Przerwana lekcja muzyki recenzja

Autor: @Pyza600 ·2 minuty
2013-07-16
1 Polubienie
Ostatnio przekonałam się do czytników elektronicznych. W takiej też formie przeczytałam ,,Przerwaną lekcję muzyki''. Jest to opowieść dość niecodzienna. Miejsce na pewno nie jest zwyczajne- akcja dzieje się w psychiatryku. Powieść jest napisana w formie zapisków z dziennika, przeplatana kartami choroby i opiniami lekarza- psychiatry głównej bohaterki. ,,Przerwana lekcja muzyki'' to realistyczny opis przeżyć z ośrodka psychiatrycznego. Jednak całość bohaterka opisała dopiero po kilkunastu latach, więc nie brakuje jej dystansu do całej sytuacji, przez co opowieści nie brakuje ironii, ale też wnikliwej analizie samej siebie.
Kaysen opisała codzienne życie osób zamkniętych w zakładzie. Nie boi się wnikliwych opisów przeżyć i charakterów bohaterów. Potencjalny czytelnik na te kilka chwil (bo książka nie zajmie nam dużo czasu, zważając na jej zadziwiającą małą ilość stron) wtapia się w życie psychiatryka i zamyka się za kratami w oknach. Poznajemy zwyczajne zachowania chorych oraz ich wzajemne stosunki do siebie. Dzięki czasu jaki upłynął od pobytu w tym miejscu, bohaterka potrafi dojrzeć swoje błędy i złe zachowania, lecz mimo wszystko czujemy się jakbyśmy znajdowali się dokładnie pomiędzy pacjentami.
Autorka mimochodem podejmuje ocenę normalności i nienormalności. Pokazuje, że tak naprawdę bez podstaw zamykają ludzi, których emocje nie różnią się niczym od odczuć innych normalnych, zdrowych ludzi.

,,Co jest w tych rytmach, stopach wierszowych i kadencjach, że prowadzą własnych twórców do szaleństwa?''*

Czytając ,,Przerwaną lekcję muzyki'' przeplatają nam się najróżniejsze zachowania. Począwszy od ucieczek i dziwnych zachowań pacjentów, aż do niewyjaśnionych samobójstw i samookaleczeń. Najbardziej wstrząsającym wątkiem jest samopodpalenie, które jest ukazane w taki sposób, że sama przez chwilę nie mogłam wyjść z zadziwienia.
W przyszłości sama bardzo chciałabym zostać psychiatrą, dlatego książka wydaje mi się być dla mnie idealną lekturą. Zachwycona filmem, który swoją droga traktuje jak istny geniusz, chwyciłam po książkę. Jednak takową trudno zdobyć, dlatego też zaopatrzyłam się w ebooka.
Nasza główna bohaterka- Susanna, zostaje umieszczona w ośrodku przez próbę samobójczą. Jest wrażliwą dziewczyną która ma problemy z okresem dojrzewania- niestabilna emocjonalnie, nie wie co chce w życiu robić. Jako jedyna z całej szkoły nie idzie na studia, co również wzbudza lęk jej rodziców. Po trafieniu do ośrodka, lekarze odnajdują przyczynę jej dziwnych zachowań. Susanna choruje na osobowość bordeline. Dziewczyna jednak niczym się nie przejmuje. Ba! Nawet zaprzyjaźnia się z socjopatką Lisą, z którą skrupulatnie planuje ucieczkę.

,,- Ja też potrzebuję odpoczynku- odpowiedziała- To, że nie śpię wcale nie oznacza, że nie odpoczywam.'' *

Książka jest bogata w opisy przeżyć oraz podstawowe zachowania osób psychicznie chorych. Najlepszym punktem całego opowiadania są stosunki jakie zawierają między sobą pacjentki (ośrodek jest typowo damski), dzięki temu bez problemu razem z nimi zamknęłam się za zakratowanymi oknami.
Jedynym mankamentem jaki udało mi się znaleźć jest niestety nieco ubogi styl autorki, który nie do końca pozwala nam na utożsamianie się z bohaterką i zrozumienie jest odczuć. Owszem, widzimy stosunki tam panujące i zachowania innych, ale brakowało mi opisu Susanny.
,,Przerwana lekcja muzyki'' to historia autentyczna, których ostatnio niestety brakuje na naszym rynku. Dlatego też polecam wszystkim tym, którzy chcą zgłębić podstawowe zachowania ludzi psychicznie chorych, ale również tym, którzy mają do świata dystans- bo tego w tej książce nie brakuje. Gdy już się zdecydujecie, sięgnijcie również po film w genialnej obsadzie z Angeliną Jolie w jednej z głównych ról.

5 wydań
Susanna Kaysen
7.4/10
Seria: Kameleon

@kasiarz1983
@kasiarz1983 · ponad 4 lata temu
Ciekawa recenzja.Czytalam książkę kilka lat temu,jednak moim zdaniem film zdecydowanie lepszy.
5 wydań
Susanna Kaysen
7.4/10
Seria: Kameleon

Pozostałe recenzje @Pyza600

Szeptem
Szeptem

Jakiś czas temu wpadła mi w ręce ta oto książka. Przez pewien okres było o niej bardzo głośno i uznałam, że jest to następna historia typu ,,Zmierzch'', który chyba każd...

Recenzja książki Szeptem
Oskar i pani Róża
Oskar i Pani Róża

Niech każdy kto nie miał styczności z ,, Oskarem i Panią Różą’’ podniesie rękę wysoko ku górze. Tych rąk jest niewiele, prawda? Zwolennicy ,,Małego Księcia'' Antoine de ...

Recenzja książki Oskar i pani Róża

Robaki w ścianie
Czy są zbrodnie, które można usprawiedliwić?
@jorja:

Wszelkiego rodzaju robaki małe i duże nie wzbudzają jakoś naszej sympatii, choć niektóre z nich są niezwykle pożyteczne...

Recenzja książki Robaki w ścianie
Zdążyć przed śmiercią
Kryminalne zagadki Trzebieży.
@Malwi:

"Zdążyć przed śmiercią", drugi tom cyklu "Sąsiadka" autorstwa Justyny Jelińskiej, to wciągająca i pełna napięcia powieś...

Recenzja książki Zdążyć przed śmiercią
Sekret Tamary
Warto przeczytać
@Izzi.79:

Nie lubię stawać przed trudnymi wyborami, które zmuszają mnie do podjęcia właściwej decyzji, a właśnie to spotkało głów...

Recenzja książki Sekret Tamary