymi szczytami; bohaterzy bowiem zawsze przebywają na szczytach. (..) Natura zdaje się istnieć dla doskonałych. Świat trwa dzięki prawdziwości dobrych ludzi: przez nich ziemia staje się pobytem zdrowym. Kto kiedykolwiek żył z takimi ludźmi, ten miał życie wesołe i krzepiące. Tak, jedynie wiara w możliwość takiej wspólności czyni życie słodkim i znośnym; dlatego zawsze staramy się obcować z ludźmi „wyższymi”, chociażby tylko w duchu...”
Data wydania: 2017
ISBN: 978-83-7998-147-2, 9788379981472
Wydawnictwo: Vis-á-Vis Etiuda
Stron: 272

Autor

Ralph Waldo Emerson Ralph Waldo Emerson
Urodzony 25 maja 1803 roku w USA (Boston)
Emerson Ralph Waldo, ur. 25 V 1803, Boston, zm. 27 IV 1882, Concord (stan Massachusetts), amerykański pisarz i filozof moralista. Twórca transcendentalizmu; pod wpływem idei romantyzmu niem. głosił mistyczną i panteistyczną wiarę w duchową jedn...

Pozostałe książki:

Natura ; Amerykański uczony Nature Wybór pism filozoficznych
Wszystkie książki Ralph Waldo Emerson

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Przedstawiciele ludzkości nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Przedstawiciele ludzkości. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl