Rimski-Korsakow

Anatol Sołowcow
Książka Rimski-Korsakow
Książka Rimski-Korsakow
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

"Sztuka rosyjska to przede wszystkim sztuka serdeczna, pali się w niej niegasnąca miłość do człowieka" - pisał Gorki i słowa te w pełni odnieść można do twórczości genialnego samouka Rimskiego-Korsakowa - mistrza instrumentacji i kolorystyki orkiestrowej, twórcy rosyjskiej szkoły symfoniki programowej, wybitnego pedagoga i wychowawcy. Niezależnie bowiem od tego, czy roztacza przed nami wizje tajemniczego, pełnego niezwykłych barw i odcieni świata wschodniej baśni, czy ożywia pradawne dzieje Rusi lub świat pogańskich wierzeń ludowych, zawsze w centrum uwagi kompozytora znajduje się człowiek - jego radości i upadki, walka z wrogimi siłami, jego namiętności, zbrodnie i bohaterstwo. Porównywano Korsakowa do twórców ludowych rozmiłowanych w swym rzemiośle i artystycznym tworzywie. Jest to porównanie nader trafne, przy czym Rimski-Korsakow od twórców ludowych przejął nie tylko fascynację formą, ale przede wszystkim ich filozofię - optymizm, wiarę w człowieka i zwycięstwo wartości pozytywnych. To właśnie stanowi o odrębności i niezwykłości utworów Korsakowa nie tylko w literaturze rosyjskiej, lecz światowej.  
Tytuł oryginalny: Н. А. Римский-Корсаков
Data wydania: 1989
ISBN: 83-224-0380-1, 8322403801
Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Seria: Monografie Popularne
Kategoria: Muzyka
Stron: 247
dodana przez: katapika

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Rimski-Korsakow? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Rimski-Korsakow. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}