Przysionek wieczności

Łukasz Matysiak
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Przysionek wieczności
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Magia, tajemnica, wędrówka dusz, nawiązania do obyczajów środkowej Europy, a przede wszystkim niezwykły klimat, który sprawia, że niektóre sceny wywołują ciarki na plecach.

Rok 1575, młoda kobieta budzi się w nieznanym sobie miejscu, ciasnym, zimnym i przeraźliwie ciemnym. Próbuje się podnieść, wyprostować ręce, zgiąć kolana – nic z tego. Powoli dociera do niej świadomość, gdzie jest. W trumnie! Szamocze się, szarpie, wrzeszczy, ile sił, aż w końcu jej krzyk milknie na zawsze. Ale czy na pewno? Niektóre słowa mają moc tak niespotykaną, że ich pokłosie niesie się przez wieki. Te zbierać będą krwawe żniwo, aż dotrą do współczesnej Anglii, by swoim echem roztrzaskać w drobny mak życie pewnego śledczego.

Przysionek wieczności Łukasza Matysiaka to doskonale napisana powieść grozy, przypominająca swoim klimatem najlepsze książki Stephena Kinga. Istotą tej historii jest ciągłość między wydarzeniami sprzed 500 lat i współczesnością. Znajdziemy w niej fascynujących bohaterów, wątki okultystyczne, niesztampowy język i wartkie dialogi.

Data wydania: 2023-09-15
ISBN: 978-83-67642-30-9, 9788367642309
Wydawnictwo: Borgis
Kategoria: Horror
Stron: 212
dodana przez: Vernau

Autor

Łukasz Matysiak
Urodzony w 1984 roku w Polsce (Wrocław)
Łukasz Matysiak ‒ fan horrorów, thrillerów i powieści kryminalnych, wzorujący się na takich pisarzach, jak Masterton, Darda czy Chmielarz. Uwielbia zabawę formą. Swoistą radość odnajduje w tworzeniu powieści grozy, które dają możliwość kreowania syt...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Przysionek wieczności

18.09.2023

Francja, rok 1575. Młoda kobieta podejrzewana o czary zostaje zakopana żywcem. Przed samą śmiercią przeklina cały ród swojego zabójcy. Pokłosie tego potępienia niesie się przez wieki i zbiera krwawe żniwo, by dotrzeć aż do współczesnej Anglii... Czy uda się powstrzymać Cmentarkę? Kto najbardziej ucierpi w tym starciu? Już sama minimalistyczna okł... Recenzja książki Przysionek wieczności

Zło czai się wszędzie

22.10.2023

Książka jest nieodkładalna, pochłaniająca. Przyprawia o dreszcze, niepokój. Jest jedną z najlepszych powieści grozy jakie czytałam. Nie mogłam normalnie funkcjonować dopóki nie poznałam zakończenia. Autor w zaledwie dwustu dziesięciu stronach zawarł całą fabułę i wszystkie w niej elementy, które satysfakcjonują czytelnika. Całość jest idealnie dop... Recenzja książki Przysionek wieczności

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@marek.wasinski.king
2023-09-20
7 /10

W horrorach nie zawsze najważniejsze są potwory, demony, czy nadprzyrodzone moce. Najistotniejszy jest klimat. Klimat, który sprawia, że widz lub czytelnik, poznając kolejne rozdziały danej historii siedzi na krawędzi swojego fotela i w każdej chwili może z niego podskoczyć w przypływie emocji. Takiej atmosfery uświadczycie w książce autorstwa Łukasza Matysiaka zatytułowanej Przysionek wieczności.

Przysionek wieczności przywodzi na myśl niejeden horror, który miałem okazję obejrzeć. Książka opowiada bowiem historię gdzieś z pogranicza świata nadprzyrodzonego, a wręcz duchowego oraz naszej zwykłej, szarej codzienności. Mamy tajemniczy początek, który nasuwa wiele pytań. Następnie przyglądamy się jak bohaterowie odkrywają kolejne sekrety, próbując połączyć ze sobą elementy tej układanki w całość i w końcu pozbyć się zmory.

Choć szybko zorientowałem się, że obcowałem z podobnymi opowieściami, to wcale nie oznacza to, że się znudziłem. Autor fantastycznie buduje klimat pisanej przez siebie historii. Przede wszystkim sprawia, że czytelnik jest skłonny uwierzyć, że gdzieś, może nawet w naszej okolicy taki niezwykły dramat jak ten, który spotkał bohaterów jego książki, się rozgrywa.

Łukasz Matysiak świetnie dzieli opowieść na czytelne rozdziały. Z pozoru część z nich może w pierwszej chwili wydać się niepowiązana, ale z czasem dostrze...

× 1 | link |
VI
@violetowykwiat
2023-10-07
8 /10

Czy potraficie wymienić jednego bądź kilku polskich pisarzy grozy, z których twórczością jesteście za pan brat? A może tak jak ja macie wrażenie, że ten gatunek literacki jest u nas nieco zapomniany? Jeśli już mówimy o twórcach horroru, to na pewno warto wymienić tu takie nazwiska jak Stefan Darda, Jakub Bielawski, Łukasz Orbitowski czy chociażby Magdalena Maria Kałużyńska. Tylko, czy są to nazwiska znane wśród osób, którzy po horror sięgają jedynie w wyjątkowych sytuacjach?
.
Przełom XV – XVIII zapisał się niechlubnie na kartach historii jako czas tzw. polowań na czarownice. Oczywiście żadnych czarownic wtedy nie było a kobiety, które posądzono o czarną magię, były nierzadko kobietami wyjątkowymi, wyprzedzającymi intelektualnie i kulturowo swoje czasy. Takich kobiet nie rozumiano, nie akceptowano, a co najważniejsze bano się ich. O naszej bohaterce nie wiemy za wiele. Jest koniec XVI w. Młoda dziewczyna budzi się nagle w ciasnym i ciemnym pomieszczeniu. Jest w trumnie, głęboko pod ziemią. Nie wie, jak się tu znalazła i nie wie jak się stąd wydostać. Woła o pomoc, ale ratunek nie przychodzi. Wie, że jeśli szybko nie opuści trumny, to zostanie pogrzebana żywcem i umrze. Nie mając przy sobie nic, czego mogłaby użyć do przekopania się na powierzchnię, postanawia użyć własnych rąk. Zdarte do krwi paznokcie to nie siekiera czy kilof – nie uratują jej. Zrozpaczona i wściekła przeklina swoich oprawców, ich bliskich i wszystkie przyszłe pokolenia.
.

„Przysio...

| link |
@sylwia.rybak
@sylwia.rybak
2023-09-17
8 /10

Od momentu kiedy wydawnictwo zaoferowało mi zrecenzowanie tej książki, i zobaczyłam tą okładkę, stwierdziłam, że ją biorę. I to jeszcze było na przerwie w szkole XD
Styl pisania jest przyjemny i o dziwo myślałam, że historia opisana 500 lat temu będzie opisana ówczesną gwarą a tu miła niespodzianka. Wszystko opisane jest prostym językiem.
Bohaterowie przypadli mi do gustu, jednak nie polubiłam ich tak bardzo żebym się z nimi zżyła i przeżywała historię razem z nimi. Postacie mają dobrze napisane zachowanie przy osobach które mają styczności z sytuacjami paranormalnymi. Za to duży plus, bo widać, że nie każdy reaguje tak samo.
Po opisie liczyłam na ciekawą akcję i taka była. W tym autor mnie nie zawiódł. Od pierwszych stron wkręciłam się w historię i za wszelką cenę chciałam się dowiedzieć jak to wszystko się rozwinie oraz skończy. Krótkimi momentami był chaos przez co czasami nie mogłam ogarnąć w jakim czasie jesteśmy i czy jest dalej kontynuowana akcja z poprzedniego zdania. Jak wspominałam, czasami nawet nie wiedziałam w jakim czasie jestem. Czy jestem w teraźniejszości czy przeszłości. Po kilku takich wydarzeniach bardziej skupiałam się na akcji aby taka sytuacja się nie powtórzyła. Chciałam również więcej wydarzeń z udziałem zjawy. Dużym plusem jest to, że nie potrafiłam przewidzieć co się stanie. Końcówka całej historii mi się bardzo podobała i jestem usatysfakcjonowana.

| link |
@krolowaliteratury
2023-10-22
10 /10
Przeczytane Ulubione
@whitedove8
2023-09-18
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Przysionek wieczności. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl