Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów

Ewa Pągowska
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów
Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów

Opis

Co się dzieje za zamkniętymi drzwiami polskich gabinetów i szpitali psychiatrycznych?

Psychiatria przez lata była uznawana za czarną owcę medycyny i budziła wiele kontrowersji. Nawet dziś osoby cierpiące z powodu chorób psychicznych muszą się mierzyć z krzywdzącymi stereotypami.

Ewa Pągowska szczerze i bez tabu rozmawia z psychiatrami o tym, jak wyglądają kulisy pracy w ich zawodzie i jaka jest naprawdę kondycja psychiczna Polaków. Podejmuje między innymi tematy związane z depresją, schizofrenią, a także leczeniem dzieci i młodzieży. Pyta o to, jakie konsekwencje dla naszego zdrowia mentalnego będzie mieć doświadczenie pandemii.

Nie unika trudnych tematów jak zaburzenia psychopatów lub dewiacje seksualne. Sprawdza, ile prawdy jest w historiach dotyczących stosowania elektrowstrząsów, przerażających warunków panujących w szpitalach czy faszerowania dzieci lekami bez zgody ich rodziców.

Poznaj sekrety jednej z najbardziej tajemniczych specjalizacji medycznych.

Data wydania: 2020-10-28
ISBN: 978-83-240-6101-3, 9788324061013
Wydawnictwo: Znak
Stron: 352
dodana przez: Vernau

Autor

Ewa Pągowska Ewa Pągowska Zawód wyuczony: ekonomistka, wykonywany: dziennikarka. Specjalizacja: psychologia, zdrowie, parenting. Współpracuje m.in. z „Wysokimi Obcasami”, „Zwierciadłem”, „Sensem”, „Dzieckiem” i „Coachingiem”. Była redaktorką w „Cosmopolitan”,wydawcą serwisu ...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wiedza przeciwko stereotypom

WYBÓR REDAKCJI
2.10.2020

Od kiedy pamiętam, interesuję się psychologią, reakcjami ludzkimi na otaczającą rzeczywistość. Każda nowość wydawnicza dotycząca osobowości, postrzegania świata przez ludzi, którzy ze względów psychologicznych czy nawet neurologicznych, odbierają go inaczej, natychmiast przykuwa moją uwagę. Kiedy Wydawnictwo Znak zaproponowało mi książkę Ewy Pągow... Recenzja książki Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów

@LiterAnka@LiterAnka × 5

Miejcie się na baczności! Psychiatra już zerka w tę stronę ...

WYBÓR REDAKCJI
29.09.2020

Psychiatria od lat owiana jest tajemniczością. To ta dziedzina medycyny, która stwarza najwięcej mitów i niedopowiedzeń. To często na dźwięk słowa „psychiatra” od razu człowiek staje na baczność i się czujnie rozgląda. Utarły się stereotypy – moim zdaniem nietrafione – że z porad tego specjalisty korzystają tylko osoby z zaburzeniami psychicznymi,... Recenzja książki Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów

Psychiatrzy

26.10.2020

Hej! Sięgacie czasami po tego typu literaturę? W sensie... literaturę faktu. Ja uwielbiam, zwłaszcza tę powiązaną mocno z medycyną. Dlatego dziś zapraszam na recenzję "Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów". Bardzo często się u nas słyszy, że nie mamy dobrej opieki psychologicznej, psychiatrycznej, a osoby, które chcą się do takiego lekar... Recenzja książki Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów

Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów

3.10.2020

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA Z ogromnym zainteresowaniem zapoznałam się z najnowszą książką autorstwa Pani Ewy Pągowskiej pt. '' Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów'' , a szczególnie opisaną w niej główną tematyką, gdyż do tej pory nikt zna ich tajników, metod pracy zawodowej, które zostały nieujawnione nikomu, lecz pozostało za kulisami tego, co... Recenzja książki Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów

@Anna30@Anna30 × 7

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@zetbasia27
2020-10-28
7 /10
Przeczytane

Piętnaście wywiadów z najlepszymi polskimi psychiatrami pozwala nam na poznanie tajników ich pracy. Nie jest to łatwa praca, trzeba być bacznym obserwatorem, umieć słuchać i zadawać odpowiednie pytania by postawić diagnozę. Psychika ludzka ciągle skrywa wiele tajemnic, leczenie także nie jest łatwe, nie ma uniwersalnej pigułki na "szczęście". No i co to znaczy, że ktoś jest normalny, skoro każdy z nas jest inny? I jak być w normie gdy żyjemy w pędzie, w pogoni za pieniądzem, w permanentnym stresie i lęku?
Ewa Pągowska udowadnia, że psychiatra też człowiek i stara się pomóc swoim pacjentom. Wywiady są o wszechobecnej depresji, o lękach i schizofreni, o uzależnieniach, nałogach i wychodzeniu z nich, o seksie i problemach z nim związanych, o tym czym są zaburzenia osobowości. Jest też rozmowa o innych niż farmakologiczne metodach leczenia , o okrytych złą sławą elektrowstrząsach, nadal czasami stosowanych z sukcesem. Inne rozmowy są o problemach psychicznych dzieci, młodzieży i osób starszych.
Autorka próbuje też odczarować złą sławę szpitali psychiatrycznych, którym ciągle daleko do ideału, brakuje personelu, miejsc na oddziałach.
Myślę, że to bardzo potrzebna książka, może komuś pomoże podjąć decyzję o wizycie u psychiatry. W XXI wieku nie powinno to być stygmatyzujące ani wstydliwe, nie musimy być sami gdy życie sprawia nam ból lub mamy problemy. Nie musimy być sami. Możemy mieć fachowe wsparcie.
Polecam, warto przeczytać.

× 2 | link |
EK
@EwaK.
2022-05-20
7 /10
Przeczytane

Uwaga, uwaga!
Według Instytutu Psychiatrii i Neurologii „na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne cierpi 8 mln dorosłych Polaków, a gdyby dodać dzieci i młodzież, liczba ta wzrosłaby o dalszych kilka milionów".
8 milionów, czyli mniej więcej co czwarty z nas. Statystycznie w najbliższym otoczeniu mnóstwo jest osób z zaburzeniami, mniejszymi, bądź większymi. Tylko my o tym nie wiemy, a często nie wiedzą nawet zainteresowani. Znajomi, znajomi znajomych, ktoś z rodziny, a może dopadło nas samych, tylko nie mamy świadomości lub podejrzewamy, ale nie chcemy się przyznać nawet przed sobą.

A co my wiemy o chorobach psychicznych? No coś tam wiemy, trochę o tym, trochę o tamtym. I w tej naszej niewiedzy zawarta jest moc książki „Psychiatrzy…”. To kompendium wiedzy dla laika, a także usystematyzowanie i rozszerzenie wiadomości na temat chorób duszy, poprawnie = zaburzeń psychicznych. Zresztą ten termin zdaniem jednego z autorytetów w książce, jest dużo mniej stygmatyzujący lub autostygmatyzujący niż przypięta łatka „chory psychicznie”. Nie powinno się też na przykład mówić o uzależnieniu (od alkoholu, narkotyków, smartfona itp), tylko o „zaburzeniu używania”. Coś w tym jest.

Nie będę się rozpisywać o treści, ani konstrukcji książki - piętnastu wywiadach z ekspertami i piętnastu aspektach psychiatrii - od schizofrenii, poprzez uzależnienia, depresje, psychogeriatrię, aż po psychiatrię sądową i przewidywane zaburzenia psychiczne związane z aktualną pandemią...

× 1 | link |
BL
@mal.cem1980
2022-05-12
8 /10
Przeczytane
@yantri
2021-09-25
7 /10
Przeczytane
@izka91201
2021-05-04
8 /10
Przeczytane
@withwords_alexx
2021-03-03
6 /10
@19emilka93
2020-11-26
6 /10
Przeczytane
IR
@Irys
2020-11-08
5 /10
Przeczytane Posiadam
@ksiazka_w_pigulce
@ksiazka_w_pigulce
2020-10-16
6 /10
Przeczytane
@Zaczytane_koty
2021-10-02
8 /10
Przeczytane
@zkotemczytane
2021-01-02
8 /10
Przeczytane
@justyna_
2020-10-10
5 /10
Przeczytane
@LiterAnka
2020-10-02
8 /10
Przeczytane
@WystukaneRecenzje
2020-10-26
8 /10
Chcę przeczytać
@malgosialegn
2020-09-29
6 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat