Przygody imć pana Mikołaja Reja. Powieść historyczna z szesnastego wieku

Zuzanna Morawska
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Przygody imć pana Mikołaja Reja. Powieść historyczna z szesnastego wieku
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Powieść dla młodzieży oparta na życiu Mikołaja Reja. Wydanie oparte na wydaniu Gebethner i Wolff z 1906 roku. Ilustracje wykonane na wzór szesnastowiecznych drzeworytów.
Data wydania: 1962
Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Seria: Powieści o Dziejach Ojczystych
Stron: 336
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Zuzanna Morawska Zuzanna Morawska
Urodzona 11 sierpnia 1840 roku w Polsce (Sokołówek)
Zuzanna Morawska – polska pisarka dla dzieci i młodzieży, działaczka oświatowa. W latach 1886–1898 prowadziła z W. Rafalską tajną pensję pod nazwą Szkoły Rzemiosł. Działała w Warszawskim Towarzystwie Dobroczynności. W 1905 roku została aresztowana i...

Pozostałe książki:

Nowe opowiadania Adjutant następcy tronu Dworek pod górą Giermek książęcy Adiutant następcy tronu
Wszystkie książki Zuzanna Morawska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Przygody imć pana Mikołaja Reja. Powieść historyczna z szesnastego wieku nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-08-01
5 /10
Przeczytane Powieści historyczne Młodzieżówki

Pomyślałam, że książka jest 'ku pokrzepieniu serc', ale nauczycielskich. Bo autorka stworzyła postać młodego Mikołajka Reja jako niesfornego gagatka, nieuka i psotnika, który 'wyszedł na ludzi', o czym wie chyba każdy Polak. Jak wygląda powieść historyczno-przygodowa dla młodzieży z końca XIX wieku? Czyli mniej więcej z czasu twórczości Walerego Przyborowskiego? To świetnie nakreślona mieszanka historycznych postaci - przypomnijmy, że z czasów Panowania Zygmunta Starego, czyli 'złotego okresu' historii Polski (wybór epoki pewnie istotny dla podtrzymania ducha narodowego w okresie, gdy nie mieliśmy państwowości) i fikcyjnych wydarzeń, ale zbudowanych zgodnie z biografią Reja i ... rycinami szesnastowiecznymi. Autorka sprawdziła i opisała stroje z epoki, wygląd dworku, pałacu, słownictwo z epoki, jedzenie - inne w dworku szlacheckim, inne na plebanii proboszcza, inne w klasztorze, a inne na dworze. Wydaje mi się, książka była ciekawa dla młodzieży. Bohater to taki niesforny Mikołajek, coś jak ten z 'Przygód Mikołajka'. Zgodne z myśleniem XIX-wiecznym jest opisanie Bony jako wrednej cudzoziemki. Taki już Jej los w naszej literaturze.
Książka nie jest wyjątkowa, ale warto chyba przeczytać jak sto lat temu pisano takie powieści. Historia wciąga i czytało się przyjemnie w słoneczne niedzielne popołudnie. Przecież niewiele mamy w naszej historii okresów, gdy czasy były spokojne, nikt się nie zabijał, nie zdradzał, nie sprzedawał ojczyzny.

× 9 | link |
@Klementynka
2021-06-15
9 /10
Przeczytane moja bilioteczka powieści historyczne XVI wiek literatura polska

Cytaty z książki

O nie! Książka Przygody imć pana Mikołaja Reja. Powieść historyczna z szesnastego wieku. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl