Religia wobec historii, historia wobec religii

Religia wobec historii, historia wobec religii
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Wpływ historii na kształt religii, jak i religii na kształt historii jest oczywisty. Zadaniem tej książki nie jest próba udowadniania tego, co po wielokroć było już dowiedzione. Autorzy zamieszczonych w niej tekstów pragnęli się raczej przyjrzeć i przeanalizować poszczególne zjawiska historyczne i religijne, aby uchwycić owe zależności w ich konkretnych przejawach. Czym bowiem jest historia? Z całą pewnością nie jest zbiorem obiektywnych faktów zestawionych ze sobą w czasie, gdyż fakt jako taki jest jedynie konstrukcją historyka. To badacz wydobywa go z dokumentów, odpowiednio naświetla i umiejscawia w swojej rekonstrukcji dziejów, daje mu miejsce w łańcuchu innych faktów, które go poprzedzają i następują po nim. Subiektywny charakter ma już samo skatalogowanie wydarzeń, zakłada bowiem (nawet mimowolną) interpretację badacza. (ze Wstępu)

Stąd też publikacja ta stanowi zbiór artykułów kilkudziesięciu autorów, których celem jest uchwycenie pewnej iskry wieczności, elementu nadprzyrodzonego w człowieku, życiu społecznym i kulturze.

  1. Inspiracje
  2. Percepcja historii w systemach filozoficznych
  3. Mit i religia a formy strukturalizacji czasu
  4. Religie a kształt historii
  5. Religijne systemy historiozoficzne
  6. Czas początku – czas końca
  7. Religia i historia w perspektywie literatury i sztuki.

Data wydania: 2007
ISBN: 83-60490-24-4, 8360490244
Wydawnictwo: NOMOS Zakład Wydawniczy
Stron: 486

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Religia wobec historii, historia wobec religii? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Religia wobec historii, historia wobec religii. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl