Psychologia miłości

Arthur Schopenhauer
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Psychologia miłości
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

W "Psychologii miłości" Schopenhauer daje wyraz duchowi swej epoki. Dezawuując mity romantyczne i sentymentalną wizję miłości, przedstawia zakochanie i dobór partnerów w związkach miłosnych w kategoriach naturalizmu, z odpowiednią dla XIX wieku dozą mizoginii, jaką zawiera np. twierdzenie, że zdrada u mężczyzn jest rzeczą naturalną, zaś u kobiet - wynaturzeniem.
Tytuł oryginalny: Metaphysik der Geschlechtsliebe
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-288-1840-8, 9788328818408
Wydawnictwo: Fundacja Nowoczesna Polska
Seria: Wolne Lektury
Kategoria: Naukowe
Stron: 13
dodana przez: Mirko
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Arthur Schopenhauer Arthur Schopenhauer
Urodzony 22 lutego 1788 roku w Niemczech
Arthur Schopenhauer – filozof niemiecki, przedstawiciel pesymizmu w filozofii, opracował teorię, która obejmuje w równej mierze teorię poznania, metafizykę, estetykę i etykę W XIX-wiecznej filozofii rozwinął własną pozycję idealizmu subiektywnego i ...

Pozostałe książki:

Erystyka, czyli sztuka prowadzenia sporów O wolności ludzkiej woli O podstawie moralności O religii O samobójstwie i inne pisma pomniejsze Psychologia miłości. Sztuka prowadzenia sporów Świat jako wola i przedstawienie t.1 Aforyzmy o mądrości życia Czworaki korzeń zasady racji dostatecznej Erystyka. O wolności ludzkiej woli Feministyka albo sztuka obchodzenia się z kobietami Metafizyka miłości płciowej Metafizyka życia i śmierci On the Suffering of the World Penguin Great Ideas Poczwórne źródło twierdzenia o podstawie dostatecznej W poszukiwaniu mądrości życia : parerga i paralipomena : drobne pisma filozoficzne. T. 2 W poszukiwaniu mądrości życia t.1 Świat jako wola i przedstawienie t.2
Wszystkie książki Arthur Schopenhauer

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Psychologia miłości? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@zooba
@zooba
2019-11-30
8 /10
Przeczytane

"Psychologię miłości" (z kluczowym podtytułem:Intymność, namiętność, zaangażowanie) uważam za świetną pozycję popularno-naukową, która na szczęście nie jest poradnikiem, a tym bardziej amerykańskim poradnikiem.
W wielkim skrócie - autor przedstawia badania naukowe nad fazami przez które przechodzą związki romantyczne - od początków do fazy schyłkowej. Podane jest mnóstwo danych, kwestionariuszy, analiz, dla mnie fascynujących, bo badanie tak mało uchwytnych spraw jest dużo trudniejsze niż mogłoby się wydawać.
Główną tezą książki jest, że o satysfakcjonującym związku decyduje na dłuższą metę intymność (bliskość) między partnerami i zaangażowanie a namiętność stanowi specjalny bonus. Rozłożenie na elementy pierwsze elementu namiętności może irytować, bo chcemy wierzyć, że to sami dokonujemy wyborów obiektu zainteresowania, a nie rządzą nami jakieś podświadome procesy. Trudno, do tego przecież dochodzą hormony, namiętność pozostaje poza strefą kontroli. Autor skupia się bardziej na dwóch pozostałych składowych, czyli na intymności i zaangażowaniu, a na nie mamy wpływ.
Dla mnie to pozycja pełna wiedzy, ze stonowanymi opiniami, bez moralizatorstwa i tanich porad. Cenię takie książki.

| link |
@BarbaraMaster
@BarbaraMaster
2020-10-24
7 /10
Przeczytane Biblioteczka pedagoga

Książka czytana do egzaminu z edukacji seksualnej. Bardzo dobra pozycja napisana zrozumiałym językiem dla każdego.

| link |
@MargaritaCzyta
2021-01-23
7 /10
Przeczytane
@Asamitt
2020-01-19
8 /10
Przeczytane Polscy autorzy Psychologia/Socjologia
WE
@hellocherry
2011-03-03
10 /10
Przeczytane
KA
@Arieen
2007-08-29
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Psychologia miłości. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat