Reguły sztuki : geneza i struktura pola literackiego

Pierre Bourdieu
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Reguły sztuki : geneza i struktura pola literackiego
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Reguły sztuki Pierre`a Bourdieu to oryginalne studium procesów powstania i umacniania się nowoczesnej literatury, proklamującej własną autonomię w kulturze XIX i XX wieku, i zarazem pokaz własnej, nowatorskiej metody socjologii sztuki. Autor analizuje nie izolowane, wyrwane z kontekstu społecznego, kulturowego, historycznego fakty literackie czy estetyczne, lecz to, co nazywa polem literackim - cały, skomplikowany i bogaty system instytucji literackich, napięć i zależności wiążących dzieło literackie bądź artystyczne ze światem społecznym. Interesuje go również wygnany na długo z humanistyki konkretny podmiot powraca on tu wraz ze swymi indywidualnymi dyspozycjami, skłonnościami, namiętnościami, które wnosi do różnych pól produkcji kulturowej. Bourdieu dowodzi, że nowoczesne pole literackie, czyli literatura nowoczesna - a także próbująca badać ją i rozumieć nowoczesna teoria literatury, która świadomie dążyła do maksymalnego \"oczyszczenia\" dzieła z kontekstów i uwarunkowań zewnętrznych - są w istocie \"nieczystymi\" wytworami określonego stadium struktury społecznej. W świecie sztuki rządzą prawa specyficzne, nie będące prostym odbiciem ideologii, pozycji klasowej etc., lecz mające charakter homologiczny względem relacji panujących w świecie polityki i władzy. Pierre Bourdieu - ur. 1930, jeden z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych socjologów współczesnych, twórca \"antropologii refleksyjnej\" - oryginalnej teorii socjologicznej. Profesor socjologii w Collčge de France, dyrektor Centre de Sociologie Européenne, redaktor pisma \"Actes de le rechechre en sciences sociales\" oraz Consulting Editor \"American Journal of Sociology\". Autor i współautor ponad 30 książek, m.in. La Distinction (1979), Homo academicus (1984), La noblesse d\'État (1989), La misčre du monde (1993). Rozległe zainteresowania naukowe Bourdieu obejmują m.in. socjologię kultury, sztuki, wychowanie, metodologię nauk społecznych.
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-242-0797-8, 9788324207978
Wydawnictwo: Universitas
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Pierre Bourdieu
Urodzony 1 sierpnia 1930 roku we Francji (Denguin )
Jeden z najwybitniejszych socjologów XX wieku. W swoich pracach zajmował się kwestiami powstawania i reprodukcji hierarchii społecznych w społeczeństwach nowożytnych.

Pozostałe książki:

Dystynkcja. Społeczna krytyka władzy sądzenia Męska dominacja Reprodukcja. Elementy teorii systemu nauczania Medytacje pascaliańskie O telewizji. Panowanie dziennikarstwa.
Wszystkie książki Pierre Bourdieu

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Reguły sztuki : geneza i struktura pola literackiego nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Airain
2020-06-23
6 /10
Przeczytane

Czytałam powoli, bo tekst jest gęsty niesłychanie i wymaga namysłu (choć chwilami zastanawiałam się, na ile odpowiedzialny za to jest tłumacz - parę razy chyba nie sprostał stylowi autora, gmatwając dodatkowo to, co już w oryginale proste nie było). Idee dotyczące funkcjonowania instytucji literackich (czy też "pola" literatury) - interesujące, ale nie mogłam opędzić się od pytania, czy jednak opisywane zjawiska nie są francuską specyfiką. Inaczej mówiąc, na ile pomysły pana Bourdieu są uniwersalne. Pozycja i funkcjonowanie intelektualisty francuskiego wydają mi się nieporównywalne do tych, jakie zajmują artyści i naukowcy w innych krajach. Z pozycji czytelnika polskiego, trudno jest nie mieć cały czas z tyłu głowy wschodnioeuropejskiej "inteligencji", a zwłaszcza tej polskiej, formującej się w sytuacji zaborów. Jak radzili sobie tutaj, gdy Zola rzucał swoje "J'accuse!"? Czy rozwój tego "pola" wyglądał tak samo? Czy zadziałały te same prawidła? Do pewnego stopnia jest to na pewno wytwór kultury ogólnoeuropejskiej, ale wątpliwość pozostaje.

× 3 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Reguły sztuki : geneza i struktura pola literackiego. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl