Rodzicielstwo zastępcze w perspektywie teoretycznej i praktycznej

Arkadiusz Żukiewicz
Książka Rodzicielstwo zastępcze w perspektywie teoretycznej i praktycznej
Książka Rodzicielstwo zastępcze w perspektywie teoretycznej i praktycznej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Praca zbiorowa pod redakcją Arkadiusza Żukiewicza zatytułowana "Rodzicielstwo zastępcze w perspektywie teoretycznej i praktycznej" zawiera 13 opracowań ujętych w dwie części. Pierwsza z nich, ukierunkowana perspektywą teoretyczną, grupuje teksty takich autorów jak: Lucyna Telka, Zbigniew Marek SJ, Dobroniega Trawkowska, Justyna Mańka i Katarzyna Ornacka, Arkadiusz Żukiewicz. Tematyka podjęta przez wspomnianych autorów koncentruje się m.in. na relacjach społecznych zachodzących między dorosłym i dzieckiem w rodzinnych formach opieki, na skuteczności diagnozy realizowanej przez pomoc społeczną w rodzinie, na wybranych aspektach funkcjonowania rodzin zastępczych w Polsce, jak i na rozważaniach o godności jako czynniku wspomagającym proces rozwoju wychowanka. Część druga pt. "Perspektywa praktyczna" przynosi artykuły ukazujące realizację programów realizowanych przez instytucje pomocy społecznej (Agnieszka Wilk, Andżelika Korczak-Urban, Katarzyna Szymańska, Katarzyna Zakamarska, Weronika Żytkowiak-Braciak, Marzena Samek, Marta Urbanik), założenia metodyczne pracy socjalno-wychowawczej z rodziną biologiczna (Jolanta Chrzanowska), refleksje nad projektem ustawy o wspieraniu rodziny (Marek Ziemkowski, Marzena Samek) oraz nad sylwetką zawodową asystenta rodzinnego (Elżbieta Mirewska). Tę część zamyka studium Ewy Marynowicz-Hetki, która analizując treść zamieszczonych w książce publikacji odnosi się do kwestii kultury praktyki w pracy socjalno-wychowawczej. Odnosząc się do całej publikacji warto zacytować fragmenty recenzji wydawniczych. Pierwsza z nich, autorstwa prof. zw. dr hab. Krystyny Marzec-Holki, akcentuje, że "...w wymiarze społecznym publikowane teksty są zdecydowanym poparciem realizacji idei rodzicielstwa zastępczego w prezentowanych środowiskach lokalnych (...). Wskazują jej mocne i słabe strony, akcentując potrzebę współpracy oraz szerokiego, interdyscyplinarnego dyskursu społecznego na temat działań kompensujących sieroctwo społeczne". Z kolei dr Jan A. Malinowski wskazuje, że "...recenzowana książka przynosi wielostronne spojrzenie na kwestię rodzicielstwa zastępczego. Jest ono tym bardziej interesujące, że jej redaktor naukowy - dr Arkadiusz Żukiewicz - pozyskał do realizacji oryginalnego projektu edytorskiego zarówno teoretyków, jak i praktyków, którzy z dużym znawstwem zagadnienia odnieśli się do tytułowej tematyki. (...) Wyraźne odniesienia zawartych w książce opracowań do różnych aspektów pracy socjalnej sprawiają, że będzie ona wykorzystywana w doskonaleniu zawodowym osób podejmujących się prowadzenia rodzin zastępczych, pracowników ośrodków pomocy społecznej, centrów pomocy rodzinie i innych instytucji koncentrujących swoją uwagę na zastępczych formach opieki".  
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-89163-79-0, 9788389163790
Wydawnictwo: AKAPIT PRESS
Seria: Problemy Pracy Socjalnej
Stron: 151
dodana przez: mrbiggles

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Rodzicielstwo zastępcze w perspektywie teoretycznej i praktycznej aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Rodzicielstwo zastępcze w perspektywie teoretycznej i praktycznej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}