Rozmowy z przyjaciółmi

Sally Rooney
6.6 /10
Ocena 6.6 na 10 możliwych
Na podstawie 30 ocen kanapowiczów
Rozmowy z przyjaciółmi
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.6 /10
Ocena 6.6 na 10 możliwych
Na podstawie 30 ocen kanapowiczów

Opis

Powieść jednej z najważniejszych współczesnych pisarek i autorka świetnie przyjętej w Polsce powieści „Normalni ludzie”!

Mieszkająca w Dublinie Frances ma dwadzieścia jeden lat i chłodny umysł obserwatorki. Jest studentką i początkującą pisarką; ze swoją najlepszą przyjaciółką i byłą dziewczyną Bobbi występuje na slamach poetyckich. Przypadkowa znajomość z Melissą, popularną dziennikarką, której mąż Nick jest aktorem, otwiera im drzwi do świata pięknych domów, hałaśliwych przyjęć i wakacji w Bretanii. Gdy Frances i Nick niespodziewanie zbliżają się do siebie, błyskotliwa i stroniąca od uczuć Frances musi po raz pierwszy zmierzyć się ze swoimi słabościami.

Tytuł oryginalny: Conversations with Friends
Data wydania: 2021-02-24
ISBN: 978-83-280-8506-0, 9788328085060
Wydawnictwo: W.A.B.
Stron: 336
dodana przez: chudini0505

Autor

Sally Rooney Sally Rooney
Urodzona 20 lutego 1991 roku w Irlandii (Castlebar)
Sally Rooney – irlandzka pisarka. Rooney urodziła się w Castlebar i tam też dorastała. Jej ojciec pracował dla Telecom Éireann, a matka prowadziła centrum sztuki. Rooney ma starszego brata i młodszą siostrę. Studiowała angielski w Kolegium Świętej ...

Pozostałe książki:

Normalni ludzie Rozmowy z przyjaciółmi Gdzie jesteś, piękny świecie Niepoprawna mnogość
Wszystkie książki Sally Rooney

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Trudne relacje międzyludzkie

3.04.2021

Ta książka z pewnością odniesie ogromny sukces, chociażby dlatego, że napisała ją Sally Rooney. Po jej fenomenalnych Normalnych ludziach i serialu opartym na tej historii Rozmowy z przyjaciółmi przyciągną w tempie błyskawicznym całą rzeszę fanów. Rozmowy z przyjaciółmi jest historią wyjątkową i magiczną, wciągającą praktycznie od pierwszej strony.... Recenzja książki Rozmowy z przyjaciółmi

rozmowy z przyjaciółmi ... rozmowy ze sobą

3.06.2021

Trudno mi wyrazić jednoznaczną opinię na temat „Rozmów z przyjaciółmi”. Z jednej strony wygląda to na romans starszego mężczyzny ze studentką a z drugiej całe spektrum odczuć głównej bohaterki, jej choroba, komunikacja a właściwie jej brak z rodzicami, zwłaszcza z ojcem. Z tej perspektywy pozycja jest bardzo ciekawa. Tematem przewodnim jest związe... Recenzja książki Rozmowy z przyjaciółmi

@warsztat_dobrego_nastroju@warsztat_dobrego_nastroju × 3

Rozmowy, dużo rozmów.

3.04.2021

„Rozmowy z przyjaciółmi” to druga po „Normalnych ludziach” opublikowana w Polsce powieść irlandzkiej autorki młodego pokolenia – Sally Rooney. Nie miałam okazji czytać poprzedniej książki, dlatego z tym większą ochotą zabrałam się za najnowszą u nas, a tak naprawdę debiutancką powieść autorki. Frances jest początkującą pisarką, ma dwadzieścia j... Recenzja książki Rozmowy z przyjaciółmi

Recenzja

30.03.2021

Autorka tak, jak w „Normalnych ludziach” skupia się w swoim debiucie na relacjach międzyludzkich. Różnica polega jednak na tym, że opowiada w nim nie o parze zakochanych, a tym razem o grupie ludzi, których łączą różne zależności. Frances jest studentką i początkującą pisarką, wraz ze swoją przyjaciółką i byłą dziewczyną Bobbi występuje na slamac... Recenzja książki Rozmowy z przyjaciółmi

@W
@kontaktwozekdladuszy_2
× 2

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@my.ja.i.ty1
@my.ja.i.ty1
2021-03-04
8 /10

Poetka Francess i performerka Bobbi. Kim są? Jakie relacje ich łączą? Jeszcze niedawno były partnerkami. Dziś wiąże je przyjaźń i wspólne występy na slamach. Siłą napędową ich wzajemnych relacji jest Bobbi, charyzmatyczna młoda kobieta, o radykalnych poglądach, niezależna i dość apodyktyczna. To ona decyduje w jakim kierunku i kiedy może ewoluować ich związek.

Sytuacja zmienia się kiedy dziewczyny poznają Mellisę, dziennikarkę, która chce napisać o nich i ich twórczości artykuł. Kiedy pewnego dnia Francess i Bobby przekraczają próg domu dziennikarki wkraczają do świata pełnego nowych doznań i uczuć. Francess po raz pierwszy spotyka mężczyznę, który jest w stanie ją zafascynować. Nick, mąż Melissy, cichy, introwertyczny aktor również zwraca uwagę na o wiele młodszą od siebie poetę.

Sally Rooney w swojej najnowszej książce „Rozmowy z przyjaciółmi” każe nam zastanowić się jak w dzisiejszych czasach definiujemy słowo związek. Jej bohaterów łączą różne relacje od przyjaźni po bardziej intymne. To co jednak charakteryzuje każdy z układów to brak zaangażowania uczuciowego. Wchodzący w nowe konfiguracje partnerskie bohaterowie mogą się spotykać, sypiać ze sobą jednak nie potrafią, czy wręcz boją się rozmawiać o łączących ich uczuciach.

„Rozmowy z przyjaciółmi” to książka, która charakteryzuje sposób życia, łatwość wchodzenia i wychodzenia w różnego rodzaju układy partnerskie, uczuciowość dzisiejszych młodych ludzi. Osób, które nie mają większych oporów...

× 1 | link |
@ladypasja
2021-04-19
7 /10

Znacie książki Sally Rooney? Która książka tej autorki zrobiła na Was największe wrażenie?

„Rozmowy z przyjaciółmi” autorstwa Sally Rooney, czyli książka roku według „Daily Telegraph”, „Sunday Times” i „Guardiana”. Z wielką ciekawością sięgnęłam po ten tytuł i liczyłam na wiele. Nagrody zobowiązują…

Otrzymujemy ciekawy głos w sprawie współczesnych związków, przyjaźni, miłości… w zasadzie życiu. Opowieść o ludzkich obawach w poszukiwaniu własnej ścieżki przez życie w labiryncie współczesnych współzależności. Wyjątkowo zawiła relacja bohaterów, jest tylko pretekstem do szerszego spojrzenia na ludzkie relacje, na grę pozorów, na lęki, na seks. W interesujący sposób pokazywane jest podejście do postrzegania innych ludzi. „Umniejszasz swoją władzę nad innymi, żeby nie musieć się obwiniać za to, jak ich traktujesz. Sama się wkręcasz. Bobbi jest bogata, Nick jest mężczyzną, nie jestem w stanie ich zranić. Prędzej oni mnie, więc muszę się bronić”. Książka stanowi przyczynek do rozważań na temat etykiet i etykietowania ludzi, jako element procesu definiowania siebie i otaczającego świata. Podobało mi się subtelne zwrócenie uwagi na skutki niewłaściwej komunikacji (albo jej braku) oraz ukazanie pewnego rodzaju marazmu.

Nie ze wszystkimi wnioskami się zgadzam, czasem czegoś mi brakowało (jakiegoś domknięcia), ale myślę, że warto sięgnąć po ten tytuł. Polecam, byście przekonali się sami, bo do zawartych w książce refleksji ...

× 1 | link |
@pierwszyrozdzial
@pierwszyrozdzial
2021-04-20
6 /10

Z dużą dozą rezerwy i ostrożności - poprzednia książka Autorki „Normalni ludzie” nie przypadła mi do gustu. Ale znacie mnie i wiecie, że lubię dawać drugie szanse; tym razem warto było!

Frances jest studentką i raczkującą poetką, która musi zadowolić się krótkimi występami na wieczorkach poetyckich. Na jednym z takich spotkań poznaje dziennikarkę, która otwiera przez młodą dziewczyną drzwi do świata znanych i lubianych, a przede wszystkich bogatych ludzi.

Historię Frances poznajemy z jej perspektywy. Świat widziany oczami 21-łatki wydaje się bardzo niejednoznaczny i złożony z tysięcy elementów. To nie jest książka o słodkim i szalonym romansie, a powieść obyczajowa zawierająca w sobie skomplikowane wątki, które prowadzą do ciekawego zakończenia. 𝗦𝗮𝗹𝗹𝘆 𝗥𝗼𝗼𝗻𝗲𝘆 w „Rozmowach z przyjaciółmi” przedstawia codzienność normalnych ludzi i problemy, którymi muszą się mierzyć. Ta niejednoznaczna, pełna sprzecznych uczuć historia o ludziach poszukujących miłości, akceptacji i chcący zrealizować swój plan na siebie (nawet jeśli oznacza to ślepe brnięcie w otchłań beznadziei). Historia, która pokazuje, że dorosłość i dojrzałość nie zawsze idą w parze ze stabilnością i poczuciem głębokiego spokoju.
Książkę czyta się szybko i dobrze (prosty, jasny i harmonijny język), a wnioski zależą tylko od czytelnika. Nie opuszcza mnie wrażenie, że cała historia mogłaby się zmieścić na 50 stronach, jednak przyjemnie spędziłam z nią wieczor! Polecam!

× 1 | link |
@krzychu_and_buk
2023-01-10
6 /10
Przeczytane

„𝒲 𝒸𝓏𝒶𝓈𝒶𝒸𝒽 𝓀𝓇𝓎𝓏𝓎𝓈𝓊 𝓂𝓊𝓈𝒾𝓂𝓎 𝓌𝓈𝓏𝓎𝓈𝒸𝓎
𝒸𝒾ą𝑔𝓁𝑒 𝓃𝒶 𝓃𝑜𝓌𝑜 𝓊𝓈𝓉𝒶𝓁𝒶ć, 𝓀𝑜𝑔𝑜 𝓀𝑜𝒸𝒽𝒶𝓂𝓎”.
Frank O’Hary

*Po książkę sięgnąłem z polecenia córki Karolina @cotozaksiazka, która wybrała ją dla mnie, gdy poprosiłem, by zaproponowała mi coś ze swojej biblioteczki. Wiedziałem, że nie będzie to łatwa lektura, no ale cóż… sam tego chciałem.

*Poznałem tutaj Frances – 21-letnią studentkę, początkującą pisarkę, która wspólnie z przyjaciółką i byłą dziewczyną Bobbi występuje na slanach poetyckich. Książka jest opowieścią o niej i jej przeżyciach oraz doświadczeniach; o niskim poczuciu własnej wartości; o wrażliwości; o miłości…

*Autorka poprzez tę opowieść opisuje emocje jakie mogą towarzyszyć każdej i każdemu z nas, szczególnie w młodym wieku, w czasie kiedy wchodzi się w dorosłość i poszukuje się swojego w niej miejsca. Autorka pokazuje również jak trudnymi potrafią być relacje między ludźmi, jak ważnym jest uważność na drugiego człowieka i bliskość…

*Skłamałbym gdybym napisał, że ta książka mnie nie poruszyła. Owszem, jest to trochę inna literatura od tej, którą czytam na co dzień. Porusza jednak ważne tematy – przez pryzmat emocji mówi m.in. o kryzysie tożsamości. Dodatkowo czytałem ją przez pryzmat własnych doświadczeń i emocje jakie mi przy tym towarzyszyły były duże.

*ROZMOWY Z PRZYJACIÓŁMI skłoniły mnie do rozmyślań, a to jest to, czego szukam w czytanych książkach.

Polecam!
Czytajcie!

ps. wybór tej książki nie był prz...

| link |
WS
@Viola.S
2023-06-06
6 /10
Przeczytane
@mag85
2023-04-13
3 /10
Przeczytane
@w_ksiazkach_po_uszy
@w_ksiazkach_po_uszy
2022-03-18
8 /10
Przeczytane
@Fortunneksiazki
2022-02-20
8 /10
Przeczytane moje Prezent
@AleksandraBednarska
@AleksandraBednarska
2021-12-04
6 /10
Przeczytane
@adam.ciurko
@adam.ciurko
2021-08-08
5 /10
Przeczytane
AS
@asiaxd4
2021-07-12
9 /10
Przeczytane
@ruficzek
@ruficzek
2021-07-09
8 /10
Przeczytane
@przeczytawszy
2021-06-30
5 /10
Przeczytane
@miriady
@miriady
2021-06-06
6 /10
Przeczytane Przeczytane w 2021
@warsztat_dobrego_nastroju
@warsztat_dobrego_nastroju
2021-06-03
6 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Bez przerwy słyszę od ludzi, że ktoś wyglada tak jak ja. A potem zawsze się okazuje, że ten ktoś jest brzydki, i muszę udawać, że nie jest mi przykro.
Czekanie miało coraz mniej z czekania, coraz więcej z życia takiego, jakim ono jest: rozpraszamy się różnymi zadaniami, a tymczasem to, na co czekamy, wciąż się nie wydarza.
Zakazane rzeczy zawsze pobudzają wyobraźnię.
Niektóre rzeczy trzeba przeżyć, zanim się je zrozumie. Nie zawsze można przyjąć perspektywę analityczną
Bałam się, że moja osobowość, gdyby okazało się, że ją mam, będzie z gatunku tych niedobrych. Czy martwiłam się tym jedynie dlatego, że byłam kobietą i czułam presję, by przedkładać cudze potrzeby nad własne? Czy ‘dobroć’ była tylko innym słowem na określenie uległości w sytuacji konfliktu?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl