Przerwana lekcja muzyki

Susanna Kaysen
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 43 ocen kanapowiczów
Przerwana lekcja muzyki
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 43 ocen kanapowiczów

Opis

Wrażliwość to nie choroba! Jeśli miałeś szczęście – jechałeś na Woodstock, jeśli miałeś pecha – jechałeś do Wietnamu. A jeśli nie wiedziałeś, czego chcesz – lądowałeś w domu wariatów. Wrażliwa, mająca problemy emocjonalne, nie potrafiąca odnaleźć się w otaczającym ją świecie Susanna po próbie samobójczej zostaje umieszczona przez swoich rodziców w szpitalu psychiatrycznym. Rozpoznane zostaje u niej występowanie osobowości borderline. Początki szpitalnego życia są dla Susanny bardzo trudne, nie potrafi się pogodzić z rygorem, który zostaje jej narzucony już pierwszego dnia. Dziewczyna spotyka tu całą gamę barwnych charakterów i zaburzeń – od kleptomanki Giorginy przez molestowaną seksualnie, uzależnioną od valium i kurczaków Daisy, oszpeconą w trakcie pożaru Polly, aż po dominującą, żywiołową socjopatkę Lisę. Susanna szybko orientuje się, że bycie wzorową pacjentką nie jest tu mile widziane – kwitnie nielegalny handel valium, niesfornej Lisie zdarzają się ucieczki, a pielęgniarka Val lubi przymykać oko, na niektóre przewinienia.

Na podstawie książki nakręcono kultowy już film pod tym samym tytułem z Winoną Ryder, Angeliną Jolie, Brittany Murphy i Whoopi Goldberg.

Tytuł oryginalny: Girl, Interrupted
Data wydania: 2022-04-26
ISBN: 978-83-67295-01-7, 9788367295017
Wydawnictwo: Replika
Seria: Kameleon
Stron: 224
dodana przez: janusz.szewczyk
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Susanna Kaysen Susanna Kaysen
Urodzona 11 listopada 1948 roku w USA (Cambridge, Massachusetts)
Susanna Kaysen – amerykańska powieściopisarka. Przez blisko 2 lata była pacjentką szpitala psychiatrycznego McLean, co stało się kanwą dla jej powieści Przerwana lekcja muzyki (Girl, Interrupted). Zdiagnozowano wówczas u niej osobowość borderline, k...

Pozostałe książki:

Aparat, który dała mi matka
Wszystkie książki Susanna Kaysen

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Przerwana lekcja muzyki

16.07.2013

Ostatnio przekonałam się do czytników elektronicznych. W takiej też formie przeczytałam ,,Przerwaną lekcję muzyki''. Jest to opowieść dość niecodzienna. Miejsce na pewno nie jest zwyczajne- akcja dzieje się w psychiatryku. Powieść jest napisana w formie zapisków z dziennika, przeplatana kartami choroby i opiniami lekarza- psychiatry głównej bohater... Recenzja książki Przerwana lekcja muzyki

@Pyza600@Pyza600 × 1

Moja opinia o książce

Opinie

@Booka
2019-01-23
5 /10
Przeczytane Literatura piękna/współczesna

Przed lekturą „Przerwanej lekcji muzyki” zapoznałam się z opiniami innych czytelników i z niemałym zdumieniem zauważyłam parę negatywnych opinii. Niemożliwym był dla mnie fakt, że książka, na której podstawie powstał tak rewelacyjny film, może być przeciętna bądź słaba. Niestety, przekonałam się, że w istocie jest to możliwe.

Początek zapowiadał bardzo ciekawą i zajmującą lekturę. Głównie za sprawą pierwszych rozdziałów, w których autorka opisuje jasno swój stan oraz przemyślenia. Okazuje się, że właśnie tylko przemyślenia Susanny Kaysen są najmocniejszym atutem „Przerwanej lekcji muzyki”. Około połowy książki coś zaczęło się psuć. To, co było bardzo dobre w filmie, czyli: dialogi, ukazanie relacji między pacjentkami szpitala psychiatrycznego (także pacjentkami i personelem medycznym), w książce wypada o wiele gorzej. Z czasem niektóre dialogi zaczęły mnie nużyć, aż w końcu kazały mi odłożyć dalszą lekturę na długie tygodnie.

Tym większym zdziwieniem napawa mnie fakt, iż „Przerwana lekcja muzyki” napisana jest stosunkowo prostym językiem (jak na jej niełatwą tematykę), posiada sporą liczbę krótkich rozdziałów, co ułatwia czytelnikowi szybsze czytanie, a jednak coś sprawia, że książka w niektórych momentach nuży i nie pozwala do siebie powrócić.
Wspomniane wcześniej przemyślenia autorki z pobytu w szpitalu psychiatrycznym a także opisy funkcjonowania ludzkiego umysłu oraz jej postrzeganie życia i ludzkiej psychiki – to wszy...

× 1 | link |
MA
2022-06-13
9 /10
Przeczytane

"Przerwana lekcja muzyki" to obraz Jana Vermeera.
"W kameralnym pomieszczeniu przedstawiono młodą kobietę w białej chuście, błękitnej sukni i czerwonym kaftanie, która była zajęta grą na lutni. Zaprzestała lekcji, by zająć się czytaniem listu, prawdopodobnie miłosnego, przekazywanego jej przez młodego mężczyznę".
Obraz ten stał się inspiracją do nazwania tak książki, która opisuje pobyt autorki w szpitalu psychiatrycznym.
Susanna po próbie samobójczej zostaje umieszczona przez swoich rodziców w szpitalu psychiatrycznym. Zostaje zdiagnozowana u niej osobowość borderline.
Początkowo życie dla niej w szpitalu jest trudne. Nie potrafi trzymać się rygoru. Z czasem poznaje sporo barwnych osobowości i zawiera przyjaźnie.
Zauważa, że w szpitalu nie lubią grzecznych pacjentek, handel valium kwitnie w najlepsze, a niektóre zachowania są przemilczane.
Czytając o tym wszystkim co działo się w ówczesnej służbie zdrowie, to o czym opisuje nam autorka, co ją spotkało, jak podchodzili do pacjentów chorych psychicznie, w pewnym momencie zaczełam się zastanawiać czy to wszystko mogło być prawdą.
Jak biedni muszą być ludzie, których zdrowie psychiczne szwankuje. Jak może to być wykorzystywane przez tych "zdrowych" i wyżej postawionych.
To pewnego rodzaju pamiętnik autorki z pewnego okresu jej życia, który po części był jej więzieniem,ale i ucieczką przed rzeczywistością. To książka, która mimo małej objętości wymaga od nas skupienia, a ogrom emocji może w pe...

| link |
@Cocophilia
2009-06-01
5 /10
Przeczytane

Warta przeczytania, choćby dla spojrzenia innym okiem na ludzi, którym zwykle otoczenie przylepia etykietkę 'wariat'. I ocenia ich jedynie przez ten wąski i krzywdzący indywiduum pryzmat.

| link |
@siobhan
2007-10-17
Przeczytane

krótka książka, ale naprawdę wciągająca. wspomnienia pisarki z pobytu w klinice psychiatrycznej. wymusza przemyslenia.

| link |
@frodzia
2010-04-30
10 /10

chciałabym przeczytać, ponieważ bardzo spodobał mi się film, ale niestety nigdzie nie mogę jej znaleźć.

| link |
@EmilyStrange
2011-07-12
10 /10
Przeczytane

Książka, która pozostaje w pamięci po przeczytaniu, warta polecenia. Lepsza niż film moim zdaniem.

| link |
@Senowa
2009-09-18
Przeczytane

bardzo mi się podobało, warto przeczytać.

| link |
@IMOD
2022-06-12
5 /10
Przeczytane
MA
2022-03-31
6 /10
Przeczytane
EF
2021-04-28
5 /10
Przeczytane Wyznanie czytelnicze Rory Gilmore
AM
2021-04-17
7 /10
Przeczytane
@z_glowawksiazkach
2020-06-22
6 /10
Przeczytane
@bastet
2020-02-17
7 /10
Przeczytane
@weronikas.blog
2020-01-15
10 /10
Przeczytane
@SylwiaW
2020-01-06
9 /10
Przeczytane Księgozbiór
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Tkanka blizny nie ma własnego charakteru. Nie jest tym samym co tkanka zdrowej skóry. Nie nosi znamion choroby ani wieku, nie widać na niej bladości czy opalenizny. Blizna nie ma owłosienia, p...”
× 1
#
“Jeśli miałeś szczęście - jechałeś na Woodstock, jeśli miałeś pecha - jechałeś do Wietnamu. A jeśli nie wiedziałeś, czego chcesz - lądowałeś w domu wariatów.”
× 1
#
“Czy zatem każdy, kto widział to samo co ja, udawał, że widzi co innego? Czy więc szaleństwo to tylko kwestia zaprzestania udawania?”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl