Romans Freuda i Gradivy

Tomasz Małyszek
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Praca nie zamierza w tradycyjny sposób dokonać analizy koncepcji Freuda, oceniając jej wady i zalety od strony propozycji teoretycznej. Pragnie natomiast zaproponować nowy sposób odczytania freudyzmu, pozwalający zarówno dostrzec jego wielorakie związki ze sztuką, jak i samą koncepcję ująć jako rodzaj formuły estetycznej. Zorganizowanie wywodu w ciąg jedenastu wykładów służy wszechstronnemu uzasadnieniu tezy, iż w rozważaniach Freuda następuje zatarcie granicy między przedmiotem opisu a jego narzędziem. Prezentowane kolejno rozprawy wiedeńskiego psychiatry świadczą, iż wykraczają one poza sam opis, zmieniając się w teksty o charakterze literackim, a rozpatrywane całościowo tworzą swoisty traktat estetyczny. Psychoanaliza staje się środkiem nadającym nowy sens przedstawionej sferze fenomenów estetycznych. Zabieg ten nie jest jednak prostym przesunięciem dorobku Freuda z obszaru refleksji naukowej do literatury. Nie chodzi o zmianę etykiety, lecz o odsłonięcie tego poziomu możliwego odczytania dzieł Freuda, na którym wypowiedź naukowa zyskuje autonomię estetyczną. Warto wspomnieć, że poprzez ukazanie kolejnych rozpraw jako tekstów operujących specyficznym językiem obrazów (mitopoezją) autor wykazuje żywotność pomysłów freudowskich. Można uwolnić się od opinii pedantycznych krytyków, tropiących wszystkie potknięcia twórcy psychoanalizy. Przedstawione w wymiarze "psychoanalitycznego romansu", na nowo potrafi wzbudzić zainteresowanie czytelnika, i to właśnie ze względu na ów aspekt związany z estetyką. Przemyślany sposób przeprowadzenia wywodu, uwzględniający też dokonania następców Freuda, odwołanie się do licznych przykładów dzieł literackich czy plastycznych, wzrócenie uwagi na wielorakie związki z myślą Nietzschego - wszystkie te elementy decydują o walorach pracy. Jednocześnie zaprasza ona do podróży w krainę mitu, a jej kompozycja po części do mitu nawiązuje. Mamy tu zatem do czynienia nie tylko z refleksją estetyczną, ale i z podjęciem problematyki antropologii kultury. A przede wszystkim z tekstem żywo i ciekawie napisanym, jak najdalszym od nudnego i niezbyt zrozumiałego wywodu.
Data wydania: 2002
ISBN: 978-83-229-2297-2, 9788322922972
Wydawnictwo: WUWr - Wyd. Uniwersytetu Wrocławskiego
Stron: 198

Autor

Tomasz Małyszek Tomasz Małyszek
Urodzony w 1971 roku w Polsce (Wrocław)
Tomasz Małyszek jest profesorem w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie bada zależności między dziełami literackimi i innymi rodzajami sztuki oraz współczesną prozę niemiecką.

Pozostałe książki:

Harry Rowohlt i Caspar von Schrenck-Notzing. Zderzenie dwóch narracji o Niemcach po 1945 roku Historyjka o Jungu i Filemonie : rozważania estetyczne Ikonen und impressionen Kraina pozytywek Literatura i reklama w Niemczech Literatura niemiecka w teorii i praktyce O metodzie lepszego dowodzenia prawd metafizyki, teologii i moralności Romans Freuda i Gradivy. Rozważania o psychoanalizie
Wszystkie książki Tomasz Małyszek

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Romans Freuda i Gradivy? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Romans Freuda i Gradivy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl